wojskowe
12 października 2022 Redakcja Bieganie.pl Sport

Polki z brązowym medalem Wojskowych Mistrzostw Świata w biegach przełajowych

Portugalska Baza Lotnicza w Beji jest gospodarzem Wojskowych Mistrzostw Świata w biegach przełajowych. Wydarzenie to jest organizowane pod egidą Międzynarodowej Rady Sportów Wojskowych (CISM), która jest odpowiedzialna za promowanie organizowania zawodów sportów wojskowych pomiędzy swoimi krajami członkowskimi. Bardzo dobrze zaprezentowały się nasze zawodniczki, które w drużynie zajęły trzecie miejsce.

Bieg kobiet na dystansie 8 kilometrów

Bieg kobiet w rywalizacji indywidualnej zdominowały zawodniczki z Bahrajnu, które zajęły wszystkie miejsca na podium. Zwyciężyła urodzona w Kenii Yavi Winfred, która na ostatnich Mistrzostwach Świata w Eugene zajęła 4 miejsce w biegu na 3000 metrów z przeszkodami. Tuż za koleżanką z reprezentacji uplasowały się Rebitu Bontu oraz Violah Kilonzo. Zawodniczki z Kenii oraz Bahrajnu zajęły wszystkie miejsca w czołowej ósemce. Pierwszą zawodniczką z Europy była Francuzka Margaux Sieracki.

kobiety

Najlepszą z Polek okazała się Mistrzyni Europy w maratonie Aleksandra Lisowska, która dobiegła do mety na 10 pozycji. Kolejne miejsca zajmowały:

• 15 miejsce – Izabela Paszkiewicz
  • 16 miejsce – Angelika Mach
  • 19 miejsce – Aleksandra Brzezińska
  • 24 miejsce – Olga Ochal
  • 25 miejsce – Iwona Bernardelli

Klasyfikację drużynową wygrały oczywiście zawodniczki z Bahrajnu, przed zawodniczkami z Kenii oraz reprezentacją Polski. Do klasyfikacji drużynowej liczyły się pierwsze 4 zawodniczki.

Klasyfikacja drużynowa kobiet Wojskowych Mistrzostw Świata w biegach przełajowych

Bieg mężczyzn na dystansie 10 kilometrów

Bieg mężczyzn podobnie jak bieg kobiet również zdominowali zawodnicy z Kenii oraz Bahrajnu. Zwyciężył Edmon Kipngetich z Kenii (rekord życiowy w półmaratonie 59.52 z tego roku w Kopenhadze) przed Albertem Ropem z Bahrajnu, pochodzącym z Kenii oraz Dawitem Adamasu z Bahrajnu, pochodzącym z Etiopii. Najlepszym z Polaków okazał się Adam Nowicki, który dobiegł na 23 miejscu. Pozostałe miejsca Polaków:

• 33 miejsce – Tomasz Grycko
  • 40 miejsce – Szymon Kulka
  • 45 miejsce – Arkadiusz Gardzielewski
  • 55 miejsce – Marcin Chabowski
  • 66 miejsce – Błażej Brzeziński
mezczyzni

Drużynowo Polacy ukończyli rywalizację na 7 miejscu. Bieg kobiet ukończyło 87 zawodniczek, a bieg mężczyzn 109 zawodników.

Klasyfikacja drużynowa mężczyzn Wojskowych Mistrzostw Świata w biegach przełajowych