New Balance 1080v12
 
13 października 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

Polki szybsze od Pauli Radcliffe w Sopocie


Paula Radcliffe była gwiazdą biegu Verve 10k Run Sopot, który w niedzielę odbył się w Sopocie. Rekordzistka świata w maratonie zajęła w klasyfikacji kobiet czwarte miejsce ulegając trójce reprezentantek Polski. Zwycięzcami pierwszej edycji sopockiego biegu zostali Szymon Kulka i Dominika Nowakowska.

paula

Kiedy kilka tygodni temu organizatorzy Verve 10k Run Sopot ogłosili, że w ich biegu wystartuje Paula Radcliffe byliśmy zaskoczeni. Wzrost popularności biegania w Polsce jest imponujący, jednak dotychczas nie przekładało się to znaczącym stopniu na wzrost zainteresowania naszymi zawodami przez najlepszych biegaczy świata. Od jakiegoś czasu się to jednak zmienia. Utytułowani zawodnicy startowali już na dwóch edycjach Orlen Warsaw Marathon (m.in. medaliści mistrzostw świata – Tadese Tola i Abderrahim Goumri), tymczasem w niedzielę, 12 października w Sopocie pobiegła sama Paula Radcliffe.

Choć rekordzistka świata w maratonie ma już blisko 41 lat i w ostatnim czasie w ogóle nie startowała jej wizyta w Polsce była warta uwagi. Brytyjka, mimo formy dalekiej od tej jaką prezentowała przez większość swojej kariery, bieg w Sopocie potraktowała bardzo poważnie. Dowodem tego jest jej zmęczenie po tym gdy minęła linię mety zlokalizowaną w Ergo Arenie.

Zwycięstwa Polaków

Niestety dla Pauli, a ku uciesze lokalnych kibiców utytułowaną zawodniczkę wyprzedziły aż trzy Polki – Dominika Nowakowska, Justyna Korytkowska i Marta Krawczyńska. Brytyjka musiała zadowolić się więc czwartą pozycją i czasem 35:28. 

Wśród mężczyzn rywalizacja także zakończyła się zwycięstwem Polaka. Jako pierwszy 10-kilometrową trasę pokonał Szymon Kulka, który o 13 sekund wyprzedził drugiego na mecie Joela Komena z Kenii i o 41 sekund trzeciego Artura Kerna.

Bieg główny ukończyło 1736 osób.

Mężczyźni
1. Szymon Kulka (Polska) – 29:38
2. Joel Komen (Kenia) – 29:51
3. Artur Kern (Polska) – 30:19

4. Tomasz Grycko (Polska) – 30:44
5. Marek Kowalski (Polska) – 31:23
6. Piotr Piątkowski (Polska) – 31:57

Kobiety
1. Dominika Nowakowska (Polska) – 34:26

2. Justyna Korytkowska (Polska) – 35:04
3. Marta Krawczyńska (Polska) – 35:08
4. Paula Radcliffe (Wielka Brytania) – 35:28
5. Kamila Pobłocka (Polska) – 36:10
6. Mariola Ślusarczyk (Polska) – 38:12

galeria.jpg
Kliknij na zdjęcia, aby przejść do galerii

Pełne wyniki: http://www.online.datasport.pl/
Oceń bieg w kalendarzu: http://kalendarzbiegowy.pl/verve-10k-run-sopot#rating