MS Budapest26082023 fotPawelSkraba 57
26 sierpnia 2023 Redakcja Bieganie.pl Sport

Polki meldują się w finale 4×400 metrów! Niesamowity finisz Natalii Kaczmarek!

Nasze reprezentantki wystartowały w pierwszej z dwóch serii biegów sztafetowych kobiet 4 x 400 metrów w składzie: Alicja Wrona-Kutrzepa, Marika Popowicz-Drapała, Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka oraz ze srebrną medalistką tych mistrzostw Natalią Kaczmarek, która pobiegła na ostatniej zmianie. Biało-czerwone zajęły czwarte miejsce z czasem 3:24.05. Jednak wystarczyło to, aby awansować do finału. Zdyskwalifikowane zostały Amerykanki, które drugą serię ukończyły na drugim miejscu.

Do finału kobiecej sztafety 4 x400 metrów awansowały 3 pierwsze drużyny z każdego biegu, plus dwie sztafety z najszybszymi czasami.  W pierwszej serii o wejście do finału rywalizowały reprezentacje z Polski, Holandii, Jamajki, Nigerii, Francji, Hiszpanii, Kanady oraz Niemiec. Wygrała reprezentacja Jamajki z czasem 3:22.74, na drugim miejscu dobiegły Kanadyjki (3:23.29). O trzecią pozycję Natalia Kaczmarek rywalizowała z niezawodną Femke Bol. Choć Kaczmarek zaprezentowała się fenomenalnie, to jednak tym razem musiała uznać wyższość reprezentantki Holandii, która zagwarantowała bezpośredni awans do finału swojej reprezentacji z czasem 3:23.75.

W drugiej serii o awans do finału rywalizowały drużyny z Kuby, Wielkiej Brytanii, Włoch, Belgii, Irlandii, Stanów Zjednoczonych, Botswany oraz Szwajcarii. Bezpośredni awans do finału wybiegały sobie zawodniczki z Wielkiej Brytanii (3:23.33), Belgi (3:23.63) oraz Włoch (3:23.86). Zdyskwalifikowana została reprezentacja Stanów Zjednoczonych. Dwie sztafety, które nie uzyskały bezpośredniego awansu, ale miały najlepsze czasy to reprezentantki Polski (3:24.05) oraz Irlandii (3:26,18) .

Poniżej prezentujemy przybliżone międzyczasy Polek w biegu sztafetowym 4×400 metrów:

Alicja Wrona-Kutrzepa52.53
Marika Popowicz-Drapała50.96
Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka51.69
Natalia Kaczmarek48.87

Do Polskiej sztafety zostały zgłoszone Natalia Kaczmarek, Aleksandra Formella, Marika Popowicz-Drapała, Alicja Wrona-Kutrzepa, Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka. Przypomnijmy, że Kaczmarek zdobyła już srebrny medal w indywidualnym biegu na 400 metrów i start w dzisiejszej sztafecie był jej czwartym biegiem na tych mistrzostwach.

Do finału sztafet mężczyzn 4×400 metrów z pierwszego biegu bezpośredni awans wywalczyli reprezentanci Stanów Zjednoczonych (2:58.47), Indii (2:59.05) oraz Wielkiej Brytanii 2:59.42. W drugim biegu wygrali Jamajczycy (2:59.82), którzy wypracowali sobie bezpieczną przewagę nad pozostałymi drużynami. Na drugim miejscu dobiegli Francuzi (3:00.05), na trzecim Włosi (3:00.14). W finale zobaczymy również sztafety z Holandii oraz Botswany. Niestety w eliminacjach nie startowała reprezentacja Polski.

Finał kobiecej sztafety będzie ostatnią konkurencją, która odbędzie się w ramach Lekkoatletycznych Mistrzostw Świata, które odbywają się w Budapeszcie. Przed paniami, na bieżnie wejdą męskie sztafety. Ich start zaplanowany jest na niedzielę, 27 sierpnia na godzinę 21:37.

Pełne wyniki sztafet kobiet 4x 400 metrów.
Pełne wyniki sztafet mężczyzn 4x 400 metrów.