foto
23 sierpnia 2023 Redakcja Bieganie.pl Sport

Historia dzieje się na naszych oczach. Natalia Kaczmarek wicemistrzynią świata na 400 metrów!

Natalia Kaczmarek zdobyła pierwszy w historii Polski medal na mistrzostwach świata w biegu na 400 metrów. Polka wywalczyła srebro z czasem 49.57. Wygrała Marileidy Paulino z Dominikany (48.76), a po brąz sięgnęła Sada Williams z Barbadosu (49.60). Polka jest pierwszą Europejką od 2013 roku, która zdobyła medal mistrzostw świata w tej konkurencji.

Prawdziwą klasę Kaczmarek pokazała na ostatniej prostej. Polka wyprzedziła Rhasidat Adeleke i Lieke Klaver oraz odpadła atak Williams. Na mecie ustąpiła tylko Paulino, która dziś nie miała sobie równych i osiągnęła drugi najlepszy w tym roku wynik na świecie (lepszy miała tylko kontuzjowana Sydney McLaughlin-Levrone – 48.74). Wynik Paulino plasuje ją na 11. miejscu na liście wszech czasów.

Dla Kaczmarek to trzeci najszybszy bieg w karierze. Już tutaj w Budapeszcie pobiegła wcześniej w czasie 49.50. Rekord życiowy z mityngu Diamentowej Ligi w Chorzowie wynosi 49.48.

Wicemistrzostwo świata to zdecydowanie największy sukces Kaczmarek, która rok temu została wicemistrzynią Europy, a na mistrzostwach świata odpadła w półfinale. W dorobku ma też medale ze sztafety 4×400 metrów. Poprzednią zawodniczką z Europy, która sięgnęła po medal mistrzostw świata na 400 metrów była Christine Ohuruogu. Dziesięć lat temu Brytyjka sięgnęła po złoto.

Kaczmarek nawiązała też do wielkich sukcesów Ireny Szewińskiej na tym dystansie. Królowa polskiej lekkiej atletyki zdobyła w 1976 roku złoto na 400 metrów i poprawiła rekord świata.

Dla Polski to drugi medal w Budapeszcie. Wcześniej srebro w rzucie młotem wywalczył Wojciech Nowicki.

Jeśli chodzi o 26-letnią Paulino, to występ w stolicy Węgier jest jej największym sukcesem w karierze na mistrzostwach świata. Rok temu wywalczyła brąz, a na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio miała srebro. Z kolei Williams obroniła brąz sprzed roku.