Bartłomiej Falkowski
Biegacz o wyczynowych aspiracjach, nauczyciel wychowania fizycznego i wielbiciel ciastek. Lubi podglądać zagranicznych biegaczy i wplatać ich metody treningowe do własnego biegania.
Poza gwiazdorską, międzynarodową elitą maratonu w Walencji, do której zalicza się m.in. Kenenisa Bekele, Sissay Lemma czy Amane Beriso polskich kibiców mocno rozgrzewają nazwiska Polek i Polaków, którzy wystartują w Hiszpanii. Oto lista tych, którym należy się przyjrzeć w niedzielę 1 grudnia.
Dwukrotna mistrzyni Polski w maratonie z życiówką 2:29:51, którą ustanowiła podczas debiutanckiego zwycięstwa w Dębnie w 2022 roku jest najsilniejszą polską reprezentantką na listach startowych. Poza złotym medalem w Dębnie po krajowy tytuł sięgała jeszcze w 2023 roku w Poznaniu. W 2022 roku wraz z koleżankami zdobyła drużynowy brąz na dystansie maratonu podczas Mistrzostw Europy w Monachium. W zeszłym roku wystartowała w Mistrzostwach Świata w Budapeszcie.
Ten sezon podopiecznej Artura Olejarza jest naprawdę dobry. Wiosną została mistrzynią Polski w półmaratonie i reprezentowała nasz kraj podczas ME w Rzymie na tym samym dystansie. Jesienią zajęła trzecie miejsce w Cracovia Półmaratonie Królewskim, a także zdobyła srebrny medal mistrzostw Polski na 10 kilometrów.
Zawodniczka Mikołaja Raczyńskiego co prawda debiutuje w maratonie, ale Ela pokazała w tym sezonie, że polska elita powinna czuć na plecach jej oddech. Biegaczka najpierw pobiegała bardzo dobre 16:38 podczas AR Mokotowskiej Piątki. Już wtedy, w naszym podcascie, opowiadała o planach na jesień. W drodze do maratonu w Walencji najpierw pobiegła 1:14:47 w Półmaratonie im. Janusza Kusocińskiego zwyciężając z dużą przewagą w klasyfikacji kobiet, a następnie uzyskała wynik 33:34 podczas Biegu Niepodległości w Warszawie ponownie stając na podium.
Warto zaznaczyć, że Ela pracuje na pełnym etacie, a trening biegowy rozpoczęła już w dorosłym życiu.
Popularna Gazela to stała bywalczyni największych maratonów. Jej życiówka 2:37:27 pochodzi z Berlina. W Walencji powalczy o kolejny dobry wynik. Zawodniczka ASICS Frontrunner kilka tygodni przed maratonem w Hiszpanii zwyciężyła w półmaratonie w Limassol. Było to już jej kolejne zwycięstwo na Cyprze.
Trenująca pod opieką Marcina Nagórka zawodniczka od lat stanowi o sile polskiego biegania w wyczynowym, ale wciąż amatorskim wydaniu.
Biegaczka, która w przygotowaniach do Walencji zwyciężyła w kilku mniejszych biegach w Warszawie i Suwałkach, do Walencji wraca po rocznej przerwie. Rok temu pobiegał 2:43:16. Zawodniczka w tym sezonie najpierw była szósta podczas jednego z największych maratonów w Polsce – DOZ Maraton Łódź, a we wrześniu w Berlinie wynikiem 2:38:33 poprawiła swój rekord życiowy będąc drugą Polką tuż za Beatą Michałków.
Zeszłoroczna rewelacja maratonu w Walencji wraca do Hiszpanii. W zeszłym roku Pyszel zadebiutował z wynikiem 2:19:13. Jeden z pierwszych polskich podcasterów biegowych z powodzeniem łączy bieganie w górach z szybkim bieganiem na ulicy. W przygotowaniach do Walencji zwyciężył w półmaratonie w Gdańsku. Korepetytor matematyki, po samotnym biegu osiągnął nowy rekord życiowy 1:07:39. W Gdańsku wygrał także w tegorocznym Biegu Niepodległości. Z powodu choroby nie mógł wystartować w półmaratonie w Walencji, jednak przed docelowym startem jest już w pełni sił. Duch górskiego biegacza nie opuszczał zawodnika mieszkającego w Gdańsku podczas maratońskiego debiutu. Pobiegł on 2:19 w trailowych spodenkach tylko po to, by móc mieć przy sobie telefon, którym nagrał relację tuż po dobiegnięciu na metę.
„Żochu” trenujący pod okiem Jarosława Żórawskiego, również zaliczył genialny maratoński „debiut” w Barcelonie tego roku. Z wynikiem 2:19:26 był oczywiście najlepszym Polakiem. Debiut ujęty w cudzysłów jest jednak nieprzypadkowy. Wcześniej Żochowski startował już maratonach pomagając innym w osiąganiu najlepszych rezultatów. Ostatnim maratonem gdzie występował jako zając był 46. Nationale Nederlanden Maraton Warszawski. Zawodnik bardzo poważnie podszedł w kwestii aklimatyzacji do hiszpańskich. Od kilku tygodni przebywał w hiszpańskiej Santa Poli przygotowując się do startu w Walencji. Biegacz także łączy trenowanie z pracą. Jest nauczycielem wychowania fizycznego, trenerem, a także sędzią lekkoatletycznym.
Jeden z najbardziej popularnych trenerów biegaczy amatorów w Polsce – Mikołaj Raczyński, także upodobał sobie Walencję. Rok temu pobiegł tam swój rekord życiowy – 2:28:25. W tym roku ma już zaliczoną jedną życiówkę w tym mieście. W październiku czasem 1:09:51. ukończył półmaraton w Walencji. Całe swoje przygotowania skrupulatnie omawiał podczas Eksperymentu Walencja na swoim kanale YouTube.
Fizjoterapeuta, uczestnik wielu warszawskich biegów, także wraca po roku do Ciudad del Running, jak nazywana jest Walencja. Biegacz w zeszłym roku ustanowił w tym mieście swój rekord życiowy 2:25:06. W tym sezonie poprawił się także w półmaratonie. W marcu w Warszawie pobiegł 1:09:21. Co ciekawe Baran bardzo mocno wydłużył okres przygotowań do startu w Walencji rozpoczynając jej już tuż na początku wakacji.
Maraton w Walencji wystartuje już 1 grudnia. Elita ruszy o godzinie 8:15. Komentarz live do wydarzeń na hiszpańskich ulicach przeprowadzą Henryk Szost i Bartłomiej Falkowski. Redakcja bieganie.pl pokaże Wam cały, maratoński weekend w ramach KieRUNku Walencja. Emocje i życie na ulicach miasta przedstawią Joanna Jóźwik i Katarzyna Zawistowska. Wszystko to w obiektywie kamery znanego wam z innych produkcji Wojciecha Walaszczyńskiego.
W biegu wystartuje także nasza redaktorka Aleksandra Guzik, która powalczy o rekord życiowy. Do pobicia ma wyniki 2:56… uzyskany w świetnym debiucie na ulicach Londynu w kwietniu tego roku oraz Joanna Dorociak, która jest związana ze sportem praktycznie od zawsze. Zaczynała swoją przygodę od wioślarstwa. Zdobyła 3 medale mistrzostw Europy w dwójce podwójnej wagi lekkiej.
Jeśli ty, lub Twoi bliscy startują na maratonie w Walencji, pochwal się tym na social mediach używając naszych graficznych ramek. Pamiętaj by oznaczyć nas na zdjęciu!
To nie wszyscy Polacy… . :/
każdy wie, że nie wszyscy, ale chyba nie liczysz że będą pisać o wszystkich?
Ale o Polakach które miały lepszy wynik to chyba powinien napisać. Po biegu powinien
Będą życiówki :)!