468666757 18453073957067714 6062234238052612329 n
29 listopada 2024 Jakub Jelonek Newsy

Kinga Gacka z nowym trenerem w międzynarodowej grupie


Kinga Gacka po 10 latach współpracy z trenerką Iwoną Baumgart do nowego sezonu przygotowywać się będzie w międzynarodowej grupie brytyjskiego szkoleniowca pracującego dla kadry Danii w sprincie, biegach przez płotki i w sztafetach – Tony’ego Lestera. Obecnie nasza czołowa sprinterka trenuje w Porto de la Cruz na Wyspach Kanaryjskich.

Kinga Gacka zdecydowała się na zmiany

Gacka to medalistka Mistrzostw Europy w Monachium 2022, Młodzieżowych Mistrzostw Europy w Tallinie 2021 r. oraz Halowych Mistrzostw Świata w Belgradzie 2022 r. (wszystkie w sztafecie 4×400 m). W tym roku była uczestniczką m.in. mistrzostw Europy w Rzymie, gdzie nasza sztafeta ukończyła na 6. miejscu. Sprinterka była również powołana na igrzyska olimpijskie w Tokio i Paryżu.

Zawodniczka New Balance Elite Team o zmianie trenera i dołączenie do nowej grupy poinformowała w mediach społecznościowych (pisownia oryginalna):

Po Igrzyskach w Paryżu uznałam, że to odpowiedni czas na zmiany. Podjęłam więc decyzję o dołączeniu do grupy trenera Tonego Lestera i jestem naprawdę szczęśliwa, że do kolejnych startów będę przygotowywać się w towarzystwie niesamowicie mocnych i inspirujących zawodniczek. Wierzę, że ciężka praca, którą teraz wykonujemy na treningach zaowocuje w przyszłym roku – napisała.  

Sylwetka Tony’ego Lestera

Nowy trener polskiej zawodniczki, Tony Lester to uznany szkoleniowiec w świecie lekkiej atletyki. Może pochwalić się wieloma imponującymi osiągnięciami w swojej wieloletniej karierze trenerskiej. Oprócz dużego doświadczenia szkoleniowego Tony ma również solidne doświadczenie menedżerskie, sprawdził się także w pracy z zespołami sztafetowymi na najwyższym międzynarodowym poziomie, zarówno z Wielkiej Brytanii, jak i Niemiec.

Tony Lester urodził się na Jamajce i wychował w Londynie, gdzie wcześnie zaczął trenować lekkoatletykę. Już na początku swojej kariery trenerskiej trenował kilku najlepszych brytyjskich sportowców, a od 2000 roku, po igrzyskach olimpijskich w Sydney, został zatrudniony na pełny etat jako trener kadry Wielkiej Brytanii (UK Athletics). Przez lata Tony wytrenował sześciu sportowców, którzy zdobywali medale olimpijskie lub mistrzostw świata, a także wielu uczestników międzynarodowych mistrzostw. Do najbardziej znanych nazwisk należą takie gwiazdy biegu na 400 metrów jak Roger Black, Mark Richardson, którymi zajmował się na początku swojej kariery trenerskiej, a także sportowcy tacy jak Marlon Devonish, Tim Benjamin, Abi Oyepitan i Nicola Sanders.

Tony był przez wiele lat trenerem reprezentacji Wielkiej Brytanii w sprincie, a od 2007 r. był także częściowo odpowiedzialny za sztafety reprezentacji wyspiarzy, zarówno mężczyzn i kobiet. Był także trenerem na czterech igrzyskach olimpijskich i był odpowiedzialny za sztafetę na igrzyska olimpijskie w 2021 r., jak i w 2012 r., gdzie mierzył się z wielką odpowiedzialnością w swojej ojczyźnie podczas igrzysk w Londynie. Z kadrą Danii rozpoczął współpracę od 1 stycznia 2023 r.

W swojej karierze Tony dzielił się także swoją wiedzą w bardziej korporacyjnym świecie. Ma on m.in. był odpowiedzialny za Program Stypendialny Sky w Sky Sport.

Przeżyłem fantastyczną drogę w mojej karierze, począwszy od wojska (HM Forces), gdzie osiągnąłem stopień chorążego. Zostałem obdarzony talentem do przekazywania wiedzy, a coaching stał się moim narzędziem do wypełniania tej roli. Po drodze trenowałem kilku olimpijczyków, w tym złotego i srebrnego medalistę, a także kilku medalistów mistrzostw świata. Oprócz tego miałem zaszczyt reprezentować swój kraj na czterech igrzyskach olimpijskich jako trener kadry narodowej w Wielkiej Brytanii w mojej specjalności.

tony lester

Po drodze poznałem i współpracowałem z kilkoma bardzo utalentowanymi osobami z różnych dyscyplin sportowych i miałem wiele bardzo pozytywnych doświadczeń. Wzbogaciły one moją wiedzę i znacznie pomogły w rozwinięciu mojego podejścia, co jest bardzo potrzebne, aby zawodnicy osiągnęli najwyższy poziom w wybranej przez siebie  dziedzinie, nie tylko w sporcie, ale także w biznesie i życiu – dodaje.

Trener Lester wspomina też o swoich umiejętnościach coachingowych:

Będę nadal rozwijać swoje umiejętności coachingowe, ponieważ coaching nie jest po prostu czymś, co robisz. Staje się tym, kim jesteś i co robisz 24 godziny przez 7 dni w tygodniu. Coaching polega na poprawianiu się, rozwoju i wprowadzaniu pozytywnych zmian w życiu ludzi – przyznaje.

Kinga Gacka na podbiegach w swojej nowej grupie treningowej

Kinga Gacka dołącza do grona polskich zawodników, którzy w ostatnim czasie wybrali zagranicznych zawodników. Za granicą nowej myśli szkoleniowej szukają m.in. Sofia Ennaoui, Aleksander Wiącek i Michał Rozmys. Mówi się również o zagranicznych poszukiwaniach m.in. Adrianny Sułek i Aleksandry Lisowskiej.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments