valencia
29 listopada 2024 Bartłomiej Falkowski Sport

Polacy startujący w maratonie w Walencji


Poza gwiazdorską, międzynarodową elitą maratonu w Walencji, do której zalicza się m.in. Kenenisa Bekele, Sissay Lemma czy Amane Beriso polskich kibiców mocno rozgrzewają nazwiska Polek i Polaków, którzy wystartują w Hiszpanii. Oto lista tych, którym należy się przyjrzeć w niedzielę 1 grudnia.

Monika Jackiewicz

Dwukrotna mistrzyni Polski w maratonie z życiówką 2:29:51, którą ustanowiła podczas debiutanckiego zwycięstwa w Dębnie w 2022 roku jest najsilniejszą polską reprezentantką na listach startowych. Poza złotym medalem w Dębnie po krajowy tytuł sięgała jeszcze w 2023 roku w Poznaniu. W 2022 roku wraz z koleżankami zdobyła drużynowy brąz na dystansie maratonu podczas Mistrzostw Europy w Monachium. W zeszłym roku wystartowała w Mistrzostwach Świata w Budapeszcie.

Ten sezon podopiecznej Artura Olejarza jest naprawdę dobry. Wiosną została mistrzynią Polski w półmaratonie i reprezentowała nasz kraj podczas ME w Rzymie na tym samym dystansie. Jesienią zajęła trzecie miejsce w Cracovia Półmaratonie Królewskim, a także zdobyła srebrny medal mistrzostw Polski na 10 kilometrów. 

Elżbieta Glinka

Zawodniczka Mikołaja Raczyńskiego co prawda debiutuje w maratonie, ale Ela pokazała w tym sezonie, że polska elita powinna czuć na plecach jej oddech. Biegaczka najpierw pobiegała bardzo dobre 16:38 podczas AR Mokotowskiej Piątki. Już wtedy, w naszym podcascie, opowiadała o planach na jesień. W drodze do maratonu w Walencji najpierw pobiegła 1:14:47 w Półmaratonie im. Janusza Kusocińskiego zwyciężając z dużą przewagą w klasyfikacji kobiet, a następnie uzyskała wynik 33:34 podczas Biegu Niepodległości w Warszawie ponownie stając na podium. 

Warto zaznaczyć, że Ela pracuje na pełnym etacie, a trening biegowy rozpoczęła już w dorosłym życiu. 

Beata Popadiak

Popularna Gazela to stała bywalczyni największych maratonów. Jej życiówka 2:37:27 pochodzi z Berlina. W Walencji powalczy o kolejny dobry wynik. Zawodniczka ASICS Frontrunner kilka tygodni przed maratonem w Hiszpanii zwyciężyła w półmaratonie w Limassol. Było to już jej kolejne zwycięstwo na Cyprze.

Trenująca pod opieką Marcina Nagórka zawodniczka od lat stanowi o sile polskiego biegania w wyczynowym, ale wciąż amatorskim wydaniu. 

Joanna Konopko

Biegaczka, która w przygotowaniach do Walencji zwyciężyła w kilku mniejszych biegach w Warszawie i Suwałkach, do Walencji wraca po rocznej przerwie. Rok temu pobiegał 2:43:16. Zawodniczka w tym sezonie najpierw była szósta podczas jednego z największych maratonów w Polsce – DOZ Maraton Łódź, a we wrześniu w Berlinie wynikiem 2:38:33 poprawiła swój rekord życiowy będąc drugą Polką tuż za Beatą Popadiak. 

Florian Pyszel

Zeszłoroczna rewelacja maratonu w Walencji wraca do Hiszpanii. W zeszłym roku Pyszel zadebiutował z wynikiem 2:19:13. Jeden z pierwszych polskich podcasterów biegowych z powodzeniem łączy bieganie w górach z szybkim bieganiem na ulicy. W przygotowaniach do Walencji zwyciężył w półmaratonie w Gdańsku. Korepetytor matematyki, po samotnym biegu osiągnął nowy rekord życiowy 1:07:39. W Gdańsku wygrał także w tegorocznym Biegu Niepodległości. Z powodu choroby nie mógł wystartować w półmaratonie w Walencji, jednak przed docelowym startem jest już w pełni sił. Duch górskiego biegacza nie opuszczał zawodnika mieszkającego w Gdańsku podczas maratońskiego debiutu. Pobiegł on 2:19 w trailowych spodenkach tylko po to, by móc mieć przy sobie telefon, którym nagrał relację tuż po dobiegnięciu na metę.

Daniel Żochowski

„Żochu” trenujący pod okiem Jarosława Żórawskiego, również zaliczył genialny maratoński „debiut” w Barcelonie tego roku. Z wynikiem 2:19:26 był oczywiście najlepszym Polakiem. Debiut ujęty w cudzysłów jest jednak nieprzypadkowy. Wcześniej Żochowski startował już maratonach pomagając innym w osiąganiu najlepszych rezultatów. Ostatnim maratonem gdzie występował jako zając był 46. Nationale Nederlanden Maraton Warszawski. Zawodnik bardzo poważnie podszedł w kwestii aklimatyzacji do hiszpańskich. Od kilku tygodni przebywał w hiszpańskiej Santa Poli przygotowując się do startu w Walencji. Biegacz także łączy trenowanie z pracą. Jest nauczycielem wychowania fizycznego, trenerem, a także sędzią lekkoatletycznym. 

Mikołaj Raczyński

Jeden z najbardziej popularnych trenerów biegaczy amatorów w Polsce – Mikołaj Raczyński, także upodobał sobie Walencję. Rok temu pobiegł tam swój rekord życiowy – 2:28:25. W tym roku ma już zaliczoną jedną życiówkę w tym mieście. W październiku czasem 1:09:51. ukończył półmaraton w Walencji. Całe swoje przygotowania skrupulatnie omawiał podczas Eksperymentu Walencja na swoim kanale YouTube

Mateusz Baran

Fizjoterapeuta, uczestnik wielu warszawskich biegów, także wraca po roku do Ciudad del Running, jak nazywana jest Walencja. Biegacz w zeszłym roku ustanowił w tym mieście swój rekord życiowy 2:25:06. W tym sezonie poprawił się także w półmaratonie. W marcu w Warszawie pobiegł 1:09:21. Co ciekawe Baran bardzo mocno wydłużył okres przygotowań do startu w Walencji rozpoczynając jej już tuż na początku wakacji. 

Maraton w Walencji wystartuje już 1 grudnia. Elita ruszy o godzinie 8:15. Komentarz live do wydarzeń na hiszpańskich ulicach przeprowadzą Henryk Szost i Bartłomiej Falkowski. Redakcja bieganie.pl pokaże Wam cały, maratoński weekend w ramach KieRUNku Walencja. Emocje i życie na ulicach miasta przedstawią Joanna Jóźwik i Katarzyna Zawistowska. Wszystko to w obiektywie kamery znanego wam z innych produkcji Wojciecha Walaszczyńskiego. 

W biegu wystartuje także nasza redaktorka Aleksandra Guzik, która powalczy o rekord życiowy. Do pobicia ma wyniki 2:56… uzyskany w świetnym debiucie na ulicach Londynu w kwietniu tego roku. 

Jeśli ty, lub Twoi bliscy startują na maratonie w Walencji, pochwal się tym na social mediach używając naszych graficznych ramek. Pamiętaj by oznaczyć nas na zdjęciu!

Ramka do pobrania

Bądź na bieżąco
Powiadom o
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bartłomiej Falkowski
Bartłomiej Falkowski

Biegacz o wyczynowych aspiracjach, nauczyciel wychowania fizycznego i wielbiciel ciastek. Lubi podglądać zagranicznych biegaczy i wplatać ich metody treningowe do własnego biegania.