UTMB
31 sierpnia 2022 Karolina Obstój Sport

Podsumowanie ultra święta ultra biegania UTMB 2022


Co roku w ostatni weekend sierpnia w urokliwym francuskim miasteczku Chamonix odbywa się najpopularniejszy festiwal biegowy w Europie, czyli UTMB. To prawdziwe święto biegów ultra z koronnym dystansem 170 km. Tysiące biegaczy z całego świata wbiegających na metę, wokół której gromadzą się setki kibiców, a z głośników leci Conquest of Paradise Vangelis’a. To tworzy niesamowity i jedyny w swoim rodzaju klimat. 

PTL – z tragedią w tle

W poniedziałek, w pierwszym dniu festiwalu o 8:00 wystartował PTL. To dość specyficzny bieg, bowiem jego trasa co roku jest inna, a zawodnicy rywalizują ze sobą w 2 lub 3 osobowych zespołach. W tym roku pętla liczyła 300 km i około 25.000 m przewyższenia. Trasa tych zawodów nie jest oznakowana przez organizatora, więc uczestnicy muszą bazować na własnej orientacji w terenie. W tym roku PTL niestety wspomina się głównie w kontekście nieszczęśliwego wypadku. Jeden z biegaczy pochodzący z Brazylii uległ wypadkowi. Na miejsce zdarzenia przyleciał śmigłowiec z ekipą ratunkową, która stwierdziła śmierć biegacza. Zawody nie zostały odwołane, ale wszystkie zespoły zostały poinformowane o sytuacji. Najszybciej 300 km pokonał zespół ze Szwajcarii, który na mecie zjawił się po 100 godzinach i 47 minutach. Zespół z Polski o nazwie “BeerRunners” zameldował się na mecie po 142 godzinach i 33 minutach.

MCC – dla lokalsów i wolontariuszy

MCC rozgrywany na dystansie 40 km i 2300 m przewyższenia, to bieg, w którym pierwszeństwo uczestnictwa mają wolontariusze i okoliczni mieszkańcy. Z czasem 3:54:00 i 14 minutami przewagi zwyciężył Francuz Ludvik Fernandes. Pierwszą kobietą na mecie była także obywatelka Francji Candice Fertin (4:24:22). 

 1. Ludvik Fernandes / Candice Fertin
 2. Baptiste Ellmenreich / Oksana Riabova
 3. Mattia Colella / Alanis Duc

TDS – zwycięstwo 47-latka!

TDS to jedyny bieg z całego festiwalu UTMB, na którym zwyciężył Polak. Dokonał tego Marcin Świerc w 2018 r. i jest to jak dotąd jedyne polskie zwycięstwo na UTMB. Wówczas trasa liczyła 121 km i 7300 m przewyższenia, a w tym roku: 145 km i 9100 m. Na tej trasie zwyciężył 47-letni Francuz Ludovic Pommeret z przewagą 55 minut nad drugim zawodnikiem. Pierwszą kobietą na mecie była Włoszka Martina Valmassoi.

 1. Ludovic Pommeret / Martina Valmassoi
 2. Joaquin Lopez / Claudia Tremps
 3. Elias Kadi / Katharina Harthmut

ETC – po raz pierwszy na UTMB

UTMB był zawsze imprezą dla ultrasów. Organizatorzy stale dodają jednak do swojej oferty biegi na krótszych dystansach. Jak np. młody stażem MCC i tegoroczny debiutant ETC, który odbywa się na dystansie 15 km 1300 m przewyższenia. Zwycięzcą został Hiszpan Jan Margarit Sole, a wśród kobiet triumfowała Marokanka Ikram Rharsalla.

 1. Jan Margarit Sole / Ikram Rharsalla
 2. Ruy Ueda / Perrine Abadie
 3. Maximilien Drion / Nadia Re

OCC – zdominowane przez Hiszpanów

To na tym biegu liczącym 55 km i 3500 m przewyższenia miał zadebiutować w tym roku na UTMB Bartłomiej Przedwojewski. Jednak z uwagi na to, że z powodów zdrowotnych Bartek zaczął sezon startów z opóźnieniem i wszystkie siły kieruje na GTWS, niestety z OCC było mu w tym roku nie po drodze. A szkoda, bowiem Bartek zajmował pierwsze miejsce na liście faworytów. Pomimo nieobecności Bartka rywalizacja była bardzo zacięta. Do około połowy dystansu na prowadzeniu biegł jeden z faworytów Erytrejczyk Petro Mamu Shaku, potem jego pozycja zaczęła spadać i na 44 km wycofał się z biegu. Jeszcze na 49 km wszystko wskazywało na to, że zwycięży Antonio Martinez Perez, który zawody zaczął bardzo spokojnie i sukcesywnie “łykał” kolejnych zawodników. Niestety na kilka kilometrów przed metą zaczęły łapać go skurcze na zbiegu, co spowodowało że musiał się kilka razy zatrzymać. Wyprzedził go wówczas Manuel Merillas, który w tym roku świetnie radzi sobie w biegach z serii GTWS: 2 miejsce na Stranda Fjord Trail Race i 3 na Zegamie. Manuel zwyciężył z czasem 5:18:29. Antonio Martinez Perez zajął drugie miejsce z wynikiem 5:21:01, a trzecie Robbie Simpson 5:24:00. 

Rywalizacja kobiet była równie interesująca! Przez ponad 40 km na prowadzeniu z dość sporą przewagą biegła Amerykanka Allie Mclaughlin. Jednak zaczęła dość mocno opadać z sił i ostatecznie dobiegła na 6 pozycji. Sytuację tę świetnie wykorzystała Hiszpanka Sheila Aviles Castano, która zwyciężyła z wynikiem 6:10:16. Drugie miejsce zajęła również Hiszpanka Nuria Gil Clapera (6:16:03), a trzecie Dani Moreno (6:17:05).

W tym roku OCC było, jak widać, szczęśliwe dla Hiszpanów. Pierwsze dwa miejsca na podium – zarówno w rywalizacji mężczyzn, jak i kobiet – wywalczyli Hiszpanie.

Warto wspomnieć również o Polakach startujących na OCC. 91 miejsce zajął Tomasz Koczwara (6:59:06). Maciej Dombrowski (5 zawodnik tegorocznych MP na dystansie ultra), ukończył zawody na 218 pozycji z czasem 8:09:26. Maciej po raz kolejny zmagał się na trasie z problemami żołądkowymi. 

 1. Manuel Merillas / Sheila Aviles Castano
 2. Antonio Martinez Perez / Nuria Gil Clapera 
 3. Robbie Simpson / Dani Moreno
UTMB
Foto Franco Oddoux

CCC – zwycięstwo Szweda i Francuzki

Większość oczu kibiców była skierowana była ku najbardziej znanym zawodnikom – startującym na liczącej 100 km i 6100 m przewyższenia trasie – czyli Jonathanowi Albonowi i Haydenowi Hawksowi i obstawiano, że po zwycięstwo sięgnie raczej ten pierwszy. Jednak show skradł Szwed Petter Engdahl, który prowadził od startu do mety i dowiózł zwycięstwo do końca, meldując się w Chamonix z niesamowitym czasem 9:53:02, który jest nowym rekordem trasy! Brytyjczyk Jonathan Albon miał w trakcie zawodów problemy żołądkowe, ale zdołał utrzymać drugą pozycję i dobiegł do mety z wynikiem 10:16:26. Trzecie miejsce wywalczył Włoch Andreas Reiterer (10:26:16). Amerykanin Hayden Hawks – który w tym roku w czerwcu zajął drugie miejsce na prestiżowym WSER (biegu na 100 mil) – po około 70 km zszedł z trasy. Warto również wspomnieć o znakomitym piątym miejscu Petra Frano. Słowak jest znany Polakom m.in. ze zwycięstwa w TatraSky Marathon. 

W rywalizacji kobiet fantastycznie pobiegła Blandine L’Hirondel. Francuzka w tym roku zdobyła złoto na Mistrzostwach Europy w biegu na długim dystansie, które odbywały się na La Palma. Jednak patrząc medialnie, zwycięstwo na CCC jest większym sukcesem niż medal ME. Blandine – z zawodu ginekolog – na 40 km miała przewagę 23 minut nad młodą 23-letnią Nepalką Sunmaya Budha. Jednak z kilometra na kilometr jej przewaga malała, a na metę przybiegła po 11:40:55 wyprzedzając Nepalkę tylko o 5 minut. Trzecie miejsce z wynikiem 12:12:56 zajęła Amerykanka Abby Hall, która w rankingu faworytów zajmowała dużo wyższe miejsce niż Nepalka. 

Podczas CCC swoją pierwszą “setkę” zaliczył Tomasz Skupień, tegoroczny mistrz Polski na dystansie ultra. Z wynikiem 13:07:54 zajął 75 miejsce i zapowiedział, że do Chamonix jeszcze wróci.

 1. Petter Engdahl / Blandine L’Hirondel
 2. Jonathan Albon / Sunmaya Budha
 3. Andreas Reiterer / Abby Hall

UTMB – Kilian wygrywa po raz 4!

Wisienką na torcie całego festiwalu był koronny dystans, czyli bieg  na 171 km i 10.000 m przewyższenia. W biegach ultra jest to jedno z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń w ciągu roku. Faworytem był Hiszpan Kilian Jornet i Amerykanin Jim Walmsley. Walmsley prowadził przez większą część dystansu. Jednak ostatecznie ukończył UTMB na 4 miejscu. Kiedy Amerykanin osłabł do walki o zwycięstwo z Kilianem włączył się Francuz Mathieu Blanchard. Francuz był szybszy na podbiegach, a Hiszpan na zbiegach. Ta wzajemna rywalizacja doprowadziła do tego, że obaj – jako pierwsi w historii – przebiegli UTMB poniżej 20 godzin (na pełnej wersji trasy)! Kilian zwyciężył z czasem 19:49:30, a Blanchard z wynikiem 19:54:50! Jest to już czwarte zwycięstwo Kiliana na UTMB! Wygrywał tu w 2008, 2009 i 2011 r., a w tym roku jego udział w zawodach do końca stał pod znakiem zapytania. Bowiem tuż po Sierre-Zinal okazało się, że Kilian ma pozytywny wynik testu na covid. Co prawda przechodził go bezobjawowo, ale z decyzją o starcie czekał do końca.Trzecie miejsce z czasem 20:34:35 wywalczył również bardzo mocny zawodnik Brytyjczyk Thomas Evans. 

UTMB
Foto Franco Oddoux

Pierwszą kobietą na mecie w Chamonix była Amerykanka Katie Shide. Z fenomenalnym czasem 23:15:12 zajęła 22 miejsce open! Na mecie było widać, że jest niezwykle skromna, a wygrana ją onieśmieliła. Po mocnym pościgu za Katie, drugie miejsce wywalczyła Kanadyjka Marianne Hogan z czasem 24:31:22, a trzecie Amerykanka Kaitlyn Gerbin (25:07:44). Można powiedzieć, że Katie Shide uratowała honor Amerykanów na UTMB. Oczekiwania kibiców, co do gwiazd biegów górskich z USA były z pewnością zdecydowanie wyższe niż 4 miejsce Walmsleya na UTMB, DNF Hawksa na CCC, czy 6 miejsce Mclaughlin na OCC pomimo prowadzenia z dużą przewagą do ponad 40 km. Aczkolwiek i tak organizatorzy UTMB dali mały prztyczek w nos Amerykanom (celowo lub nie) pisząc, że Katie Shide jest “najbardziej francuska wśród Amerykanów”. Bowiem mieszka na stałe we Francji.

 1. Kilian Jornet / Katie Shide
 2. Mathieu Blanchard / Marianne Hogan
 3. Thomas Evans / Kaitlyn Gerbin 

Polacy na UTMB

Polacy pokazali się w Chamonix z bardzo dobrej strony. Kamil Leśniak ustanowił polski rekord trasy na UTMB, który od tego roku wynosi 23:25:26, co dało mu 25 miejsce open. Kolejnym Polakiem na mecie był Marcin Świerc, który z wynikiem 27:25:04 zajął 79 miejsce. Paulina Krawczak i Katarzyna Solińska biegły przez większą część trasy wspólnie, jednak u Kasi pojawiły się problemy z odciskami na stopach i od tego momentu do mety biegła już bez towarzystwa koleżanki z Polski. Paulina Krawczak ukończyła zawody na bardzo wysokim, jak na standardy UTMB, 11 miejscu z czasem 28:21:22, a Kasia Solińska na 18 miejscu z wynikiem 30:35:13.

Link do wyników

Możliwość komentowania została wyłączona.

Karolina Obstój
Karolina Obstój

Z wykształcenia prawniczka, a z zamiłowania ambitna biegaczka amatorka, spełniająca się w biegach górskich, choć od asfaltu nie stroni. Trenerka biegania i organizatorka obozów biegowych. Więcej o mnie znajdziesz na Instagramie.