start biegu 8
17 listopada 2020 Krzysztof Brągiel Sport

Pobiegną w Oleśnie


Mistrzostwa Polski w maratonie kobiet i mężczyzn odbędą się 6 grudnia w Oleśnie. Losy tegorocznego czempionatu są wyjątkowo kręte. MP najpierw miały odbyć się w Warszawie, później w Dębnie. W tym momencie wszystko wskazuje na to, że zawodnicy powalczą o medale w Opolskiem. 

Wedle scenariuszy sprzed epidemii COVID-19, kobiety i mężczyźni mieli ścigać się w różnych lokalizacjach. Panów chciała ugościć Warszawa przy okazji Orlen Warsaw Marathon, panie Dębno. 7 stycznia okazało się jednak, że OWM nie dojdzie w kwietniu do skutku. W lipcu Polski Związek Lekkiej Atletyki postanowił więc przekazać prawo organizacji MP mężczyzn kultowemu maratonowi w Dębnie, łącząc zawody z rywalizacją pań.

W związku sytuacją epidemiczną w kraju 9 listopada spadła na biegaczy wiadomość o odwołaniu maratońskich mistrzostw Polski. Jak jednak informowaliśmy na naszym portalu, niemal natychmiast po rezygnacji miasteczka w Zachodniopomorskiem, pojawiła się szansa, żeby przenieść zawody na południe kraju. Dziś wszystko jest już jasne – biegacze i biegaczki 6 grudnia będą ścigać się w Oleśnie, położonym między Częstochową a Opolem.

bieganie 24

Z inicjatywą organizacji maratonu w Opolskiem wyszedł Rafał Gniła, znany ze swojego wydawnictwa „Książki dla biegaczy”. Trwają prace nad finalnym wyglądem trasy.

– Trwają jeszcze konsultacje co do ostatecznego przebiegu trasy. Maraton rozegramy na pętlach, ale jeszcze zastanawiamy się nad jednym wariantem, by trasa była jak najbardziej płaska. W jej zabezpieczeniu pomaga Mariusz Giżyński, który ma na koncie organizację wielu imprez. Tutaj jego perspektywa wyczynowego zawodnika jest dodatkowo cenna – powiedział nam Rafał Gniła, organizator zawodów. – Czasu jest niewiele, co prawda nie damy rady poprowadzić biegaczy drogami wojewódzkimi, ale działamy sprawnie, głównie dzięki pomocy zaprzyjaźnionego Olesna. Przyznam, że podjąłem się całego zadania tylko z sympatii do zawodników i największą nagrodą będą dla mnie ich dobre wyniki, ale cóż, każde wsparcie sponsorów i partnerów chętnie rozważymy na tym etapie przygotowań. Planujemy stream live z przebiegu rywalizacji na kanale Youtube, więc już teraz zapraszamy kibiców na emocje – zakończył inicjator przeniesienia mistrzostw do woj. opolskiego.

Zapisy możliwe są tylko dla zawodników z licencją PZLA przez stronę starter.pzla.pl. W tej chwili na liście mamy 74 mężczyzn i 15 kobiet. Wśród zgłoszonych są m.in. medaliści rozegranych 11 listopada MP na 10 km – Aleksandra Lisowska, Aleksandra Brzezińska, Kamil Karbowiak czy Kamil Jastrzębski. Na liście startowej znaleźli się również – Szymon Kulka,  Marcin Chabowski, Błażej Brzeziński, Emil Dobrowolski, Mariusz Giżyński czy Anna Bańkowska. Pewną furtkę zostawił sobie Arkadiusz Gardzielewski, zgłaszając się zarówno do MP, jak też do maratonu w Walencji (gdzie mają pobiec też Krystian Zalewski i Yared Shegumo).

Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce rzadko przeprowadzane są na Opolszczyźnie. Wielu rodzimych długodystansowców ma jednak dobre doświadczenia z tym regionem. Rekordy życiowe na 10000 m takich asów, jak Marcin Chabowski (28:27.59), Henryk Szost (28:31.90) i Artur Kozłowski (28:48.74) pochodzą z 2009 roku i MP na dychę, które przeprowadzono na Stadionie „Kuźniczka” w Kędzierzynie-Koźlu.


Kontakt do organizatora zawodów w Oleśnie Rafała Gniły – 501727028

Możliwość komentowania została wyłączona.

Krzysztof Brągiel
Krzysztof Brągiel

Biega od 1999 roku i nadal niczego nie wygrał. Absolwent II LO im. Mikołaja Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu. Mieszka na Warmii. Najbardziej lubi startować na 800 metrów i leżeć na mecie.