6 lipca 2016 Redakcja Bieganie.pl Sport

Pierwszy dzień Mistrzostw Europy za nami


Pozytywnie należy ocenić występ polskich biegaczy startujących w pierwszym dniu Mistrzostw Europy w Amsterdamie. Pewny awans do kolejnych rund zapewnili sobie nasi medaliści poprzednich mistrzostw – Joanna Jóźwik i Krystian Zalewski. Tymczasem pierwszą złotą medalistką mistrzostw została Turczynka Yasemin Can.

Pierwszy dzień zawodów w stolicy Holandii zdominowały biegi eliminacyjne. Jedynym finałem, który odbył się w środę był bieg kobiet na dystansie 10000 m. Niestety bez udziału Polek.

Najdłuższy bieg mistrzostw rozgrywany na bieżni zakończył się zwycięstwem Turczynki Yasemin Can. Liderka europejskich tabel zdominowała bieg szybko zyskując kilkudziesięciometrową przewagę nad rywalkami. Co prawda w pewnym momencie wydawało się, że urodzoną w Kenii liderkę może dogonić zbliżająca się do niej Dulce Felix, jednak przewaga Can była już zbyt duża. Co ciekawe przewaga była na tyle spora, że zawodniczka w geście triumfu uniosła ręce już na 400 m do mety!

Can na mecie uzyskała czas 31:12.86. To nowy rekord Europy w kategorii U23 i oczywiście nowy rekord życiowy zawodniczki. Nowe życiówki uzyskały także dwie pozostałe medalistki: Portugalka Felix – 31:19.03 i Norweżka Karoline Grovdal – 31:23.45.

Polskie eliminacje

Pod nieobecność polskich zawodniczek w finałowym biegu na 10000 m polscy kibice musieli zadowolić się występem naszych reprezentantów w biegach eliminacyjnych. Te rozpoczęły się od biegów płotkarskich z udziałem Karoliny Kołeczek. 

737A0951

Mistrzyni Polski w biegu na 100 m ppł., mimo nie najlepszego startu spokojnie awansowała do półfinału uzyskując przy tym dobry czas 13.06. Przypomnijmy, że Karolina wciąż walczy o minimum olimpijskie, które wynosi 13.00. 

Do półfinałów awansowali również sprinterzy Przemysław Słowikowski (poprawił rekord życiowy – z 10.38 na 10.35) i Remigiusz Olszewski oraz 400-metrowcy: Patrycja Wyciszkiewicz,  Łukasz Krawczuk i Jakub Krzewina. Awans trojga ostatnich oznacza, że w walce o finał zobaczymy wszystkich specjalistów od biegu na jedno okrążenie, ponieważ Małgorzata Hołub, Justyna Święty i Rafał Omelko, dzięki wysokim pozycjom na europejskich listach kwalifikację uzyskali automatycznie.

W półfinale zobaczymy także Roberta Brylińskiego i Patryka Adamczyka, którzy wystąpili w biegu na 400 m przez płotki oraz naszą kandydatkę do medalu w biegu na 800 m – Joannę Jóźwik. 

Początkowo w eliminacyjnych biegach na 800 m zobaczyć mieliśmy również Angelikę Cichocką i Sofię Ennoaui, jednak obie nie pojawiły się na starcie. Oznacza to, że swoją uwagę skupią w Amsterdamie na walce o medale w biegu na 1500 m. Odwrotny kierunek przyjął za to Marcin Lewandowski, który zdecydował się na bieg na 800 m, mimo że jeszcze na Mistrzostwach Polski w Bydgoszczy wspominał, że w Holandii powinien pobiec raczej na dłuższym dystansie.

Zalewski w drodze po drugi medal

W uzupełnieniu informacji z pierwszego dnia mistrzostw dodajmy, że bardzo dobry występ w eliminacjach ma za sobą Krystian Zalewski. Wicemistrz Europy ze spokojem ukończył swój bieg eliminacyjny na drugim miejscu i teraz może skupić się na piątkowym finale, gdzie ponownie jego najgroźniejszymi rywalami będą Francuzi – Mahiedine Mekhissi-Benabbad i Yoann Kowal.

Zawodnikami, którzy już w pierwszym dniu zakończyli indywidualne występy w swoich konkurencjach byli Jakub Smoliński (400 m ppł) oraz zawodniczki startujące na 200 m: Anna Kiełbasińska, Agata Forkasiewicz (odpadły w półfinale) i Klaudia Konopko (nie przebrnęła eliminacji).

Pełne wyniki: http://www.european-athletics.org/

Możliwość komentowania została wyłączona.