3 czerwca 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

Pierwsza edycja cyklu Salomon S-LAB w Tatrach – Ponad 300 osób w Biegu Marduły


Ponad 320 osób wzięło udział w VI Wysokogórskim Biegu im Druha Marduły, który odbył się w niedzielę 2 czerwca w Tatrach.

BiegMardu ySLAB M Strojny 408male

Na starcie w Dolinie Olczyskiej o 7 rano świeciło słońce, ale temperatura kilku stopni powyżej zera i przelewające się wysoko przez grań chmury nie wróżyły łatwych warunków. I faktycznie po podbiegu do Murowańca przez Psią Trawkę i zbiegnięciu z Przełęczy Karb, zawodników podchodzących na najwyższy punkt trasy, Świnicką Przełęcz (2051 m n.p.m.), spowiły chmury, a widoczność spadła do kilkunastu metrów. Dwa stopnie ciepła  nie przeszkodziły jednak w rywalizacji, a wiele osób chwaliło sobie nawet takie warunki.

Bieg Marduły był pierwszymi zawodami cyklu trudnych biegów górskich Salomon S-LAB. Tak jak w ubiegłym roku zawody wygrał Marcin Świerc (Salomon Suunto Team), któremu pokonanie trasy z przewyższeniem +1750/-1410 m na dystansie 25,5 km zajęło zaledwie 2h18min. Warto dodać, że Marcin wygrał wszystkie dotychczasowe Biegi Marduły, a w zeszłym roku na nieco krótszej trasie ustanowił rekord i zszedł poniżej 2h. W tym roku walka też była ostra – pięć minut po Świercu na mecie pojawił się Daniel Wosik (RMD Montrail) a minutę później Lucjan Chorąży.

BiegMardu ySLAB M Strojny 442male

Wśród pań rywalizacja na całej trasie toczyła się między Anią Celińską (Byledobiec Anin) i Dominiką Wiśniewską-Ulfik (RMD Montrail) i ostatecznie to Dominika na mecie na Kalatówkach pojawiła się z dwu-minutową przewagą. Trzecia z pań Maria Cebo (Ultra Beskid Sport) straciła do zwyciężczyni 5 minut. Wszystkie panie z podium złamały czas 3 godzin. 

Trasa zawodów jest niewątpliwie jedną z najtrudniejszych w kraju, nie dziwi więc fakt, że spośród 321 startujących do mety dobiegło 301. Na trasie obowiązywały dwa limity czasowe: 2h przy Murowańcu, i 3h:30min na Kasprowym Wierchu. Widoki były niezapomniane, a zawody były także Mistrzostwami Polski w Skyrunning. 

Drugimi zawodami w cyklu Salomon S-LAB będzie Maraton Gór Stołowych 6 lipca, a trzy ostatnie biegi do wyboru rozegrane zostaną w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich 18-21 lipca. Na spotkaniu zespołu Salomon Suunto przed zawodami organizator MGS Piotrek Hercog poinformował, że dla pierwszych 15 zawodników Biegu Marduły (kobiet i mężczyzn) ma wolne miejsca na swoim biegu. Więcej informacji o cyklu, nagrodach i systemie punktowania  na stronie www.trailrunning.pl . Tam też znajdziecie pełne wyniki z niedzielnego biegu w Tatrach.

BiegMardu ySLAB M Strojny 137male

Wyniki mężczyzn
1. Marcin Świerc (Salomon Suunto Team) – 2:18.31
2. Daniel Wosik (RMD Montrail) – 2:23.38
3. Lucjan Chorąży – 2:24.49
Wyniki kobiet
1. Dominika Wiśniewska – Ulfik (RMD Montrail) – 2:43.00
2. Anna Celińska (Byledobiec Anin) – 2:45.09
3. Maria Cebo (Beskid Ultra Sport) – 2:49.35
Ponad 500 zdjęć ze startu, Świnickiej Przełęczy, okolic Beskidu i z zakończenia w galerii na http://trailrunning.pl/zdjecia/.

BiegMardu ySLAB M Strojny 372male

Tekst i zdjęcia Monika Strojny