3 czerwca 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

13:38.19 Łukasza Parszczyńskiego we Francji

Po Dominice Nowakowskiej kolejny dobry wynik w biegu na 5000 m osiągnął Łukasz Parszczyński. Zawodnik klubu Podlasie Białystok podczas poniedziałkowego mityngu w Montreui uzyskał czas 13:38.19, który plasuje go na 13 miejscu polskiego rankingu all-time.

podane wyniki to wyniki nieoficjalne

lukasz parszczynski

Polscy kibice długo musieli czekać na kolejny tak szybki bieg Polaka w biegu na 5000 m, w którym to nasz reprezentant uzyskał wynik lepszy od 13 minut i 40 sekund. Ostatnim zawodnikiem, któremu udała się ta sztuka był Piotr Gładki. Zmarły tragicznie w 2005 roku biegacz gdańskiej Lechii przebiegł ten dystans 15 lat temu w czasie 13:38.52. W sumie polscy zawodnicy uzyskali 43 rezultaty poniżej 13:40, najlepszy z nich od lat należy do Bronisława Malinowskiego, który 5 lipca 1976 roku 5000 m pokonał w czasie 13.17.69.

Poprzedni rekord życiowy Parszczyńskiego, który na co dzień specjalizuje się w biegu przeszkodowym na 3000 m (rekord życiowy 8:15.47 – czwarty wynik w historii polskiej lekkoatletyki) był o cztery sekundy słabszy (13:42.21) i został ustanowiony dwa lata temu w Sztokholmie. 28-latek trenujący od kilku lat pod okiem Marka Jakubowskiego regularnie reprezentuje nasz kraj na najważniejszych imprezach lekkoatletycznych na świecie. W ubiegłym roku wziął udział w biegach eliminacyjnych podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie oraz zajął 5 miejsce podczas mistrzostw Europy w Helsinkach. Zawodnik na swoim koncie ma także start w mistrzostwach świata w Daegu oraz halowych mistrzostwach Europy w Paryżu i Turynie.