Karolina Obstój
Z wykształcenia prawniczka, a z zamiłowania ambitna biegaczka amatorka, spełniająca się w biegach górskich, choć od asfaltu nie stroni. Trenerka biegania i organizatorka obozów biegowych. Więcej o mnie znajdziesz na Instagramie.
UltraPark Weekend obfitował w ultra wyniki! Bohaterami zostali przede wszystkim Patrycja Bereznowska, Bartosz Fudali oraz Andrzej Piotrowski, którzy z Pabianic wyjadą z nowymi ultra-rekordami. Oprócz tego w Pabianicach odbyły się jeszcze zawody w biegu na 50 km oraz 100 km.
Fani ulicznych biegów ultra z pewnością od piątku nie śpią, bo odświeżają stronę z wynikami. Bowiem w piątek 13 maja w Pabianicach rozpoczął się UltraPark Weekend. Zawody, podczas których ultrasi rywalizują na 4 dystansach:
W biegu na 50 km zdecydowanie zwyciężył Paweł Kosek z czasem 2:54:32. Jest to wynik o 1’25” gorszy od najlepszego wyniku w historii Polski* uzyskanego na tym dystansie, który należy do Janusza Sarnickiego (2:53:07), który został uzyskany aż 23 lata temu. Pierwszą kobietą była Dagmara Koziróg, która zameldowała się na mecie z czasem 4:17:44. Dla porównania, posiadaczką najlepszego wyniku w historii Polski na 50km na ulicy jest Dominika Stelmach ze znakomitym czasem 3:10:27.
„Setkę” wygrał Oleksandr Kovalyk z czasem 8:09:17. Mimo że jego imię i nazwisko nie wskazuje na polski rodowód, to w wynikach przy jego nazwisku widnieje polska flaga. Wśród kobiet zwyciężyła Karolina Grzybowska z czasem 9:24:38. Bieg na tym dystansie ukończyło tylko 18 zawodników, a w tym 4 kobiety.
W biegu o najwyższej randze niespodzianek nie było. Wygrał zdecydowany faworyt Andrzej Piotrowski, który poprawił swój najlepszy wynik w historii Polski w biegu 24-godzinnym. Dotychczas wynosił on 272,606 km, a obecnie to 282,201 km. Zatem (nie)umarł król, niech żyje król! Srebrny medal zdobył Mariusz Napiórkowski, a brązowy Jakub Śleziak. Panowie przebiegli odpowiednio: 20 i 21 km mniej niż Andrzej.
Niestety na Mistrzostwach Polski zabrakło aktualnej posiadaczki najlepszego wyniku w historii Polski w biegu 24-godzinnym Małgorzaty Pazdy-Pozorskiej (261.060 km), która z powodów zdrowotnych tuż przed zawodami musiała zrezygnować ze startu. Ze złotym medalem z Pabianic wyjechała Aleksandra Niwińska przebiegając 255,587 km. Srebro trafiło do Mileny Grabskiej-Grzegorczyk (220,035 km), a brąz do Anny Kapicy (214,051 km).
Niemniej emocji towarzyszyło biegowi 48-godzinnemu. Jedna z najbardziej znanych i utytułowanych polskich ultrasek – Patrycja Bereznowska rozbiła bank! Bieg zakończyła „już” po 47h 53min 1sek, bowiem na ten moment wynik 403,320 km i tak dawał jej zwycięstwo open i oznaczał pobicie dwunastoletniego rekordu świata! Dotychczasowy rekord należał do Japonki Sumie Inagaki i wynosił 397,103 km.
Co ciekawe, mimo że pierwszy mężczyzna Bartosz Fudali, został pokonany przez Patrycję, to i tak wynik 391,849 km jest nowym najlepszym wynikiem w historii Polski! Dotychczasowy należał do Andrzeja Wereszczaka i wynosił 385 km. Zatem najlepszy męski wynik w historii Polski w biegu 48-godzinnym jest gorszy niż najlepszy wynik należący do kobiety! Ta sytuacja pokazuje dobitnie, że sporo prawdy jest w teorii, że im dłuższy dystans tym kobiety plasują się wyżej open i rywalizują bezpośrednio z mężczyznami.