24 marca 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

Organizatorka wyborów Miss Polski na wózkach o Wings for Life World Run


Już 4 maja tysiące biegaczy na całym świecie, biorąc udział w Wings for Life World Run, pokaże swoją solidarność z ludźmi dotkniętymi urazem rdzenia kręgowego. Z tym problemem boryka się m.in. Katarzyna Wojtaszek, jedna z inicjatorek Ogólnopolskich Wyborów Miss na wózkach. Zobacz klip z jej udziałem – dowiedz się, jak poradziła sobie z życiem po wypadku oraz co sądzi o światowym biegu.

Fundacja Wings for Life za cel swojej działalności stawia znalezienie metody leczenia przerwanego rdzenia kręgowego. Tak dotkliwe kontuzje w większości przypadków są efektem wypadków komunikacyjnych. Takiemu wypadkowi 16 lat temu uległa Katarzyna Wojtaszek, współzałożycielka Fundacji „Jedyna Taka”. 

Gdy usiadłam na wózku myślałam, że życie się skończyło, że będę zależna od osób trzecich. Cenię sobie niezależność i ważne jest dla mnie to, abym była samowystarczalna. Dlatego przerażała mnie myśl, że przez całe życie ktoś będzie ten wózek za mną pchał – wspomina Katarzyna Wojtaszek.

Bohaterka klipu zaangażowała się w działalność na rzecz integracji społecznej osób niepełnosprawnych, wspiera i koordynuje projekty stwarzające im warunki do odnalezienia się w codziennej rzeczywistości. Wierzy jednak, że wszystko jest możliwe i w przyszłości wypadki komunikacyjne nie będą już wywierać tak trwałego wpływu na życie osób poszkodowanych.

Wings for Life World Run format sportowy fot. Philipp Schuster Red Bull Content Pool
fot. Philipp Schuster, Red Bull

Cieszę się, że są osoby, które podejmują inicjatywy skupiające się na osobach z urazami rdzenia kręgowego. […] Pobiegnijcie dla nas, abyśmy też stanęli na nogi i w kolejnych edycjach Wings for Life World Run postawili pierwsze kroki dzięki Wam – zachęca do udziału w światowym biegu Katarzyna Wojtaszek.

Pozostał już tylko miesiąc, by zapisać się na Wings for Life World Run (termin upływa 20 kwietnia). Każda osoba, która weźmie udział w biegu już przyczyni się do spełnienia marzeń 3 milionów ludzi na świecie, których życie zmieniło się w jednej chwili. Bieg odbędzie się 4 maja 2014 roku równocześnie w 33 krajach. W Polsce uczestnicy wystartują z Poznania o godzinie 12:00. Prócz świadomości realnej pomocy, biegaczy do startu może zachęcić nietypowy format sportowy wydarzenia. Bieg nie ma klasycznej linii mety, każdy sam zadecyduje jaki dystans chce pokonać zanim dogoni go ruchoma meta. Będzie ją wyznaczać jadący za uczestnikami samochód, który wystartuje 30 minut po oficjalnym rozpoczęciu rywalizacji. Wings for Life World Run zakończy się w momencie, kiedy ostatni zawodnik na świecie zostanie wyprzedzony przez samochód zamykający bieg. Wszyscy pobiegną dla tych, którzy biegać nie mogą.

Bieg wspierają m.in. Beata Sadowska, Adam Małysz, Jerzy Skarżyński i Szymon Godziek, którzy postanowili stworzyć swoje drużyny na Wings for Life World Run i zachęcić do biegu jak najwięcej osób. Rejestrując się do biegu, uczestnicy mają szansę poznać się ze swoim idolem i pobiec w drużynie wybranego kapitana! 
Do wybranej drużyny można dołączyć do 20 kwietnia zapisując się poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.wingsforlifeworldrun.com/pl/zapisz-sie, gdzie należy wpisać nazwę drużyny w polu KLUB zgodnie ze schematem:
  • Drużyna Adama Małysza 
  • Drużyna Beaty Sadowskiej
  • Drużyna Szymona Godźka
  • Drużyna Jerzego Skarżyńskiego 
Więcej informacji na temat wyjątkowych drużyn można znaleźć pod linkiem: http://www.wingsforlifeworldrun.com/pl/aktualnosci/artykul/dolacz-do-jednej-z-druzyn-gwiazd-890/