hassan2
26 lipca 2021 Kuba Pawlak Sport

Odwaga czy szaleństwo?


W 2019 roku Sifan Hassan jako pierwszy sportowiec zdobyła podwójne złoto na dystansach 1500 i 10 000 m na mistrzostwach świata (w Doha). Aktualnie 28-letnia biegaczka ma apetyt na jeszcze bardziej spektakularny wyczyn. Celuje w potrójną koronę na 1500 m, 5000 m i 10 000 m podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Czy to jest w ogóle możliwe?

Sylwetkę Hassan przybliżyliśmy ostatnio na łamach naszego portalu tutaj.

Podczas gdy wielu ekspertów jest sceptycznych wobec zapowiedzi urodzonej w Etiopii reprezentantki Holandii, ta twierdzi w rozmowie z Capital Sports, że presja w Tokio blednie w porównaniu z presją, z którą zmagała się w Doha, kiedy jej trener Alberto Salazar tuż przed zawodami został pozbawiony możliwości trenowania pod zarzutem dopingu.

Jednak to nie tylko z presją przyjdzie zmagać się zawodniczce. Warto również zauważyć, że Hassan nie jest jedyną wybitną biegaczką, która ma ochotę na zwycięstwo na poszczególnych dystansach w Tokio. Na 1500m czeka ją rywalizacja z Kenijką Faith Kipyegon, która będzie broniła olimpijskiego złota i jest posiadaczką najlepszego rezultatu w tym roku  3:51.07.
Z kolei na 10 000m najtrudniejszą rywalką wydaje się być Letesenbet Gidey z Etiopii, która zdetronizowała Hassan na światowych listach, bijąc jej tegoroczny rekord świata na tym dystansie po zaledwie dwóch dniach od jego ustanowienia.hassan3

O tym jak trudne wyzwanie postawiła przed sobą Sifan Hassan najlepiej świadczy terminarz biegów, w których musi z powodzeniem uczestniczyć, aby zrealizować wymarzony cel.
2 sierpnia rano weźmie udział w biegu eliminacyjnym na 1500 m, a następnie w finale na 5000 m. Dwa dni później (4 sierpnia) pobiegnie w półfinale na 1500 m, a jeśli zakwalifikuje się do finału, to ten odbędzie się 6 sierpnia. Już następnego dnia (7 sierpnia) weźmie udział w finale na 10 000 metrów. Łatwo więc policzyć, że czeka ją pięć wyścigów w ciągu zaledwie sześciu dni!

Jeżeli Sifan Hassan dopnie swego, przejdzie do historii jako autorka bezprecedensowego, olimpijskiego wyczynu w konkurencjach biegowych. Czy Waszym zdaniem ma szansę tego dokonać?

Zdjęcie tytułowe: kovop58 / Shutterstock.com

Zdjęcie w artykule: Filip Bossuyt, flickr 

Źródło: runningmagazine.ca

Możliwość komentowania została wyłączona.

Kuba Pawlak Bieganie.pl
Kuba Pawlak

Naczelny szafiarz Bieganie.pl. Często ryzykuje karierę redaktora dla dodatkowych 15 minut drzemki. Mając na szali sportową formę i czipsy, zawsze wybiera paprykowe. Biega dla pięknych i wygodnych butów. Naczelny szafiarz na Instagramie