New Balance 1080v12
 
3 listopada 2015 Redakcja Bieganie.pl Sport

Nocny Bieg PoZdro z okazji XXIV Światowego Dnia Cukrzycy!


Już 14 listopada będziemy jak co roku obchodzić Światowy Dzień Cukrzycy. Ma on na celu zwiększenie świadomości ryzyka cukrzycy i rosnącego zagrożenia dla zdrowia, jakie ta choroba za sobą niesie w obecnych czasach. W związku z tym będzie organizowanych wiele ciekawych spotkań, wydarzeń i imprez, w tym jedna szczególna-charytatywny Wielki Nocny Bieg PoZdro Fundacji Medicover.

Myślą przewodnią 24 Światowego Dnia Cukrzycy jest „Zdrowy styl życia i cukrzyca: „Zdrowe żywienie jest prawem, nie przywilejem. Działajmy już dziś, by zmienić jutro”.

Północ i silent disco

Wyjątkowość tego biegu wynika z kilku elementów. Pierwszym jest godzina rozgrywania zawodów czyli północ, gdyż Bieg PoZdro otwiera Światowy Dzień Cukrzycy w Polsce. Nocna pora jest również idealnym tłem dla kolejnych składowych biegu, który jest organizowany jako flash run w systemie silent disco. Czyli jak najbardziej kolorowi i widoczni uczestnicy, bawiący się w środku nocy, ale nie zakłócający ciszy i nie burzący ładu i spokoju otoczenia. A wszystko w miejscu na co dzień niedostępnym dla biegaczy czyli w tym roku Plac Piłsudskiego, a w ubiegłym Rondo Dmowskiego.

Unikatowa jest również formuła zawodów, czyli dwie drużyny po 300 osób na dwóch trasach o kształcie okręgu-symbolu walki z cukrzycą, rywalizujące o jak największy udział w podział środków, zebranych z opłaty startowej na rzecz Fundacji Diabeciaki oraz Poradni Diabetologicznej w Instytucie Matki i Dziecka.

Dlaczego warto przyjść w nocy z 13 na 14 listopada na Plac Piłsudskiego w Warszawie opowiada Prezes Fundacji Medicover Marcin Radziwiłł:

– Po pierwszym biegu, który organizowaliśmy rok temu dostaliśmy mnóstwo pytań czy to powtórzymy. A my postanowiliśmy dołożyć coś więcej i stworzyć bieg jakiego w Polsce jeszcze nie było. Stąd pomysł na flash run. Chcemy nieco pokolorować życie potrzebujących osób i świecić przykładem dlatego będzie mnóstwo świateł, fluorescencyjnych farb i odblasków. Każdy uczestnik otrzyma również na czas biegu słuchawki tak aby przez 24 minuty rywalizacji bawić się w rytmie muzyki oraz mieć kontakt ze spikerem, który również szykuje niespodzianki. Środki zebrane z wpisowego będą podzielone proporcjonalnie do sumy kilometrów, jakie wybiegają uczestnicy dla swojej drużyny. Dzięki pomiarowi elektronicznemu będzie można na żywo śledzić wyniki i dokonywać ewentualnych korekt w strategii. Nie będzie nagród indywidualnych, tylko drużynowa walka dobra z dobrem gdzie zwycięzcami i tak będą potrzebujące dzieciaki. Zapowiada się super zabawa, a obie drużyny mogą liczyć również na wsparcie gwiazd sportu i nie tylko. W tym biegu nie ogranicza nas nic poza wyobraźnią i liczbą słuchawek.

Więcej szczegółów i możliwość rejestracji znajdziecie pod adresem: www.po-zdro.pl/bieg/

A tak biegaliśmy i bawiliśmy się w zeszłym roku:

Program PoZdro! jest pięcioletnim programem profilaktycznym obejmującym badania przesiewowe, opiekę specjalistyczną i program edukacyjny skierowane do uczniów pierwszych klas szkół gimnazjalnych i ich rodzin. W ramach Programu organizowane są także zajęcia sportowe z gwiazdami sportu oraz Lekcje Multimedialne PoZdro!, które bezpłatnie udostępniane są każdej chętnej placówce. Program jest w pełni realizowany przez Fundację Medicover. Celem Programu jest poprawa stanu zdrowia uczniów poprzez zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy, zwłaszcza typu 2, do której przyczynia się między innymi niezdrowy styl życia.