3 listopada 2015 Redakcja Bieganie.pl Sport

Wings for life World Run 2016 startuje 8 maja


Na zdjęciu powyżej: start w 2015 roku w Gruzji


Trzecia edycja globalnego biegu charytatywnego szykuje się do pobicia kilku rekordów: liczby uczestników, dystansu i zebranych pieniędzy. Na mapie pojawią się nowe lokalizacje, a za kierownicami Samochodów Pościgowych zasiądą znane osobistości.

Połączenie misji i pasji z innowacyjnym podejściem do imprezy biegowej sprawia, że Wings for Life World Run trzeci rok z rzędu przyciąga uwagę całego świata. Otwarto rejestrację do udziału w wydarzeniu, które odbędzie się 8 maja 2016. Warto już zapisać tę datę w swoim kalendarzu biegowym. Zgłosić może się dosłownie każdy, zarówno początkujący, jak i zawodowi sportowcy, a także osoby poruszające się na standardowych wózkach inwalidzkich. Liczy się każdy uczestnik.

Pierwszy bieg Wings for Life World Run zorganizowano w 2014 roku w celu zebrania funduszy dla Fundacji Wings for Life (Wings for Life Spinal Cord Research Foundation). Impreza ta wprowadziła w życie ideę biegu synchronicznego, w ramach którego uczestnicy biegną jednocześnie w różnych zakątkach świata, oraz zupełnie nowy format rywalizacji obejmujący ruchomą metę w postaci Samochodu Pościgowego prowadzonego przez znaną osobę, który wyrusza na trasę z opóźnieniem i goni zawodników w stale rosnącym tempie. Ostatni mężczyzna i ostatnia kobieta na globalnej trasie zostają okrzyknięci Światowymi Mistrzami, jednak wszyscy uczestnicy mają osobiste cele i inspiracje, które są tak różnorodne i wyjątkowe, jak sami biegacze.

Sto procent opłat startowych zostaje przekazane na badania i projekty mające na celu odnalezienie metod leczenia urazów rdzenia kręgowego. Do tego przybliżą też dodatkowe datki ofiarowane przez sponsorów, uczestników Wings for Life World Run, ich rodziny i znajomych – wszyscy wspólnymi siłami chcą przyczynić się do zebrania jak największej sumy.

W 2015 roku w imprezie wystartowało 101 280 osób z 33 krajów. Uczestnicy pobiegli w 16 strefach czasowych i wspólnie zebrali imponującą sumę 4,2 miliona euro. Tytuł Światowej Mistrzyni Wings for Life World Run 2015 zdobyła Japonka Yuuko Watanabe, która pokonała dystans 56,33 km, natomiast Światowym Mistrzem ponownie został Lemawork Ketema z Etiopii, który tym razem przebiegł 79,9 km. W Polsce najdalej dobiegli Bartosz Olszewski i Dominika Stelmach. Dzięki porywającej relacji na żywo widzowie na całym świecie mogli bacznie śledzić całe wydarzenie oraz poczuć radość, wysiłek i emocje biegaczy. Tak też będzie w 2016 roku.

„W ciągu ostatniej dekady gwałtownie wzrosła popularność imprez biegowych na różnym poziomie zaawansowania. W samych Stanach Zjednoczonych w zeszłym roku odbyło się 28 000 różnych imprez tego typu” – powiedział Andy Martin, dyrektor Firetail Limited, brytyjskiej grupy konsultingowej, która specjalizuje się w opracowywaniu strategii i prowadzeniu badań dla organizacji typu non-profit, fundacji oraz organizacji pozarządowych. „Większość z nich ma charakter charytatywny. Na całym świecie, a w szczególności w Wielkiej Brytanii i USA, imprezy biegowe stanowią obecnie istotną część strategii pozyskiwania funduszy realizowanych przez organizacje charytatywne”.

wfl2016 bartek

Bartek Olszewski ściska swojego prowadzącego po przebiegnięciu 73,46 km

Niezależnie od związku z działalnością charytatywną, popularność biegów masowych wyraźnie rośnie na całym świecie. Potwierdzają to badania Jensa Jakoba Andersena, byłego statystyka Copenhagen Business School oraz założyciela RunRepeat.com, które wskazują, że liczba uczestników międzynarodowych maratonów wzrosła w latach 2009–2014 o 13,25 procent, przy czym największy krajowy wzrost zanotowały Rosja (300 procent) i Chiny (259,47 procent).* „Wierzę, że bieganie zawsze będzie popularną dyscypliną ze względu na jej prostotę i elastyczność” – skomentował Andersen.

Najwyższa pora wybrać trasę Wings for Life World Run 2016. Niezależnie od miejsca zamieszkania, biegacze mogą zgłosić się do udziału w dowolnie wybranej lokalizacji. Więcej informacji nt. rejestracji i lokalizacji znajdziesz na stronie:  http://www.wingsforlifeworldrun.com/pl/

O Wings for Life Spinal Cord Research Foundation

Na całym świecie miliony osób skazane są na wózki inwalidzkie z powodu urazów rdzenia kręgowego, najczęściej doznanych w wyniku wypadków drogowych lub upadków. Wings for Life to organizacja typu non-profit, która już od 2004 roku finansuje przełomowe badania i testy kliniczne prowadzone na całym świecie w celu odnalezienia metod leczenia urazów rdzenia kręgowego. Choć wciąż nie znaleziono skutecznej metody leczenia, poczyniono znaczne postępy w tej kwestii. Sto procent opłat startowych z Wings for life World Run oraz datków od sponsorów tego globalnego wydarzenia przyczyni się do dalszej realizacji misji fundacji. Każdy krok postawiony w ramach Wings for Life World Run oraz Wings for Life World Run Selfie Run to krok w dobrą stronę – www.wingsforlife.com

O Wings for Life World Run

Pierwszy bieg Wings for Life World Run zorganizowano w 2014 roku w celu zebrania funduszy dla Wings for Life Spinal Cord Research Foundation, organizacji typu non-profit dążącej do odnalezienia metod leczenia urazów kręgosłupa. Wspierany w 2015 roku przez marki Garmin i Puma Wings for Life World Run wprowadził w życie ideę biegu synchronicznego, w ramach którego uczestnicy na różnych poziomach zaawansowania biegną jednocześnie w różnych zakątkach świata, niezależnie od godziny czy pogody w danej lokalizacji. Cechą charakterystyczną imprezy jest także ruchoma meta w postaci Samochodu Pościgowego prowadzonego przez lokalną gwiazdę, który wyrusza na trasę 30 min po zawodnikach i goni ich w stale rosnącym tempie. Biegacze kończą rywalizację po wyprzedzeniu przez samochód, a ostatni mężczyzna i ostatnia kobieta na trasie zostają okrzyknięci Światowymi Mistrzami – www.wingsforlifeworldrun.com.

* http://runrepeat.com/research-marathon-performance-across-nations

Możliwość komentowania została wyłączona.