11 maja 2012 Redakcja Bieganie.pl Sport

Mityng w Doha – Diamentowa Liga ruszyła

Śmietanka lekkoatletów z całego świata zainaugurowała sezon letni podczas pierwszego mityngu z serii Diamentowej Ligii. W Doha pojawili się m.in. David Rudisha, Pamela Jelimo, Allyson Felix, Meseret Defar i Asafa Powell. Padło wiele wartościowych rezultatów.

Bieg pań na dwa okrążenia stał na bardzo wysokim poziomie. Widać, że do wielkiej formy sprzed 4 lat wróciła Pamela Jelimo. Złota medalistka IO w Pekinie uzyskała świetny rezultat – 1:56.94, którym poprawiła rekord mityngu. Doskonale spisała się także Etiopka Fantu Magisio, która ustanowił rekord kraju – 1:57.90. Trzecie miejsce z 1:58.50 wywalczyła srebrna medalistka IO w Pekinie – Janeth Jepkosgei. Bieg poprowadziła Rosjanka Kupina, której na półmetku dystansu zmierzono 57.63.

1. JELIMO Pamela KEN 1:56.94 WL,MR
2. MAGISO MANEDO Fantu ETH 1:57.90 NR
3. JEPKOSGEI Janeth KEN 1:58.50
4. SANTIUSTI Yuneysi CUB 1:59.26
5. JACKSON Emma GBR 1:59.37
6. BECKWITH MollyUSA 1:59.51 SB

Równie interesujący był bieg panów na 800 m, podczas którego oczy kibiców zwrócone były na rekordzistę świata Davida Rudishę. Kenijczyk nie zawiódł i mityngi Diamentowej Ligi zaczął od zwycięstwa z wynikiem – 1:43.10. Za jego plecami pojawił się kolejny Kenijczyk Job Kinyor, który ustanowił rekord życiowy – 1:43.76.

David Rudisha (źródło Facebook.com, fot Jiro Mochizuki)

– 1:43.10 to bardzo dobry rezultat – mówił po biegu Rudisha – Jestem świadomy, że w tym roku wszyscy rywale będą chcieli mnie pobić na Igrzyskach, ale jestem dobrze przygotowany na to wyzwanie. Zdarza się, ze wspaniali zawodnicy, jak np. Coe nie zdobyli złota na Igrzyskach, zrobię jednak wszystko, żeby mi się to udało.

8. HOLUŠA Jakub CZE 1:45.12 PB

Na 400 m przez płotki sezon rozpoczęła Anna Jesień. Brązowa medalistka MŚ z Osaki w swoim biegu zajęła siódme miejsce z wynikiem 56.89. Zwyciężyła mistrzyni olimpijska, Jamajka Melaine Walker, której czas 54.62 jest teraz najlepszym na listach światowych.

W biegu na 100 m na kibiców czekał interesujący pojedynek między Asafą Powellem a Justinem Gatlinem. Amerykanin, który w sezonie halowym zdobył tytuł mistrza świata w Istambule na 60 m, pokonał słynnego Jamajczyka o setną sekundy (9.87). Asafa Powell prowadził przez około 98 metrów i nie wytrzymał na końcowych metrach. W kolejnym biegu Jamajczyk pokazuje, że musi jeszcze popracować nad psychiką.

– Byłoby świetnie ścigać się dziś z Usainem Boltem, ale jeśli to oglądał, niech on i wszyscy wiedzą, że Justin Gatlin powrócił i chce złota na Igrzyskach – powiedział Amerykanin, który do sprintu wrócił po dopingowej wpadce.

U pań niespodziankę sprawiła Allyson Felix, która wygrała z faworyzowaną Weroniką Cambell-Brown o dwie setne sekundy (10.92)

-To bardzo dobrze być o jedną pozycję wyżej od Weroniki Cambell-Brown, zwłaszcza na 100 m. Całkiem fajne uczucie – przyznała po biegu urodziwa Amerykanka.

-To był mój pierwszy start w tym sezonie i jestem pewna, że rozwinę swoją szybkość do Igrzysk Olimpijskich – powiedziała po starcie Jamajka.

W sprincie panów na 200 m rekord mityngu ustanowił Walter Dix. Amerykanin uzyskał 20.02.

Ściganie się reprezentantów USA z jamajskimi
sprinterami nabrało symbolicznego wymiaru. W pierwszej odsłonie Diamentowej Ligi jest 3:0 dla
Amerykanów, którzy udowodnili w Doha, że w sezonie olimpijskim mają
zamiar przerwać jamajską dominację w sprincie.

Bieg przeszkodowy mężczyzn zwyciężył w świetnym stylu Paul Kipsele Koech, któremu do poprawienia rekordu świata na tym dystansie, zabrakło 3.05 sekundy (7:56.58)! Finisz panów był bardzo emocjonujący, drugi na mecie Richard Mateelong (brązowy medalista IO) poprawił dzięki temu rekord życiowy – 7:56.81.

Na 3000 m zebrała się bardzo mocna grupa zawodniczek z Kenii i Etiopii. Warto było czekać na widok w postaci pasjonującego finiszu między Meseret Defar z Etiopii a Kenijką Vivian Cheruiyot. Zwycięstwo przypadło tym razem Kenii – Defar straciła do rywalki 5 setnych sekundy (8:46.44).

Na tym samym dystansie wśród panów zwyciężył Augustine Choge – 7:30.42. Dopiero siódme miejsce z 7:40.00 zajął Kenenisa Bekele.

Następna odsłona tych jednych z najbardziej prestiżowych zawodów lekkoatletycznych odbędzie się  w Szanghaju.