sabat
20 sierpnia 2022 Janusz Romanowicz Sport

Mistrzostwa Europy w Monachium – podsumowanie 6. dnia

Trzy medale zdobyli polscy zawodnicy przedostatniego dnia mistrzostw Europy w lekkoatletyce. Najpierw srebro w chodzie wywalczyła Katarzyna Zdziebło, potem po brąz na 800 m sięgnęła Anna Wielgosz, a medalowy hattrick skompletowała sztafeta kobiet 4×400 m.

Powrót na właściwe tory

Po nieudanych mistrzostwach świata medal udało się zdobyć polskiej sztafecie 4×400 m kobiet. Na pierwszej zmianie pobiegła Anna Kiełbasińska, która następnie przekazała pałeczkę Idze Baumgart-Witan. Następnie pobiegła Justyna Święty-Ersetic. Przed ostatnią zmianą zajmowaliśmy czwarte miejsce. Prowadziła Belgia, druga była Wielka Brytania, a trzecia Holandia.

Na ostatniej zmianie pobiegły najlepsze zawodniczki w Europie – mistrzyni Femke Bol i wicemistrzyni Natalia Kaczmarek. Obie pobiegły znakomicie. Holenderka wyprowadziła swoją sztafetę na pierwsze miejsce, z kolei Polka tuż przed metą wyprzedziła brytyjską biegaczkę.

Srebro zdobyliśmy w czasie 3:21.68, tylko 0,06 s. szybciej od Brytyjek. Holandia wygrała z wynikiem 3:20.87. Przypomnijmy, że cztery lata temu w Berlinie Polki zdobyły złoty medal ze znacznie słabszym wynikiem – 3:26.59.

Złoto w męskiej sztafecie 4×400 m zdobyła Wielka Brytania (2:59.35). Czwórka z Wysp Brytyjskich odzyskała mistrzowski tytuł z 2014 roku. Wtedy w Zurychu, tak jak i teraz biegał Matthew Hudson-Smith, który również jest dwukrotnym mistrzem Europy w biegu indywidualnym.

Srebro zdobyli Belgowie z braćmi Kevinem i Dylanem Borlee (2:59.49). Na poprzednich dwóch mistrzostwach Europy byli niepokonani. Jako trzeci metę przekroczyli Francuzi, dla których to pierwszy medal w tej konkurencji od 2006 roku. Polacy odpadli w półfinale.

Sukces na powitanie

Sesja wieczorna zaczęła się dla nas wybornie. Brązowy medal na 800 m zdobyła Anna Wielgosz. Na pierwszym okrążeniu trzymała się w środku stawki, tempo dyktowała Niemka Christina Hering. Później to się nieco przetasowało. Na ostatniej prostej Wielgosz pokazała niesamowity charakter i o 0,05 s. wyrwała brązowy medal Szwajcarce Lore Hoffmann. Polka ukończyła bieg z wynikiem 1:59.87.

Zwyciężyła wicemistrzyni świata Brytyjka Keely Hodgkinson (1:59.04). Trzeci raz z rzędu srebrny medal mistrzostw Europy zdobyła Francuzka Renelle Lamote (1:59.49).

Wielgosz nawiązała swoim sukcesem do osiągnięć Joanny Jóźwik, która w 2014 roku również zdobyła brąz mistrzostw Europy.

Świetna Konieczek i albańska historia

W biegu na 3000 m z przeszkodami z bardzo dobrej strony pokazała się Alicja Konieczek. Polka zajęła czwarte miejsce i pobiła rekord życiowy wynikiem 9:25.15. Z rekordem mistrzostw Europy (9:11.31) wygrała Luiza Gega. Dla Albanii to pierwszy złoty medal w historii. Gega miała już srebrny medal w 2016 roku.

Do niemieckich sukcesów z poprzednich lat nawiązała Lea Meyer. Zawodniczka gospodarzy sięgnęła po srebro z wynikiem 9:15.35. W tej konkurencji Niemki wygrywały trzy ostatnie edycje mistrzostw Europy. Brąz zdobyła Brytyjka Elizabeth Bird (9:23.18), która wyraźnie osłabła pod koniec biegu.

Medalowe przedpołudnie

Niezwykle szczęśliwa była dla nas też sesja poranna. Katarzyna Zdziebło zajęła drugie miejsce w chodzie na 20 km (1:29:20).  Przypomnijmy, że nieco ponad miesiąc temu zdobyła dwa srebrne medale mistrzostw świata i pod względem ma najbardziej pokaźny dorobek w tym sezonie, jeśli chodzi o polskich lekkoatletów. Dodajmy też, że na mistrzostwach świata Zdziebło miała lepszy wynik – 1:27:31, który teraz dawałby złoto.

Polka musiała uznać wyższość znakomitej Greczynki. Antigoni Drisbioti wygrała w Monachium na 20 km (1:29:03) i 35 km (2:47:00). Podium uzupełniła Niemka Saskia Feige (1:29:25).

Wśród mężczyzn wygrał Hiszpan Alvaro Martin (1:19:11). Drugi był Szwed Perseus Karlstrom (1:19:23), który w Eugene zdobył dwa brązowe medale. Na trzecim stopniu podium stanął kolejny z Hiszpanów Diego Garcia Carrera (1:19:45). W pierwszej piątce było aż trzech zawodników z Półwyspu Iberyjskiego.

Trzy Polki powalczą o finał

Dziś odbyły się też biegi eliminacyjne na 100 m przez płotki. Biegać nie musiały Pia Skrzyszowska i Klaudia Siciarz. Obie osiągnęły w tym sezonie na tyle dobre wyniki, że zaczną rywalizację od jutrzejszych półfinałów.

Już dziś startować musiała Klaudia Wojtunik. Polka podołała zadaniu i z czasem 13:40 awansowała do kolejnej rundy.

Klasa mistrza

Nie mogło być inaczej. Armand Duplantis wręcz zdeklasował konkurencję i w cuglach obronił tytuł mistrza Europy. Szwed wygrał konkurs skoku o tyczce z wynikiem 6.06 m, czym poprawił własny rekord mistrzostw Europy. Drugi był Niemiec Bo Kanda Lita Baehre (5.85 m), a trzeci Norweg Pal Haugen Lillefosse (5.75 m).

Godna podziwu jest też postawa Barbory Spotakovej. Znakomita oszczepniczka zdobyła brązowy medal w wieku 41 lat. Czeszka jest rekordzistką świata, dwukrotną mistrzynią olimpijską, trzykrotną mistrzynią świata i mistrzynią Europy. Pierwszy medal mistrzostw Europy zdobyła już w Goteborgu w 2006 roku.

Spotakova przed ostatnią próbą zajmowała czwarte miejsce i dopiero ostatni rzut dał jej medal. Z wynikiem 60.68 m awansowała na drugą pozycję. Wyprzedzić zdołała ją jeszcze Serbka Adriana Vilagos – 62.01 m. Wyraźnie wygrała Greczynka Elina Tzengko, która wynikiem 65.81 m poprawiła rekord życiowy.

Klasyfikacja medalowa

W Monachium Polacy stali już 11 razy na podium. Pod tym względem lepsza jest tylko Wielka Brytania (18) i Niemcy (14). Dwa złota sprawiają jednak w klasyfikacji medalowej zajmujemy 7. miejsce.

Po pięć złotych medali mają Niemcy i Wielka Brytania. Nasi zachodni sąsiedzi mają jednak siedem srebrnych krążków, a Brytyjczycy pięć.

Cztery złota będąca chyba największą sensacją tych mistrzostw Grecja  oraz Holandia. Po trzy złote medale mają Hiszpanie i Norwedzy.

Jutro ostatnia szansa, by poprawić swój dorobek.

Terminarz 7. dnia mistrzostw Europy:

19:05 – skok wzwyż kobiet, finał
19:10 – 100 m ppł kobiet, półfinały – Klaudia Siciarz, Pia Skrzyszowska, Klaudia Wojtunik
19:40 – 800 m mężczyzn, finał
19:50 – rzut oszczepem mężczyzn, finał
20:00 – 10 000 m mężczyzn, finał
20:45 – 100 m ppł kobiet, finał – ew. Klaudia Siciarz, Pia Skrzyszowska, Klaudia Wojtunik
21:12 – sztafeta 4×100 m mężczyzn, finał – Polska
21:22 – sztafeta 4×100 m kobiet, finał – Polska

Janusz Romanowicz

Od 2018 roku redaktor sportowy w lokalnej stacji radiowej. Amatorsko trenuje biegi długodystansowe, głównie 5 i 10 km. Sukcesów brak, ale i tak jest fajnie.