9 lipca 2019 Redakcja Bieganie.pl Sport

Mila Kusocińskiego – zaproszenie


Łazienki Królewskie to park, który od dawna przyciąga biegaczy. Niewiele osób wie, że związana jest z nim osoba legendarnego mistrza olimpijskiego z Los Angeles. W ostatni dzień lipca będzie można pobiec jego śladem w ramach wieczornej Mili Kusocińskiego. Nasza redakcja patronuje temu przedsięwzięciu.

W 1932 roku Janusz Kusociński zdobył pierwszy złoty medal olimpijski dla Polski w konkurencji męskiej. W rocznicę tego wydarzenia, 31 lipca zapraszamy na absolutnie wyjątkowy bieg, który odbędzie się w symbolicznej lokalizacji. Łazienki Królewskie, w których mistrz był zatrudniony, mieszkał i trenował, ugoszczą biegaczy na atestowanej przez Polski Związek Lekkiej Atletyki, specjalnie oświetlonej trasie. Dystans nietypowej Mili Kusocińskiego to 1932 metry.

Największą sensacją igrzysk był bieg na 10 000 metrów. Czterdzieści tysięcy widzów na stadionie i 1200 dziennikarzy było pewnych, że koalicja fińska Iso-hollo i Virtanen (…) rozgromi całą stawkę i że jedynym, który nie poniesie klęski, a tylko porażkę, będzie Polak. Jeden tylko człowiek był pewny swego zwycięstwa – Kusociński – w ten sposób „Przegląd Sportowy" relacjonował zdobycie pierwszego złotego medalu olimpijskiego dla Polski przez mężczyznę.

W 87 rocznicę tamtego wydarzenia, 31 lipca zapraszamy miłośników biegania na ścieżki, które niejednokrotnie przemierzał najszybszy ogrodnik świata, prekursor nowoczesnych metod treningowych, mistrz olimpijski i wicemistrz Europy, dziesięciokrotny mistrz kraju – Janusz „Kusy” Kusociński.

Na symbolicznym dystansie będziecie mieli szansę rywalizować, ścigać się o atrakcyjne nagrody lub po prostu, w przyjacielskiej atmosferze, podziwiać wieczorne krajobrazy jednego z najpiękniejszych polskich parków.

– Łazienki są uniwersalnym miejscem do biegania. Znajdziemy tu różnorodne ścieżki, wzniesienia, podbiegi, schody, oraz mniejsze i większe pętle. Często zachęcamy gości parku do trenowania u nas właśnie opowieściami o „Kusym". Teraz pokażemy Łazienki w zupełnie nieznanej biegaczom odsłonie. Trasa naszego biegu będzie absolutnie wyjątkowa, bo wydarzenie odbędzie się po zamknięciu parku, na specjalnie wyświetlonej ścieżce prowadzącej przez najbardziej malownicze krajobrazowo miejsca. Wisienką na torcie będzie przebieg przez niecodziennie podświetlony taras Pałacu na Wyspie. Pytanie tylko, czy w czasie biegu będzie czas, aby nacieszyć oko… – zachęca Kuba Pawlak z Muzuem Łazienki Kólewskie, organizator Mili Kusocińkiego.


Kiedy: 31 lipca (środa) 22.00
Gdzie: Łazienki Królewskie (wejście od ul.Gagarina)
Dystans: 1932 metry (Mila Kusocińskiego)

LINK DO ZAPISÓW

Klasyfikacje wiekowe:
<19, rocznik: 2000 i młodsi
20-29, rocznik: 1999 – 1990
30-39, rocznik: 1989 – 1980
40-49, rocznik: 1979 – 1970
50-59, rocznik: 1969 – 1960
60+ rocznik: 1959 i starsi

Uczestnicy pobiegną w trzech seriach:
ZŁOTA MILA KUSOCIŃSKIEGO – dla chcących pobiec szybciej niż w 8 minut
SREBRNA MILA KUSOCIŃSKIEGO – dla chcących pobiec szybciej niż w 12 minut
BRĄZOWA MILA KUSOCIŃSKIEGO – liczy się udział w biegu

Każdy uczestnik biegu otrzyma nowy minialbum Wydawnictwa BOSZ z serii Medaliści, poświęcony Januszowi Kusocińskiemu. Jego krótką i tragiczną, ale jakże bogatą historię przedstawia dziennikarz sportowy, Stefan Szczepłek.

Organizatorzy: Muzeum Łazienki Królewskie, New Balance, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, Royal Runners Club
Patroni: Polski Związek Lekkiej Atletyki, Polski Komitet Olimpijski
Partnerzy: Klinika Fizjoterapii i Rehabilitacji Sportowej Dr Łokieć, Bieganie.plkusoci__ski_internet_03.png 

Możliwość komentowania została wyłączona.