gizynski
5 marca 2023 Redakcja Bieganie.pl Sport

Mariusz Giżyński: dlaczego warto wystartować w biegu kobiet


Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet w sobotę 11 marca 2023 w Łazienkach Królewskich w Warszawie o godzinie 12.00 wystartuje kolejna edycja wyjątkowego biegu. Na dystansie 11500 metrów pobiegnie 600 osób. Organizatorzy, wśród których jest znakomity maratończyk Mariusz Giżyński, zapraszają wszystkich chętnych aktywnego spędzenia tego dnia.

Bieganie.pl: Dlaczego warto wziąć udział w Biegu Kobiet?

Mariusz Giżyński: Jest to inicjatywa Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego, którzy chcą promować aktywne spędzenie wolnego czasu. Wojsko stawia mocno na aktywność fizyczną, promowanie zdrowego stylu życia, a w tym celu cyklicznie starają się organizować biegi. To druga edycja Biegu Kobiet, pierwsza odbyła się w 2021 roku. Również w ubiegłym roku zorganizowaliśmy dwa biegi letnie i tą drogą Ministerstwa Obrony Narodowej idzie w celu promowania sportu i aktywizacji żołnierzy oraz cywili. Jest w sumie 600 miejsc – 300 dla żołnierzy i 300 dla cywili. Dodatkowo 150 miejsc w biegach dla dzieci. Będą również atrakcje dla wszystkich, piknik wojskowy, gdzie będzie można nauczyć się samoobrony. Będą trenerzy, zawodnicy, olimpijczycy i wielu znakomitych gości.

Czyli bieg jest tylko dla kobiet?

Bieg jest tylko z nazwy biegiem kobiet, ponieważ jest 150 miejsc dla mężczyzn żołnierzy, 150 kobiet żołnierzy, ale również 150 miejsc dla kobiet cywili oraz 150 miejsc dla mężczyzn cywili. W sumie daje to 600 pakietów startowych, dlatego też zachęcamy do uczestnictwa w Biegu z okazji międzynarodowego dnia kobiet.

Dystans to 11550 metrów? Jak wygląda trasa biegu?

Trasa biegu to trzy pętle w Łazienkach Królewskich, w większości po terenie parkowym, naturalnym podłożu, ale będzie również część trasy asfaltem. Będzie również pomiar elektroniczny. Dystans 11550 metrów wynika z ilości kobiet będących w wojsku. Wciąż liczymy, że liczebność armii się zwiększy między innymi właśnie przez takie akcje i przez propagowanie sportu.

Będziesz również na biegu jako zawodnik?

Będą biegł, chyba że zdrowie nie pozwoli, ale w takim przypadku będę kibicował, ponieważ jestem koordynatorem tego biegu z ramienia wojska.

Gdzie zobaczymy jeszcze Mariusza Giżyńskiego jako zawodnika?

Planuję start podczas nadchodzących Mistrzostw Świata Masters w Toruniu. Zapisałem się na bieg przełajowy oraz półmaraton. Między biegami jest 6 dni różnicy, więc można spokojnie pogodzić te starty.

Badałeś już rywali? W jakiej formie jesteś?

Na listach zgłoszeniowych mam pierwszy wynik, jednak poziom jest bardzo wysoki. Jest wielu zawodników z rekordami życiowymi w granicach 68 minut, ale wiadomo, że wszystko okaże się w podczas biegu. Byłem na obozie w Kenii i po zjeździe czułem się bardzo mocny. Zrobiłem nawet 12km po 3.30 w Szklarskiej Porębie na ogromnym luzie. Dodatkowo schudłem i czuję się w bardzo dobrej formie, chociaż ostatnio złapało mnie przeziębienie.

A jako trener lepiej się współpracuje z kobietami czy mężczyznami?

Kobiety są sumienne i jak zaufają to do końca i z tego względu jest to łatwiejsze. Z drugiej strony trening kobiet jest specyficzny. Ja jako były maratończyk muszę brać pod uwagę dużo więcej czynników, mających wpływ na proces treningowy kobiet. Mimo trudniejszego treningu w rywalizacji kobiet jest o wiele łatwiej, ponieważ jest dużo mniej zawodniczek na poziomie krajowym i międzynarodowym. Co nie oznacza, że dojście do takiego poziomu jest łatwiejsze, bo jest wręcz przeciwnie i wskoczyć na międzynarodową półkę jest dużo trudniejsze. Jednak jak już się dojdzie, to zazwyczaj na dobrym biegu jest 40 mocnych mężczyzn i jedynie 10 mocnych kobiet.

Trzymamy kciuki zarówno za starty jako zawodnik, ale również jako trener!

Zapisy do biegu kobiet

Program:
9:00 otwarcie biura zawodów
10:45 rozgrzewka biegu dzieci na 100 m (scena na rondzie na ul. Agrykola) 
11:00-11:30 biegi dzieci
11:00 pierwszy bieg dzieci na 100 m dziewczynki
11:05 drugi bieg dzieci na 100 m chłopcy
11:10 rozgrzewka biegu dzieci na 200 m (scena na rondzie na ul. Agrykola) 
11:15 trzeci bieg dzieci 200 m dziewczynki
11:20 czwarty bieg dzieci 200 m chłopcy 
11:25 rozgrzewka biegu dzieci na 800 m (scena na rondzie na ul. Agrykola) 
11:30 piąty bieg dzieci na 800 m
11:45 rozgrzewka – brama start (scena na rondzie na ul. Agrykola)
12:00 start Biegu kobiet – dołącz do nas na 11 550 m
Ok. 13:30-14:00 dekoracje na scenie głównej pikniku 
16:00 zakończenie imprezy

Bieg Kobiet 1200x900 FB

Możliwość komentowania została wyłączona.