7 sierpnia 2015 Redakcja Bieganie.pl Sport

Marcin Świerc drugim zawodnikiem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Ultra Skyrunning


Startem w norweskim Tromso Marcin Świerc kończy rywalizację w Pucharze Świata. Zawody w Tromso Skyrace każdego roku niezależnie od pogody zaliczają się do jednych z najtrudniejszych wyścigów. Trasa to „jedyne” 45 km, ale aż 4400 m przewyższeń. Jeżeli do tego dodamy bardzo techniczną trasę i w tym roku wyjątkowo niesprzyjającą aurę to możemy sobie wyobrazić skale trudności jaka stała przed uczestnikami. Impreza która jest organizowana przez bezsprzecznie najlepszą parę zawodników ultra na świecie (Kiliana Jornet i Emelie Forsberg) przyciąga od kilku lat najlepszych biegaczy górskich świata.

Listy startowe pokazywały, że z trasą chce się zmierzyć niespełna 400 biegaczy, ostatecznie na mecie zameldowało nieco ponad 100 zawodników.
Pierwszym, który to zrobił był Jonathan Albon. Albon, który w tego typu biegach czuje się jak ryba w wodzie, wygrał z czasem 6:08:41. Brytyjczyk został także nowym rekordzistą trasy poprawiając ubiegłoroczny rekord o 30 minut. Pokonał nawet tak utytułowanego zawodnika, jak Luis Alberto Hernando, który na metę przybył kilka minut później zajmując drugą lokatę z wynikiem 6:25:24.

Na starcie nie zabrakło naszego najlepszego zawodnika ultra Marcina Świerca, który pierwotnie po upadku na Mistrzostwach Europy Skyrunning, które odbyły się 3 tygodnie temu wycofał się z rywalizacji. Ostatecznie mimo ciągle odczuwanych skutków upadku Marcin zdecydował się przystąpić do rywalizacji. Przybiegł ponad godzinę za zwycięzcą, plasując się na 15 miejscu i zdobywając punkty na wagę złota do klasyfikacji Skyrunning Ultra. W klasyfikacji generalnej zajmuje obecnie drugie miejsce, ustępując jedynie Luisowi Alberto Hernando.

Wśród kobiet obyło się bez niespodzianek. Od początku biegu liczyły się tylko 2 zawodniczki, Emelie Forsberg walczyła o zwycięstwo z Mirą Rai. Ostatecznie silniejsza okazała się ta pierwsza i z czasem 7:09:54 wygrała rywalizację
Rezultaty 

Mężczyźni
1. Jonathon Albon – 6:08:41
2. Luis Alberto Hernando – 6:25:54
3. Rolf Einar Jensen – 6:28:51
Kobiety
1. Emelie Forsberg – 7:0954
2. Mira Rai – 7:23:09
3. Malena Haukøy – 7:31:29

tromso_02.jpg

Najważniejsza i najprzyjemniejsza dla nas informacja to ta, że na drugiej pozycji klasyfikacji Pucharu Świata Ultra Skyrunning znajduje się Marcin Świerc. Marcin dzięki swojej równej formie bardzo dobrze prezentuje się w kolejnych odsłonach Pucharu Świata. Przypomnijmy, że cykl zawodów zaczął się startem w Transvulkanii, potem występ w Chamonix, a na teraz norweskie Tromso. Do cyklu zawodów wchodzą jeszcze zawody w USA oraz Hiszpanii. Aby zostać sklasyfikowanym w Pucharze Świata należy wystartować w minimum trzech zawodach bowiem właśnie trzy najlepsze starty są brane pod uwagę. Do cyklu wchodziły też Mistrzostwa Europy w Skyrunning rozgrywane w Val d’isere.

Po 3 startach Marcin zajmuje doskonałe 2 miejsce. Marcin w tym sezonie nie wybiera się już na zawody w USA i Hiszpanii, dlatego o tym które zajmie ostatecznie miejsce zadecyduje postawa jego najgroźniejszych rywali w tych właśnie zawodach.

tromso 03

Podsumowanie startów Marcina w liczbach:

– liczba startów – 4
– czas łączny – 35:49:31
– suma km – 270
– suma przewyższeń  +19000 / -18500
Klasyfikacja PŚ Skyrunning Ultra 
Mężczyźni
1. Luis Alberto Hernando – 288 pkt
2. Marcin Świerc – 220 pkt
3. Franco Collé – 210 pkt
Kobiety
1. Emelie Forsberg – 300 pkt
2. Mira Rai – 288 pkt
3. Anna Comet – 244 pkt

Możliwość komentowania została wyłączona.