27 grudnia 2018 Redakcja Bieganie.pl Sport

Marcin Świerc – Droga do UTMB 2019 – zapowiedź cyklu


Tylko do 3 stycznia 2019 r. trwają zapisy na festiwal Ultra Trail du Mont Blanc, który odbędzie się w dniach 26 sierpnia do 1 września 2019 roku w Chamonix. Przedstawiciele blisko 100 narodowości zagoszczą w sercu Alp.  Do wyboru jest siedem biegów (od YCC, MCC, OCC, CCC, TDS,UTMB, PTL).  Spośród øácznie ponad 10 tys. biegaczy, Polacy na pewno będą stanowić sporą siłę. Nadchodzący rok zapowiada się znowu rekordowo.

Nasze oczy w czasie najbliższej edycji będą zwrócone na dystans główny 170 km (UTMB), czyli pętlę wokół masywu Mont Blanc, biegnącą przez Francję, Włochy i Szwajcarię, z sumą przewyższeń ok. 10 000m. Start i meta w Chamonix.

UTMB Profil Trasy

profiltrasyutmb

Już dziś wiemy, że Polskę będzie reprezentował Marcin Świerc: ma zebrane niezbędne punkty oraz wysoki indeks w rankingu ITRA, dzięki któremu nie musi brać udziału w losowaniu i który pozwala mu na start z pierwszej linii z zawodnikami elity.

Kariera Marcina nabiera tempa z każdym rokiem. Z radością obserwujemy jak wdziera się do światowej czołówki biegaczy górskich. Kilka lat temu pisaliśmy o jego przygotowaniach do Mistrzostw Świata w długodystansowym biegu górskim, który odbył się w Szklarskiej Porębie. To właśnie wtedy Marcin postawił wszystko na jedną kartę i rozpoczął poważną przygodę z bieganiem górskim. Od początku celował w główny dystans w ramach festiwalu UTMB i robił to z żelazną konsekwencją: w roku 2017 zdobył II miejsce w biegu CCC, a w 2018 triumfował na dystansie TDS, potwierdzając tym samym swój ogromny potencjał i dołączając do wąskiej grupy specjalistów od dystansów ultra, stając się zawodnikiem na którego rywale z pewnością muszą uważać.

W 2019 przed Marcinem największe z dotychczasowych wyzwań – start na królewskim dystansie UTMB. W kolejnych miesiącach będziemy pokazywać od kuchni jak wyglądają jego przygotowania do tak wymagającego startu. Jesteśmy przekonani, że wielu z Was ten cykl zaciekawi i być może będzie motywacją do realizacji biegowych, noworocznych postanowień.
swiercutmb tds

Marcin Świerc:

„Moją drogę do UTMB rozpocząłem przed laty, gdy będąc jeszcze początkującym biegaczem górskim zamarzyłem o starcie w UTMB. Postanowiłem wtedy, że kiedyś powalczę tam z najlepszymi. Trochę czasu minęło – spędziłem na treningach tysiące godzin, przebiegłem dzięsiątki tysięcy kilometrów, wygrałem wiele zawodów i zdobyłem pokaźną liczbę tytułów (w sumie 25 medali MP w biegach górskich) ale zawsze z tyłu głowy było UMTB. Teraz, po latach doświadczeń nadszedł czas na główny dystans festiwalu UTMB. Będzie to na pewno wymagający rok dla mnie, rodziny i całego TEAMu, wymagający jeszcze większego zaangażowania, pracy i wyjazdów w góry. Świadomość, że mam za sobą wspaniałych ludzi, zawodników i firmy, które mnie wspierają, jest nieoceniona:
– jestem w międzynarodowym TEAMie Buffa i mam od nich wsparcie podczas startów,
– Columbia zapewnia sprzęt, w tym but przygotowany specjalnie dla mnie pod te zawody
– HIGH5 dba o suplementy i energię.
– Firmy Geberit i KLER pomagają mi w logistyce,
– mój sponsor główny Energa, którego wsparcie pozwala mi na zorganizowanie obozów przygotowawczych oraz zabranie suportu na zawody.

Jestem wdzięczny również wielu innym osobom, które pomagają mi się rozwijać, nie tylko jako sportowiec ale również jako człowiek. Dziękuję, że jesteście!”

Cykl będzie się ukazywał co 3 tygodnie i będzie to raport Marcina z jego przygotowań oraz zakulisowych działań. Marcin liczy też na czytelników bieganie.pl, może to właśnie Wy będziecie mieli ciekawe pomysły na treningi, regenerację czy inne aspekty treningu.

Marcin: „Liczę na inwencję twórczą i dyskusję. Już teraz dziękuje za zaangażowanie portalu i pomoc w drodze do UTMB”.

Oczekiwania co do startu Marcina

Marcin: Przede wszystkim chcę przygotować się na 200 % i dać z siebie maksimum gdy nadejdzie start. Tylko tyle i aż tyle. To będzie mój pierwszy tak długi bieg. Wielu mocarzy, takich jak Jim czy Kilian nie ukończyło biegu w zeszłym roku (z pierwszej 30-ki elity do mety dotarło tylko 7 zawodników). Taki dystans uczy pokory i wyciąga wszystkie braki. Trzeba przygotować się pod wieloma względami, nie tylko treningowymi ale i logistyki czy suportu, nastawienia mentalnego, odżywiania i przygotowania fizycznego. To wszystko musi się zgrać w ten jeden dzień. Tego sobie życzę na Nowy Rok. „

Do usłyszenia wkrótce

Możliwość komentowania została wyłączona.