5 września 2010 Redakcja Bieganie.pl Sport

Maraton Gorce – z Krościenka do Nowego Targu


logosalomonTekst: Monika Strojny
Zdjęcia: Monika Strojny, Adam Kokot
Maraton Gorce – z Krościenka do Nowego Targu

W sobotę 4 września w malowniczych okolicach Nowego Targu i Krościenka wystartował 40km Maraton Gorce, 9. edycja cyklu Salomon Trail Running. Wśród 119 zawodników znalazło się 13 kobiet , w tym Anna Celińska, która niezagrożenie prowadzi w całym cyklu, oraz Paulina Maciuszek, debiutująca na tak długim dystansie reprezentantka kraju w biegach narciarskich.

gorce1

Pogoda na starcie w Krościenku średnia, przynajmniej do zdjęć, bo dla zawodników było akurat: chłodno i bez deszczu, resztki mgły utrzymywały się gdzieniegdzie. Na pierwszym kilometrze nawierzchnia była twarda, później cała trasa prowadziła już po ścieżkach, głównie w lesie i czasem na łąkach. Najdłuższe podbiegi zaczynały się przed Lubaniem (1211 m npm, 9,8km trasy) oraz na Kiczorę (1250m npm, 28,4km trasy). Na półmetku na przełęczy Knurowskiej (tu czekał jeden z trzech bufetów) klarowała się sytuacja rankingowa: na czoło wyraźnie wysunął się trzykrotny zwycięzca maratonu Jan Wydra, a wśród kobiet sensacyjnie biegła Paulina Maciuszek (w pierwszej „10” kategorii open).

Za przełęczą zaczynał się spory podbieg na Kiczorę i pod Turbacz i 7km zbieg do Nowego Targu, na którym wielu zawodników dopadły poważne problemy ze skurczami. A na finiszu czekało jeszcze 500 metrów pod górę do bacówki na Długiej Polanie, przy której powiewały flagi mety.

Pełna galeria zdjęć oraz wyniki i nowy ranking już na stronie WWW.TrailRunning.pl . Na finałową edycję cyklu Salomon Trail Running zapraszamy 3 października do Krakowa na Bieg Trzech Kopców. Zapisy trwają i można jeszcze zdobyć punkty do rankingu!

Najszybsi Maratonu Gorce

Kobiety
1.    Paulina Maciuszek   3.41,48
2.    Anna Celińska        3.51,27
3.    Sabina Wydra        4.36,28

gorce3

Mężczyźni
1.    Jan Wydra            3.07,20
2.    Lucjan Chorąży        3.23,47
3.    Henryk Sobczak        3.26,14

gorce2

Możliwość komentowania została wyłączona.