przedw
23 czerwca 2023 Karolina Obstój Biegi Górskie

Marathon du Mont-Blanc już w niedzielę. Kto pobiegnie?


W najbliższy weekend we francuskim Chamonix odbędzie się prestiżowy Marathon du Mont Blanc. Od lat impreza stoi na wysokim poziomie sportowym i zjeżdża tu śmietanka biegaczy górskich z całego świata. W tym roku nie będzie inaczej. Zobaczcie, komu będziemy mogli kibicować.

Historia Marathon du Mont-Blanc

Ta legendarna już impreza rozgrywana jest od 1979 r. Początkowo rozgrywany był tylko  bieg na 23 km z metą w Planpraz – Mont-Blanc cross-country running race. Dopiero w 2003 r. impreza zmieniła nazwę na Marathon du Mont-Blanc, dodając nowy wyścig na 42 km. Następnie utworzono bieg na 10 km i Kilometr Vertical, a jeszcze później bieg na 90 km, Duo Étoilé i Young Race Marathon. 

Cross du Mont-Blanc – bieg na 23 km 

W sobotę o 8:00 wystartuje bieg z najdłuższą tradycją, czyli Cross du Mont-Blanc. Biegacze będą rywalizować na trasie o długości 23 km z łączną sumą podbiegów wynoszącą 1680 m i 870 m zbiegu. Tak duża dysproporcja między ilością podbiegów i zbiegów wynika z tego, że bieg rozpoczyna się w Chamonix położonym na wysokości 1000 m npm, a meta zlokalizowana jest na Planpraz na 2016 m npm. Biegacze na dół zjeżdżają kolejką górską. Z Polaków na starcie staną m.in. Dominik Tabor, Jacek Sobas i Karolina Obstój.

Marathon du Mont-Blanc – elita mężczyzn

Od 2018 r. dystans maratoński należy do biegów z serii Golden Trail World Series, co dodało imprezie jeszcze więcej prestiżu. Biegacze będą mieli do pokonania 42 km o przewyższeniu wynoszącym +2450 m. Bieg odbędzie się w niedzielę. Start elity kobiet zaplanowano na 7:00, a pozostali uczestnicy wystartują o 7:30. Wcześniejszy start kobiet ma z pewnością służyć temu, żeby zwycięzcy i zwyciężczynie finiszowali w podobnym czasie.

Na starcie maratonu pojawi się zeszłoroczny zwycięzca Jonathan Albon oraz Davide Magnini, który rok temu zajął drugie miejsce. Bardzo mocnym konkurentem dla tej dwójki będzie Remi Bonnet, zwycięzca zeszłorocznej serii GTWS. Po znakomitym występie na Zegamie, z pewnością spore nadzieje będą pokładane w Manuelu Merillasie. Na starcie pojawi się także Elhousine Elazzaoui, który również świetnie pobiegł na Zegamie zajmując drugie miejsce i wyprzedzając m.in. Jonathana Albona. W Chamonix pobiegnie także Robert Pkemoi – szósty w zeszłym roku na maratonie w Chamonix czy Anthony Felber – ósmy rok temu. 

Lista faworytów obejmuje również Polaków. Bartłomiej Przedwojewski w zeszłym roku nie startował w Chamonix, ale w 2021 r. finiszował na tych zawodach na 3 pozycji. Francuska, szybka trasa bardzo podpasowała Andrzejowi Witkowi, który rok temu zajął 7. miejsce. To samo miejsce zajął ponad dwa tygodnie temu na Short Trail rozgrywanym podczas Mistrzostw Świata. W Chamonix pobiegnie również Marcin Kubica i Marcin Rzeszótko – ten pierwszy za tegorocznej Zegamie był 12., a drugi Marcin zajął tam 18. miejsce. Swój pierwszy start w biegu serii GTWS zaliczy Dawid Malina.

Marathon du Mont-Blanc – elita kobiet

Z zeszłorocznych zawodniczek, które znalazły się w TOP10 Marathon du Mont-Blanc na starcie pojawią się: Caitlin Fielder – 2. w zeszłym roku, Anais Sabrie – 4. rok temu, Marcela Vasinowa – 5. w zeszłym roku, Kortazar Oihana – 6. w 2022 r., Fabiola Conti – 7. w 2022 r., Therese Leboeuf – 8 rok temu. Oprócz tego w Chamonix wystartują Mao Yao, Sophia Laukli, Sunmaya Budha oraz zwyciężczyni Zegamy Daniela Oemus. Niestety – z powodu kontuzji – na starcie nie pojawi się Miśka Witowska, która fantastycznie zaprezentowała się na Zegamie, zajmując tam 6. miejsce. Zgłoszona do biegu była również Katarzyna Wilk, ale ona także nie wystartuje. Za to na starcie stanie Katarzyna Solińska, która aktualnie przebywa na obozie treningowym w Chamonix. 

Na starcie nie pojawi się niestety zeszłoroczna triumfatorka serii GTWS Nienke Brinkman, która z zawodów wycofała się w ostatniej chwili. Nie zobaczymy także Sary Alonso, która rok temu wbiegła na metę jako pierwsza kobieta. Hiszpanka dopiero wraca do biegania po przebytej kontuzji.

Pozostałe biegi podczas Marathon du Mont-Blanc

Oprócz maratonu i biegu na 23 km odbędzie się także:

  • Mont-Blanc 90 km – start w piątek o 4:00,
  • Mont-Blanc Vertical Kilometer – start indywidualny w piątek od 17:00 co 15 sekund,
  • Mont-Blanc 10 km – start w sobotę o 10:30,
  • Duo Etoile – start w sobotę o 19:30,
  • Young Race Marathon – start w niedzielę o 10:30.

Łącznie na wszystkie dystanse zapisanych jest prawie 70 Polaków.

Wyniki on-line można śledzić tutaj. 

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Karolina Obstój
Karolina Obstój

Z wykształcenia prawniczka, a z zamiłowania ambitna biegaczka amatorka, spełniająca się w biegach górskich, choć od asfaltu nie stroni. Trenerka biegania i organizatorka obozów biegowych. Więcej o mnie znajdziesz na Instagramie.