Marathon du Mont-Blanc
24 czerwca 2022 Karolina Obstój Sport

Marathon du Mont-Blanc w cieniu odwołanego biegu i blasku GTWS


W terminie 24-26 czerwca urokliwe Chamonix przejmują biegacze górscy. Odbędzie się tam jeden z najpopularniejszych festiwali biegowych w Europie Marathon du Mont-Blanc. Co roku gromadzi on śmietankę biegaczy górskich. Nie inaczej będzie podczas tegorocznej edycji. Tym bardziej, że po raz kolejny, bieg na dystansie maratonu jest biegiem kwalifikacyjnym w Golden Trail World Series. Niestety najdłuższy dystans tego festiwalu, czyli bieg na 90 km został odwołany dzień przed startem!

90 km du Mont-Blanc odwołane ze względów bezpieczeństwa

90 km du Mont-Blanc, to najdłuższy bieg odbywający się podczas Marathon du Mont-Blanc. Bieg liczy dokładnie 92 km i 6330 m przewyższenia. Zawody na tym dystansie miały wystartować w piątek o 4:00 nad ranem. Przez cały czwartek organizatorzy alarmowali w social mediach, że być może bieg zostanie przełożony na inną godzinę lub odwołany z uwagi na zapowiadane burze. W czwartek wieczorem pojawiła się ostateczna decyzja o odwołaniu biegu. Prognozy są jednoznaczne: w piątek przewidywane są mocne opady deszczu, porywy wiatru do 80-100 km/h i silne burze z gradem. Z uwagi na to, że na festiwalu odbywa się dużo innych biegów, organizator nie ma możliwości przeniesienia biegu na inny dzień, bowiem wolontariusze i cały zespół organizacyjny będą zajęci obsługą biegaczy na pozostałych dystansach. Wśród faworytów – którzy niestety nie będą mieli szansy zweryfikować się na mecie – byli m.in. Francuz Thibaut Garrivier, Anglik Tom Evans oraz Rosjanin Dmitry Mitayew. Na liście startowej znajdował się też Marcin Świerc.

W piątek wieczorem odbywa się również KM Vertical. Organizatorzy poinformowali, że występuje ryzyko przełożenia tego startu na sobotę rano.

Męska czołówka w maratonie

W biegu 42 km du Mont-Blanc będącym kolejnym przystankiem GTWS biegacze będą mieli do pokonania 2540 m przewyższenia. Jak na górski maraton, trasa jest szybka, o czym świadczy rekord trasy ustanowiony przez Stiana Angermunda w 2021 r. wynoszący 3:18:08. Jednak wówczas trasa liczyła 38 km, zatem w tym roku zwycięzca ustanowi nowy rekord na zmienionej trasie. 

Początek tego biegu jest dość łatwy technicznie i prowadzi po mało wymagającym terenie. Druga połowa jest już bardziej stroma i techniczna. W tym roku nowością jest również meta usytuowana w centrum Chamonix. W poprzednich edycjach biegacze finiszowali w górach na wysokości 2016 m n.p.m.

Na biegu nie pojawi się ani Stian Angermund, ani Kilian Jornet, ani Bartek Przedwojewski. Jednak mimo to, czołowych biegaczy górskich nie zabraknie. Wśród faworytów z największą ilością punktów ITRA i szansami na zwycięstwo wymieniany jest m.in. Jonathan Albon – nie startuje raczej w biegach GTWS, ale ma na swoim koncie np. zwycięstwo na OCC 55 km podczas UTMB w 2021 r.

Kolejny „mocarz” to Davide Magnini – kilka tygodni temu depcząc po piętach Kilianowi Jornetowi zajął drugie miejsce na Zegamie, co pokazuje, że jest w piekielnej formie. W 2019 r. wygrał Marathon du Mont-Blanc.

Faworytem jest również David Sinclair – Amerykanin mało kojarzony w Europie, bo startuje głównie w biegach w USA.

Kolejni zawodnicy, którzy na pewno będą liczyć się w stawce to: Elhousine Elazzaoui, Rémi Bonnet, Thibaut Baronian, Nadir Maguet, Petro Mamu, Robert Pkenboi oraz Frédéric Tranchand. O tym, jak mocni są to zawodnicy niech świadczy fakt, że lista faworytów wymienianych przez organizatora liczy 28 osób i nie ma wśród nich dwóch Polaków startujących na tym dystansie, czyli Marcina Rezszótko i Andrzeja Witka, którzy zaliczają się przecież do polskiej czołówki biegaczy górskich.

Faworytki do zwycięstwa w maratonie

Nienke Brinkman Maude Mathys – pierwsza i druga zawodniczka tegorocznej Zegamy, jak widać odpoczywają jeszcze po tym biegu, bowiem w Chamonix się nie pojawią. Do Maude należy kobiecy rekord trasy wynoszący 3:51:04. 

O zwycięstwo zawalczy natomiast Sara Alonso – trzecia na Zegamie w tym roku. Jej rywalką będzie z pewnością Anais Sabrié, która na Marathon du Mont-Blanc w 2021 r. zajęła drugie miejsce i trzecie w ogólnej klasyfikacji GTWS za 2021 r. Bardzo mocną zawodniczką jest również Sheila Avilés – pierwsza na MIUT 60 km w 2021 r. Kolejne utytułowane biegaczki górskie to: Marcela Vasinova,  Emkay Sullivan,  Johanna Åstrom czy Caitlin Fielder.

Pozostałe dystanse na Marathon du Mont-Blanc

Na festiwalu Marathon du Mont-Blanc odbędzie się także:

  • 23 km du Mont-Blanc – bieg z łączną sumą podbiegów wynoszącą 1680 m i tylko 870 m zbiegów. Biegacze finiszują na widowiskowej mecie na wysokości 2016 m npm i po biegu wracają do Chamonix kolejką górską.
  • Duo Etoile – bieg sztafetowy na dystansie 21 km z łącznym przewyższeniem 1450 m. Dwuosobowy zespół musi pokonać cały bieg razem. Jest to bieg nocny startujący o godzinie 19:30.
  • 10 km du Mont-Blanc – bieg liczący 280 m przewyższenia. W tym roku pobiegną w nim m.in. Jacek Sobas i Karolina Obstój.
  • KM Vertical – prawdziwy vertikal z 1000 m przewyższenia na dystansie 3,8 km. Początek to kilkaset metrów po mieście, a potem zaczyna się „wspinaczka” zakosami znajdującymi się wprost pod trasą kolejki górskiej.
  • Young Race Marathon – jest to bieg dedykowany młodym biegaczom. Liczy 15 km z łączną sumą podbiegów wynoszącą 810 m i zbiegami o łącznej sumie 1160 m.

Festiwal rozpoczyna się w piątek 24 czerwca – wieczorem odbywa się KM Vertical. W sobotę: bieg na 10 km i 23 km, a wieczorem Duo Etoile. W niedzielę z rana startuje maraton i Young Race Marathon.

Wyniki online będzie można śledzić tutaj. Dodatkowo, w niedzielę odbędzie się transmisja maratonu przygotowana przez GTWS. Link do transmisji będzie dostępny poniżej.

foto: J.Saragossa

Możliwość komentowania została wyłączona.

Karolina Obstój
Karolina Obstój

Z wykształcenia prawniczka, a z zamiłowania ambitna biegaczka amatorka, spełniająca się w biegach górskich, choć od asfaltu nie stroni. Trenerka biegania i organizatorka obozów biegowych. Więcej o mnie znajdziesz na Instagramie.