new balance 880
 
21 grudnia 2007 Redakcja Bieganie.pl Sport

Lotto Iris Cross Cup w niedzielę w Brukseli


bruss524.jpg


Lornah Kiplagat
wśród kobiet oraz Sergey Lebid i Paul Kipsiele Koech w gronie mężczyzn, to główni faworyci do zwycięstwa w niedzielnym biegu przełajowym Lotto Iris Cross Cup w Brukseli. Impreza zaliczana jest do IAAF Cross Country Permit Meetings 2007/2008, najbardziej prestiżowego cyklu biegów przełajowych.

Dla Holenderki będzie to kolejna okazja do potwierdzenia swojej wysokiej dyspozycji w tym bardzo udanym sezonie 2007. Przypomnijmy, że zawodniczce udało się w marcu wywalczyć tytuł przełajowej mistrzyni świata (Mombasa/Kenia), a w październiku, w Udine zwyciężyć w Mistrzostwach Świata w biegach ulicznych, zarazem bijąc rekord świata w półmaratonie (66:25) i biegu na 20 km. Dodatkowo niedzielny start będzie jednym z ostatnich sprawdzianów formy przed startem w Maratonie w Dubaju, który zaplanowano na 18 stycznia przyszłego roku.

Najgroźniejszymi rywalkami Kiplagat w Brukseli powinny być Francuzka Julie Coulaud, Hiszpanka Rosa Morato oraz Węgierka Aniko Kalovics. Wszystkie zanotowały dobry występ w ostatnich Mistrzostwach Europy w biegach przełajowych w Toro. Coulaud była wówczas druga, Morato trzecia, a Kalovics (druga przed rokiem w Brukseli) piąta. Dodatkowo na starcie w gronie kobiet staną takie zawodniczki jak: mistrzyni Europy U-23 w przełajach, Rumunka Ancuta Bobocel, Belgijka Nathalie De Vos, Irlandka Fionnuala Britton, Niemka Susanne Ritter, Ukrainka Tatyana Holovchenko, Marokanka Hanane Ouhaddou i 17-letnia Etiopka Emebt Etea. Swój udział w Lotto Iris Cross Cup potwierdziła także nasza reprezentantka – Katarzyna Kowalska, brązowa medalistka Mistrzostw Europy U-23 w Toro indywidualnie i z drużyną.

Bieg mężczyzn zapowiada się przede wszystkim jako pojedynek Kenijczyków i Etiopczyków. W gronie tych pierwszych, w Brukseli pojawią się Paul Kipsiele Koech i Moses Masai. Koech to lider tegorocznych list światowych w biegu na 3000m z przeszkodami, natomiast Masai to nieoficjalny rekordzista świata juniorów w maratonie oraz posiadacz dobrego wyniku w biegu na 10000m – 26:49.20. Wśród Etiopczyków faworytami będą Eshetu Wondimu i Habtamu Fikadu, obaj posiadający dobre rekordy życiowe w biegu na 10 km.

Głównymi przeciwnikami Kenijczyków i Etiopczyków będą Tareq Mubarak Taher z Bahrajnu oraz Ahmed Baday z Maroka. Jednak najwięcej szans w rywalizacji z czarnoskórymi zawodnikami daje się 7-krotnemu mistrzowi Europy w przełajach – Sergeyowi Lebidowi. Reprezentant Ukrainy, poza licznymi sukcesami w przełajowych mistrzostwach "Starego Kontynentu" może pochwalić się imponującym dorobkiem także w Brukseli, gdzie triumfował w 2001 i był drugi w czterech kolejnych latach. Teraz, pomimo 32 lat, liczy na kolejny sukces.