lecaliscie jak seniorzy
8 lutego 2021 Krzysztof Brągiel Sport

Licealiści jak seniorzy


Amerykańscy nastolatkowie w gazie. W Stanach Zjednoczonych trwa sezon halowy, w którym pierwsze skrzypce grają licealiści. W Polsce fenomenalni juniorzy to: Krzysztof Różnicki i Kornelia Lesiewicz, za oceanem: Hobbs Kessler, Sophia Gorriaran i Athing Mu. 

Podczas, gdy w Polsce zachwycamy się juniorskimi rekordami kraju Krzysztofa Różnickiego (1:48.55 na 800 m) i Kornelii Lesiewicz (37.33 na 300 m) w USA na seniorskim poziomie postartowali w ostatni weekend uczniowie liceów (High School). 

7 lutego (niedziela) podczas trzecich zawodów serii American Track League w Fayetteville, furorę zrobili: Hobbs Kessler i Sophia Gorriaran. Kessler poprawił rekord USA w kategorii High School na halową milę (3:57.66; dla porównania rekord Polski Marcina Lewandowskiego to 3:56.41). Z kolei Gorriaran zanotowała czwarty amerykański wynik ALL-TIME licealistek na 800 m pod dachem (2:02.44). O ile Kessler jest już w ostatniej licealnej klasie (senior), o tyle przed 15-letnią Gorriaran jeszcze kilka lat nauki w HS (jest w klasie – sophomore).

Od niedawna za rozwój Kesslera odpowiada m.in. legendarny nowozelandzki biegacz Nick Willis. Progres jego podopiecznego (i zarazem sparingpartnera) jest potężny. Jeszcze w poprzednim sezonie przebiegł halową milę w 4:21.17. Przez ostatni rok poprawił się więc o niespełna 25 sekund (!).

– To wielki talent – stwierdził w jednym z ostatnich wywiadów Willis. – Jest wszechstronnie uzdolniony. Gdy był młodszy trenował wspinaczkę skałkową, w czym był jednym z najlepszych w kraju. Bieganiem zajął się na serio dopiero półtora roku temu. Świat stoi przed nim otworem. Jestem podekscytowany na myśl o tym, jak może się rozwinąć – zakończył trener. 

Co ciekawe w niedzielnym biegu w Fayetteville – Kessler i Willis wystartowali razem. Uczeń przybiegł raptem 0.84 sekundy za mistrzem. Obaj zademonstrowali niesamowity ogień na ostatnim kole.

Sophia Gorriaran uczy się w Moses Brown High w Providence. W ubiegłe wakacje, na kilka dni przed 15 urodzinami, zabłysnęła doskonałymi życiówkami na: 800 m (2:03.36 – na filmiku poniżej) i 400 m (54.20). Przed nastolatką pojawiła się realna szansa, żeby wypełnić wskaźnik na amerykańskie trialsy, kwalifikujące do IO w Tokio (2:02.50 na 800 m). Przełożenie igrzysk, a co za tym idzie kwalifikacji, podziałało na korzyść biegaczki. Żeby bić się o olimpijski bilet, trzeba mieć ukończone 16 lat. Gorriaran szczęśliwie skończy szesnastkę dokładnie na dzień przed pierwszą rundą osiemsetki na trialsach… 

W niedzielę wypełniła minimum na U.S. Olympic Trials w Eugene, pokonując halowe 800 m w rewelacyjne 2:02.44. Ostatnią tak szybką piętnastolatką w USA była późniejsza podwójna mistrzyni świata na 1500 m i 3000 m – Mary Decker (w roku 1974 pobiegła halowe 800m w 2:01.8). 

Athing Mu przywitała się ze światową lekkoatletyką już dwa lata temu. W sezonie 2019 zaledwie szesnastoletnia biegaczka, wygrała seniorskie mistrzostwa USA na 600 m z rekordem Ameryki Północnej – 1:23.57. W ostatnią sobotę (6 lutego) zrobiła kolejny duży krok ku wielkiej karierze, bijąc juniorski rekord świata na halowe 400 m. Podczas zawodów Charlie Thomas Invitational w College Station, zatrzymała zegar na 50.52. Tym samym nastolatka z Teksasu odebrała prowadzenie na światowych listach dwa lata starszej Holenderce Femke Bol (50.81). 

https://youtube.com/watch?v=Jpu4Lgnvk6I

Spektakularne wyniki nastolatków w Polsce i za granicą dają do myślenia. Co za nie odpowiada? Jedni uważają, że wczesna profesjonalizacja treningu, drudzy, że duże obciążenia, jeszcze inni wskazują na lepszy dostęp do infrastruktury (w Polsce w ostatnich latach powstało wiele stadionów tartanowych i hal lekkoatletycznych). Warto pamiętać, że zdolni licealiści stanowią jedynie ciekawostkę dla kibiców. Dopiero potwierdzenie talentu na poziomie seniorskim, sprawi, że ich nazwiska zostaną zapamiętane na dłużej. 

Możliwość komentowania została wyłączona.

Krzysztof Brągiel
Krzysztof Brągiel

Biega od 1999 roku i nadal niczego nie wygrał. Absolwent II LO im. Mikołaja Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu. Mieszka na Warmii. Najbardziej lubi startować na 800 metrów i leżeć na mecie.