laver
24 czerwca 2022 Karolina Obstój Sport

Lavaredo Ultra Trail – „polski” festiwal biegowy już się rozpoczął


Od czwartku 23 czerwca trwa Lavaredo Ultra Trail – festiwal biegowy w Dolomitach, na którym Polacy stanowią jedną z najliczniej reprezentowanych nacji. Katarzyna Solińska i Maciej Dombrowski, którzy wystartują w biegu na 120 km opowiadają nam o fenomenie Dolomitów i festiwalu.

Cortina d’Ampezzo w dniach 23-26 zgromadzi mnóstwo biegaczy na popularnym festiwalu biegowym Lavaredo Ultra Trail. Włoskie Dolomity upodobali sobie szczególnie biegacze z Polski, którzy co roku tłumnie przybywają na te zawody. Ze statystyk organizatora wynika, że przykładowo na najdłuższym dystansie tych zawodów drugą najliczniej reprezentowaną nacją są Polacy!

laver2

Na Lavaredo Ultra Trail biegacze mają do wyboru cztery dystanse:

  • Lavaredo Ultra Trail – 120 km i 5800 m przewyższenia. Bieg startuje w piątek 24 czerwca o 23:00. Na tym dystansie wystartuje m.in. Pau Capell, Ragna Debats czy Mimmi Kotka
  • UltraDolomites – 80 km i 4800 m przewyższenia. Start jest przewidziany na godzinę 6:30 w sobotę 25 czerwca.
  • Cortina Trail – 48 km i 2600 m przewyższenia. Start w piątek 24 czerwca o 8:00. Na tym dystansie Polacy stanowią najliczniejszą nację.
  • Cortina Skyrace – 20 km i 1000 m przewyższenia. Bieg odbył się już w czwartek 23 czerwca o 17:00, a wyniki znajdziecie tutaj.

Polacy na Lavaredo

Na biegu nie zabraknie też bardzo mocnych Polaków. Na liście faworytek Lavaredo Ultra Trail znajdują się Katarzyna Solińska, Marta Lipnicka, Kinga Kwiatkowska i Katarzyna Zych. Na tym dystansie wystartuje również Maciej Dombrowski i mimo, że jego punktacja ITRA – jak na Polaków – jest dość pokaźna, nie załapał się na listę liczącą 30 faworytów. To pokazuje, jak mocna jest tam obsada.

Kasia Solińska & Maciek Dombrowski na gorąco z Cortiny: „Festiwal Lavaredo Ultra Trail na dobre się zaczął! Słysząc głosy włoskich speakerów, hałas tworzony przez muzykę i kibiców w obrębie startu/mety, sprawia, że emocje sięgają zenitu. Atmosfera jest tutaj obłędna, a przecież był to dopiero start pierwszego biegu otwierającego całą imprezę, na który się wybraliśmy! Nie możemy doczekać się już godziny 23:00 i naszego biegu – wyruszenie, w najpiękniejsze dla nas góry.

laver3

Jesteśmy z Maćkiem w Dolomitach od prawie 4 tygodni, mieliśmy okazję dobrze poznać trasę, więc czujemy się gotowi na 120 kilometrowe wyzwanie. Mamy nadzieję, że pogoda będzie dla nas łaskawa, że bieg ułoży się dobrze, żołądki będą posłuszne i że będziemy po prostu dobrze się bawić! Choć wiadomo, będzie dyskomfort, będą kryzysy, będzie zmęczenie – ale to wpisane jest w każde, nawet najpiękniejsze ultra. Trzymajcie za nas kciuki!”

Życzymy powodzenia wszystkim startującym!!!

Wyniki on-line można śledzić tutaj.

Zdjęcia: Katarzyna Solińska i Maciej Dombrowski

Możliwość komentowania została wyłączona.

Karolina Obstój
Karolina Obstój

Z wykształcenia prawniczka, a z zamiłowania ambitna biegaczka amatorka, spełniająca się w biegach górskich, choć od asfaltu nie stroni. Trenerka biegania i organizatorka obozów biegowych. Więcej o mnie znajdziesz na Instagramie.