9polmaraton 606
26 kwietnia 2024 Łukasz Telejko Sport

Królewska Triada Biegowa do zdobycia w 2024 roku! Pierwszy biegowy przystanek już za nami


Królewska Triada Biegowa to cykl prestiżowych wydarzeń biegowych, które odbywają się w stolicy Małopolski, czyli w Krakowie od 2016 roku. Dotychczas tytułem zdobywcy tej triady może poszczycić się blisko 5 tysięcy biegaczy i biegaczek, jednak w tym roku ich liczba może zdecydowanie się zwiększyć. Pierwszy bieg wchodzący w ten cykl, czyli 21. Cracovia Maraton już za nami.

Aby zdobyć tytuł Królewskiej Triady Biegowej w 2024 roku, należy ukończyć w trakcie jednego sezonu biegowego trzy największe imprezy biegowe w Krakowie:

  • 21. Cracovia Maraton – 14 kwietnia,
  • 17. Bieg Trzech Kopców – zaplanowanym na 22 września,
  • 10. Cracovia Półmaraton Królewski – zaplanowanym na 20 października.

Pierwsza impreza biegowa wchodząca w skład Królewskiej Triady Biegowej już za nami. W niedzielę, 14 kwietnia odbył się 21. Cracovia Maraton, który corocznie odbywa się pod hasłem „z historią w tle”. Zawodnicy wystartowali z Rynku Głównego, czyli jednego z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Krakowa, a następnie przebiegli obok najważniejszych zabytków miasta, takich jak Sukiennice, Zamek Królewski na Wawelu, czy kościół na Skałce.  Na trasie nie zabrakło również nowoczesnych, charakterystyczne dla stolicy małopolski obiektów, takie jak TAURON Arena Kraków, Centrum Kongresowe ICE Kraków czy kładka im. o. Bernatka. Linię mety przekroczyło ponad 5400 zawodników i to właśnie oni mogą do swoich dokonań biegowych dołożyć zdobycie tytuł Królewskiej Triady Biegowej 2024.

21 Cracovia Maraton 78
21. Cracovia Maraton – fot. Tomasz Śmietana / Archiwum ZIS

Motywem przewodnim Królewskiej Triady Biegowej 2024 są silne, unikatowe charaktery, które nie stawiają sobie granic. Przed sobą mają wyzwania i cele. Tak właśnie postrzegamy wszystkich naszych biegaczy i biegaczki- zachęcają do udziału organizatorzy.

Aby wziąć udział w Królewskiej Triadzie Biegowej, nie należy dokonywać żadnej dodatkowej opłaty. Warunkiem uczestnictwa jest tylko zapisanie się i ukończenie trzech wyżej wymienionych biegów.

1024 triada nowe daty

Cracovia Maraton i Półmaraton Królewski reprezentują kobiety, które swoją determinacją budzą ogromny szacunek oraz inspirują do akcji. Frekwencyjny udział biegaczek w krakowskich imprezach jest coraz większy i staje się ogólnym trendem, który chcemy wyznaczać. Pochodząca z Litwy Lina Kiriliuk to zwyciężczyni jubileuszowego 20. Cracovia Maratonu – naszego sztandarowego projektu. Można powiedzieć, że klucze do biegowego Krakowa należą właśnie do niej. Obecna Mistrzyni Polski w Maratonie Monika Jackiewicz triumfowała w 7. edycji Cracovia Półmaratonu Królewskiego i na dobre rozgościła się na podiach naszych imprez: 14. B3K – 3. miejsce, 8. CPK – 3. miejsce, 9. CPK – 2. miejsce, każdorazowo będąc najlepszą Polką. Pomiędzy nimi nasz ambasador – pochodzący z Francji Julien Hallier. Postać nietuzinkowa, otwarta i bardzo dynamiczna. Odkąd zamieszkał w Krakowie 20 lat temu, przez swoje działania z wielkim sercem promuje nasze miasto poza granicami Polski. Choć nie wszyscy bohaterowie noszą peleryny, które widać na pierwszy rzut oka, swoją obecnością w Królewskiej Triadzie Biegowej podkreśla unikalny w skali kraju charakter naszych biegów. Ich esencja jest odzwierciedleniem duszy Krakowa i jego mieszkańców. Miasta od wieków otwartego i kosmopolitycznego– tak mówią organizatorzy Królewskiej Triady Biegowej o postaciach z oficjalnego plakatu.

Kolejnym przystankiem krakowskiego cyklu biegów będzie 17. Bieg Trzech Kopców, czyli Międzynarodowe Otwarte Mistrzostwa Krakowa w Biegu Górskim, w ramach których uczestnicy będą mieli do pokonania 13-kilometrową trasę pomiędzy trzema krakowskimi kopcami – Krakusa, Kościuszki i Piłsudskiego. Różnica poziomów na tym dystansie sięga aż  160 m, a ze względu na zróżnicowanie terenu w klasyfikacji międzynarodowej bieg został zaliczony jako „anglosaski”, w którym trasa prowadzi raz w górę raz w dół.

Ostatnim etapem Królewskiej Triady Biegowej będzie 10. Cracovia Półmaraton Królewski, który odbędzie się 20 października 2024 roku. Także każdy zawodnik, który ukończył tegoroczny maraton w Krakowie, ma szansę na zdobycie prestiżowego tytułu Królewskiej Triady Biegowej w 2024. Warto dobrze to rozważyć, bo skoro udało się pokonać dystans maratoński, to 13-kilometrowa trasa Biegu Trzech Kopców oraz półmaraton, nie powinny stanowić żadnego problemu, a być jednie smakowitym deser tej biegowej, krakowskiej przygody.

Zdjęcie tytułowe: 9. Cracovia Półmaraton Królewski – fot. Szymon Gruchalski / Archiwum ZIS

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysiek
Krzysiek
21 dni temu

Kogo interesuje różnica poziomu !!!! ? Nikomu nic ta wiedza nie daje 🤬 Tak ciężko napisać że jest 330 m wzniosu na 13 km 🤷🙆

Łukasz Telejko
Łukasz Telejko

Z wykształcenia dziennikarz i humanista, z zamiłowania biegacz amator. Biegacz od 2012 roku, przemierzający kilometry po asfaltach, łąkach i lasach, jednak najlepiej czuje się na górskich trasach. Prosto z biegania najchętniej „zbiega” na Ring wystawowy jako właściciel dwóch utytułowanych psów (jack russell terrier). Zbieranie kolejnych kilometrów na biegowych trasach i psich championatów kolejnych krajów - to jego sposób na życie.