23 października 2007 Redakcja Bieganie.pl Sport

Kibet i Kiprop zmierzą się w Great South Run


gsr524.jpg

Mistrz świata w maratonie, Luke Kibet z Kenii oraz najlepszy zawodnik Commonwealthu w biegu na 10000m, Boniface Kiprop z Ugandy, zmierzą się podczas BUPA Great South Run na dystansie 10 mil. Impreza odbędzie się 28 października w brytyjskim Portsmouth.

22-letni Ugandyjczyk został włączony do elity niedzielnego biegu w miniony weekend. Dołączył do zgłoszonego wcześniej Kibeta, który teoretycznie będzie jego najgroźniejszym rywalem. Obaj mają na swoim koncie już kilka znaczących sukcesów na światowych arenach. Boniface Kiprop to czwarty zawodnik Igrzysk Olimpijskich w Atenach w biegu na 10000m, a także były rekordzista świata juniorów na tym samym dystansie. Luke Kibet jest natomiast mistrzem globu w maratonie z sierpniowych mistrzostw w Osace.

Dla młodego Kipropa niedzielny start w Portsmouth nie będzie pierwszym jego biegiem na ziemi brytyjskiej. Wcześniej brał bowiem udział w BUPA Great Edinburgh Run (dwukrotnie drugi) oraz BUPA Great Manchester Run (trzeci rok temu).

Poza dwójką zdecydowanych faworytów na starcie biegu Great South Run staną Yared Asmerom z Erytrei – czwarty zawodnik w maratonie ostatnich Mistrzostw Świata w Osace, Brytyjczyk Dan Robinson – 11. w Osace, Kenijczyk Jonathan Maiyo – rekord życiowy w półmaratonie 60:10, oraz Hiszpan Chema Martinez – drugi w Portsmout w ubiegłym roku, a także mistrz i wicemistrz Europy w biegu na 10000m.

Wśród pań zgłoszone zostały Morris Tracey, Liz Yelling i Mara Yamauchi, kandydujące do brytyjskiej reprezentacji na przyszłoroczne Igrzyska oraz Kenijka Rose Cheruiyot.

Źródło: IAAF.org.