IMG 7449
5 października 2023 Artur Kozłowski Sport

Kenijczyk z Benedek Team złapany na dopingu podczas półmaratonu w Tychach


Kenijczyk Alex Lagat uzyskał pozytywny wynik kontroli antydopingowej, przeprowadzonej na mecie Tyskiego Półmaratonu, który odbył się 3 września 2023. Zawodnik z węgierskiej grupy biegowej Benedek Team zajął w biegu drugie miejsce, które teraz będzie anulowane. Co ciekawe zawodnik przez cały wrzesień robił objazdówkę po Europie, startując również w kilku biegach w Polsce.

Tegoroczna edycja Tyskiego Półmaratonu weszła w skład programu Śląska Inicjatywa Antydopingowa, dzięki czemu na mecie biegu przeprowadzona została kontrola antydopingowa dwóch pierwszych kobiet oraz dwóch pierwszych mężczyzn. Cała czwórka to zawodnicy z Kenii, podopieczni węgierskiej stajni Benedek Team. Pozytywny wynik jednego z zawodników został potwierdzony przez Polską Agencję Antydopingową:

U jednego z testowanych uczestników wykryto triamcynolon, czyli glikokortykosteroid. Jest to środek zakazany podczas zawodów dla zawodników profesjonalnych z licencją, rangi krajowej i międzynarodowej. Jest to też lek stosowany w celach terapeutycznych. W sytuacji, gdy byłby to zawodnik profesjonalny powinien złożyć wniosek o retroaktywne TUE (czyli dokument zezwalający na stosowanie środków w określonych dawkach, w celach terapeutycznych). W sytuacji, gdy dotyczy to zawodnika amatora – bez licencji – nie wymaga się takich dokumentów.

Oświadczenie POLADA

Aktualnie trwa proces weryfikacji czy zawodnik posiada licencję sportową. Jeśli tak, to grozi mu oficjalne zawieszenie ze strony odpowiednich organów. Jeśli nie, to jedynymi sankcjami będą te związane z unieważnieniem wyniku w Tychach i niewypłaceniem nagrody. W każdym z tych przypadków wynik zawodnika zostanie anulowany przez organizatora, a wszyscy pozostali zawodnicy, którzy ukończyli Tyski półmaraton, awansują jednocześnie o jedno miejsce.

Alex Lagat został złapany na stosowaniu triamcynolonu, czyli tego samego środka, za stosowanie którego Diana Kipyokei (zwyciężczyni Boston Marathon 2021) została zdyskwalifikowana na 6 lat.

Co ciekawe Alex Lagat po zakończeniu Tyskiego Półmaratonu, na którym miał pozytywny wynik testu antydopingowego, zaczął objazdówkę po Europie. Wystartował między innymi w biegach w Chorwacji, Czechach oraz Bośni i Hercegowinie. Oczywiście organizatorzy nie mieli pojęcia o pozytywnym wyniku testu antydopingowego, często nawet sami zapraszając zawodnika na bieg.

Starty Alexa Lagata we wrześniu 2023:

Nazwa bieguMiejsceDataDystans / czas / miejsce
XI Tyski PółmaratonTychy03.09.2023Półmaraton – 1:04.54 (2. miejsce)
Županijski polumaraton Kalnik-Križevci ’23Križevci (Chorwacja)09.09.2023Półmaraton – 1:09:03 (1. miejsce)
Ostrava City MarathonOstrava (Czechy)10.09.202310km – 31:41 (1. miejsce)
Adikko Sarajevo Half MarathonSarajevo (Bośnia i Hercegowina)17.09.2023Półmaraton – 1:05.56 (2. miejsce)
27. Międzynarodowy Bieg Uliczny JaworznoJaworzno23.09.202315 kilometrów – 46:40 (2. miejsce)
16. Bieg Trzech KopcówKraków24.09.202313. kilometrów – 46:05 (3. miejsce)

Złapanie Alexa Lagata na dopingu pokazuje, jak bardzo są potrzebne takie programy jak „Śląska Inicjatywa Antydopingowa”. Wielu organizatorów biegów nie ma świadomości, że wielu zwycięzców, czy nawet uczestników ich biegów, mogą stosować nielegalny doping. Zdarza się również, że to oni sami zapraszają takich zawodników, opłacając im przejazd i noclegi oraz zwalniają z opłat startowych. Miejmy nadzieję, że świadomość antydopingowa będzie coraz szersza i takich programów jak „Śląska Inicjatywa Antydopingowa” będzie coraz więcej.

Należy podkreślić, że kontrole antydopingowe, jak i później wykrycie przypadków pozytywnych, będzie prewencją dla innych uczestników, ale również, w co wierzymy, przyczyni się do poszerzania wiedzy na temat dopingu w sporcie i poszerzania świadomości na temat negatywnych skutków stosowania niedozwolonych substancji.  

Oświadczenie POLADA

„Śląska Inicjatywa Antydopingowa” to program stworzony przez Stowarzyszenie Sportowe „Aktywna Pszczyna” oraz Stowarzyszenie Promocji Lekkiej Atletyki w Tychach, promujący sport na czystych zasadach fair play. Celem programu jest walka z dopingiem wśród uczestników organizowanych biegów, za pośrednictwem zrzeszenia jak największej ilości klubów oraz organizatorów śląskich eventów sportowych. Miejmy nadzieję, że coraz więcej biegów będzie chciało dołączyć do tej inicjatywy.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bartłomiej Falkowski
Editor
9 miesięcy temu

Benedek na dopingu? Nie może być!?!?! Pamiętam jak przyjechali kiedyś busem na półmaraton do Siedlec a jak się dowiedzieli, że jest kontrola to z piątki wystartowała dwójka. Chociaż i tak lepiej niż UKR, oni wszyscy się zawinęli i odjechali. 🙂

Last edited 9 miesięcy temu by Bartłomiej Falkowski
Andrzej
Andrzej
9 miesięcy temu

Powinien być zakaz dla całej grupy na 5 lat

STEFAN
STEFAN
3 miesięcy temu

Jak zwykle polaczki kwicza najglosiniej zamiast trenowac sport.

Damian
Damian
2 miesięcy temu
Reply to  STEFAN

Stefan, ciągnij flaka na Ukrainę.

Artur Kozłowski
Artur Kozłowski

Maratończyk z życiówką 2:10.58, olimpijczyk z Rio de Janeiro, zwycięzca ORLEN Warsaw Marathon...tak było kiedyś, a teraz gość który łapie biegowe endorfiny w przerwach między byciem ojcem, prowadzeniem firmy i dzieleniem się biegowym doświadczeniem, współtwórca aplikacji biegowej www.planbieganie.pl