19 czerwca 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

KalendarzBiegowy.pl – wyszukiwarka


KalendarzBiegowy.pl to baza imprez, wydarzeń i treningów biegowych. Na razie liczba dodanych w nim informacji nie obejmuje wszystkich tego typu zdarzeń, ale już teraz, dzięki waszej pracy, uzbierało się ok. 1000 dodanych elementów. To sporo i warto byłoby wiedzieć jak w tym gąszczu imprez znaleźć to co nas interesuje.

Oczywiście narzędziem służącym do odnajdywania potrzebnych nam informacji jest wyszukiwarka. Znajdziecie ją z lewej lub górnej strony kalendarza. Położenie wyszukiwarki zależy od szerokości waszych ekranów.

wyszukiwarka pionowa wyszukiwarka pozioma

Dzięki niej możecie wyszukiwać dodane materiały według różnych kryteriów: daty, miejsca, rodzaju imprezy itp. Opiszemy wszystkie z nich.

Data

Wyszukiwanie imprez po dacie to podstawowe kryterium. Wybierając dwie daty (od, do) możecie ograniczyć wyszukiwanie do wybranego okresu. Samą datę możecie wprowadzić korzystając z kalendarzyka, który wyświetla się po kliknięciu na ikonkę calendar.gif lub wpisując ją ręcznie w formacie DD-MM-RRRR.

Domyślnie, gdy nie zdefiniuje się żadnego przedziału, wyszukiwarka pokaże wszystkie istniejące w bazie elementy, spełniające pozostałe kryteria wyszukiwania.

Dystans

Drugie kryterium to dystans. Dotyczy on tylko imprez, więc zastosowanie go automatycznie wykluczy pokazywanie treningów i wydarzeń. 
wyszukiwarka_dystans.png
Podobnie jak w przypadku daty, definiując dystans możemy zastosować ograniczenie. Wpisując wartości dystansu od, do otrzymamy listę imprez z dystansami o zadanej długości. Możemy także skorzystać ze skrótów, a więc szybko znaleźć imprezy z popularnymi dystansami – 5 km, 10 km, półmaratonu, maratonu i ultra (biegi dłuższe niż 42195 m).

Co ważne wyszukiwarka pozwoli nam znaleźć imprezy z dystansami, które nie są pokazywane w domyślnym widoku kalendarza (jeżeli ktoś dodając imprezę w sekcji dodawania dystansu odznaczył pole pokaż w kalendarzu).

Lokalizacja

lokalizacja.png

Kolejny ważny element to lokalizacja. Dzięki jej zdefiniowaniu będziemy mieli możliwość odnalezienia imprez, treningów lub wydarzeń organizowanych w okolicy. 

Po pierwsze imprezy możemy znaleźć dzięki kodom pocztowym. Wpisując kod danej lokalizacji i następnie określając odległość od kodu, mamy możliwość odnaleźć wszystkie zawody biegowe, które odbędą się np. w promieniu 50 km od Warszawy. 

Pozostałe elementy możemy odnaleźć stosując także inne wyznaczniki, takie jak nazwa miejscowości, województwo i kraj (oba wybierane z listy).

Ponadto, jeżeli chcemy odnaleźć od różnić imprezy organizowane w Polsce i zagraniczne, możemy to uczynić wybierając odpowiednie pole.

Nazwa imprezy

Przechodzimy dalej. Imprezy, treningi i wydarzenia możemy wyszukiwać także za pomocą nazwy. Przykładowo, chcąc znaleźć 21. Bieg św. Dominika możemy w wyszukiwarce wprowadzić pełną nazwę biegu, jak również wpisać krótki element nazwy np. domini.

Dodajmy, że za pomocą wyszukiwania imprez po nazwie możemy odnajdywać imprezy, które mają różne nazwy. Informowaliśmy o tym już przy okazji artykułu na temat dodawania imprezy do kalendarza (przeczytaj: Dodawanie imprez do kalendarza – zakładka informacje), ale warto to teraz powtórzyć. Otóż użytkownik wprowadzający imprezę ma możliwość, oprócz dodania głównej nazwy imprezy, wprowadzenia kilku nazw alternatywnych, dzięki nim pozostali użytkownicy mogą łatwiej znaleźć zawody za pomocą wyszukiwarki (np. wpisując Mistrzostwa Polski szukając Biegu Św. Dominika).

rodzaj.pngTyp wydarzenia i Rodzaj imprezy

Poszczególne materiały w kalendarzu możemy szukać także określając czy chcemy odnaleźć imprezę (zawody), wydarzenie, trening lub transmisję (typ), a same imprezy możemy dodatkowo odnajdywać według kilku innych kryteriów, które widoczne są na grafice obok (rodzaj).

Większość elementów z tej grafiki powinna być jasna. Zaznaczając ulica odnajdziemy imprezy z biegami ulicznymi, przełaj z biegami przełajowymi, schody z biegami po schodach itd.

Wyjaśnienia wymaga natomiast opcja dzieci, jej zaznaczenie wywoła wszystkie imprezy z biegami dla dzieci. Jak system je rozróżnia? Informacja ta bazuje na tym czy redaktor imprezy dodając dystans zaznaczył opcję jeśli startują dzieci zaznacz pole, jeżeli tak, to znaczy, że impreza z tym biegiem pojawi się po zastosowaniu tego filtra.

Na koniec wspomnijmy o ateście. Chcąc wyszukać wszystkie imprezy z atestowanymi biegami powinniśmy kliknąć na kwadracik przy polu atest. Jednakże pamiętajmy – informacja o ateście musi być uprzednio dodana przez redaktora imprezy w zakładce trasa.

Aby wyszukiwarka działała jak należy wszystkie wpisywane kryteria z rozwijanych pól należy zatwierdzić klikając na przycisk OK, a następnie przycisk Pokaż w prawym, dolnym rogu wyszukiwarki.

Wyniki wyszukiwania

Po zastosowaniu wyszukiwania wyniki prezentowane są w formie listy-tabelki. Znajdziemy w niej podstawowe informacje o imprezie takie jak data, nazwa, główne dystanse, miejsce, dane o frekwencji podczas poprzedniej edycji, a także wiadomość o cechach imprezy. Ponadto na końcu pojawi się kolumna, dzięki której szybko będziemy mogli przejść do edycji danego materiału, dyskusji, a także regulaminu i zapisów (w przypadku imprezy przyszłej) oraz wyników i wyceny (dla imprez, które już się odbyły).

Widok można zmienić także na widok mapy klikając na górze w ikonkę mapa_1.png.

Odwiedź kalendarz i znajdź swój bieg: http://kalendarzbiegowy.pl/

Poniżej, przykłady wyszukiwania:

Przykład: 1 – szukasz zawodów na 10 km w czerwcu
Daty: 1-30 czerwca
Dystans: 10000m
Typ wydarzenia: Zawody
Widok: Mapa
(Klikając rysunek przeniesiesz się do wyników wyszukiwania)
10k czerwiec real

Przykład 2: szukasz zawodów, gdzie organizowane są przy okazji biegi dziecięce
Data: Od: 20 czerwca
Typ: Zawody
Rodzaj Imprezy: Dzieci
(Klikając rysunek przeniesiesz się do wyników wyszukiwania)
dzieci lista

Potrenujcie wyszukiwanie, bo w poniedziałek odbędzie się konkurs, gdzie do wygrania będą atrakcyjne nagrody, więcej informacji – wkrótce.