ostrowski
20 czerwca 2023 Janusz Romanowicz Sport

Jak bić rekordy i walczyć o medale? Rozmowa z Filipem Ostrowskim


Filip Ostrowski to jeden z najlepiej zapowiadających się biegaczy średniodystansowych w naszym kraju. Na swoim koncie ma już poprawienie młodzieżowego rekordu Polski na 1500 metrów, a teraz przygotowuje się do mistrzostw Europy U23, które w dniach 13-16 lipca odbędą się w Espoo. Jak wyglądał rekordowy bieg Polaka i jakie ma cele na najbliższe starty? O tym dowiecie się z naszego wywiadu.

Poprzedni rekord Polski U23 w biegu na 1500 metrów należał do Michała Rozmysa i ustanowiany był w Pradze w 2017 roku. Aktualny rekord Filipa Ostrowskiego padł podczas Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy, gdzie 22-latek przebiegł 1500 metrów z wynikiem 3:36.03.

Wyniki Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy – bieg na 1500 metrów

MscNazwisko i imięKrajCzas
1ARESE PietroITALY (ITA)3:33.56
2COSCORAN AndrewIRELAND (IRL)3:33.87
3STONIER MatthewGREAT BRITAIN (GBR)3:34.43
4DEBJANI IsmaelBELGIUM (BEL)3:34.53
5TSHITE TshepoSOUTH AFRICA (RSA)3:34.59
6GIRMA AdisuETHIOPIA (ETH)3:34.71
7BIBIC ElzanSERBIA (SRB)3:35.12
8RAMSDEN MathewAUSTRALIA (AUS)3:35.52
9VERHEYDEN RubenBELGIUM (BEL)3:35.72
10OSTROWSKI FilipPOLAND (POL)3:36.03
11VERMEULEN JochemBELGIUM (BEL)3:36.09
12WYDERKA MaciejPOLAND (POL)3:36.21

Janusz Romanowicz: Zacznijmy od twojego młodzieżowego rekordu Polski, który poprawiłeś na Memoriale Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy. Powiedz, co wyróżniało ten bieg na tle innych twoich startów?

Filip Ostrowski: Był na pewno bardzo mocno obsadzony i bardzo mocno prowadzony. Ja tam biegłem na jednej z ostatnich pozycji i kilometr wyszedł mi 2:25 z tego co wyłapał mój trener. Już byłem fajnie przetarty i gotowy na bieganie takiego wyniku, więc nie jest to zaskoczenie.

Zastosowałeś inną strategię do tego biegu w porównaniu do wcześniejszych występów?

Nie, u nas strategia jest niezmienna, jednak w trakcie biegu zawsze trzeba reagować. Pomysł trenera był taki, że umawialiśmy się, że będę trzymać się czwartej-szóstej pozycji, ale było bardzo mocno i, mimo że byłem na ostatniej pozycji, to miałem czas szybszy od tego, jaki planowaliśmy na pierwszy kilometr. W sumie ta taktyka się nie udała po części, bo chodziło o to, żeby rozpocząć od 2:24-2:25 i zobaczyć co z tego wyjdzie.

Masz w tym roku najlepsze wyniki na 800 i 1500 metrów. Czy na mistrzostwach Polski celujesz w złoty dublet?

Jeśli chodzi o młodzieżowe mistrzostwa, to bardzo bym chciał zgarnąć dublet. To by było coś znowu fajnego. Tylko że konkurencja w tym roku jest dużo trudniejsza – Kacper Lewalski, Filip Rak, Maciek Wyderka. Wszyscy są bardzo mocni. Co prawda Filip jeszcze nie startował, ale zawsze biorę go jako rywala. Chciałbym ten dublet, ale czas pokaże, co uda się z tym zrobić.

MemorialJanuszaKusocinskiego 04062023 fotPawelSkraba 72
Zdjęcie: Paweł Skraba

A jeśli chodzi o seniorów, to też planujesz na obu dystansach startować?

Tak, ale co z tego też wyniknie, to jeszcze zobaczymy. Do mistrzostw Polski seniorów jest dość daleko (27-29.07 – red).

Wcześniej będą Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w Espoo. Tam też jesteś bardzo wysoko w europejskich tabelach. Na 1500 metrów masz drugi wynik. Czy czujesz się lepiej w roli faworyta czy może wolisz startować z pozycji outsidera?

Wydaje mi się, że nie robi to wielkiej różnicy. Podoba mi się, że już mam taką pozycję, nie czuję dodatkowej presji. Właśnie wręcz bym powiedział, że czuję się dodatkowo zmotywowany.

Jak będą wyglądały treningi, które zrealizujesz przed startem w Espoo?

Właśnie wchodzimy znowu w trening. Musimy potrenować, bo teraz cały czas startowałem. Z Mistrzostw Polski (1-2.07. MP U23 – red.) jedziemy prosto na obóz do Wałcza, a stamtąd prosto do Espoo. Musimy wejść w siłownię, piłki, objętość. Musimy naładować baterie.

Czy jest jakiś czynnik, który widzisz, że wymaga u ciebie jeszcze poprawy i masz tutaj duże rezerwy?

Wydaje mi się, że dużo rezerwy mam we wszystkim. Nie robimy jakoś super ciężkiej siłowni, a wydaje mi się, że tutaj można by było dużo ugrać, ale to też nie ma co szaleć z tym od razu, tylko stopniowo. Trening wytrzymałościowy też nie jest maksymalny. Myślę, że moje progi jeszcze da się daleko przesunąć. Szybkości robię bardzo dużo, więc myślę, że też tu mam zapasy. Technika, jak mi się uda mój krok wydłużyć, też na pewno trochę to odda. Ogólnie mam jeszcze bardzo duże rezerwy.

A teraz pobawmy się w stworzenie idealnego biegacza średniodystansowego. Od kogo byś wziął szybkość, wytrzymałość, technikę oraz inne potrzebne cechy?

Na pewno u Marcina Lewandowskiego jest dużo plusów. Ma silną psychikę i jest zawodnikiem przygotowanym wytrzymałościowo. Wiadomo finisz Adama Kszczota. Wydaje mi się, że Rozmys biega dość technicznie ładnie. Myślę, że jakbyśmy złożyli naszą czołówkę w tym Mateusza Borkowskiego, to stworzylibyśmy z nich wszystkich takiego zawodnika idealnego.

Konkurencja napędza. Myślisz, że wysoki poziom biegów średniodystansowych w naszym kraju korzystnie wpływa na twoje wyniki?

Myślę, że rywalizacja bardzo napędza, motywuje dodatkowo, ale tak naprawdę wszyscy nasze życiówki biegamy w biegach, gdzie startują zawodnicy spoza naszego kraju. Są mocne stawki zawodników ze świata i Europy. Poziom w Polsce wpływa korzystnie na nasze wyniki, bo jednak musimy podkręcić wszyscy obroty, żeby na arenie krajowej dobrze wypadać.

Mówiliśmy o mistrzostwach Polski, młodzieżowych mistrzostwach Europy, a co, jeśli chodzi o międzynarodowe występy już jako senior. Czy celujesz już w minimum na mistrzostwa świata albo na przyszłoroczne Igrzyska Olimpijskie?

Wiadomo, że Igrzyska to moje marzenie i jeśli udałoby się zakwalifikować, to byłoby naprawdę coś pięknego. Co będzie, czas pokaże. Na Budapeszt mam póki co kwalifikacje z rankingu z tego co ostatnio sprawdzałem. Mam nadzieję, że dostałbym powołanie od związku i na pewno zostawiłbym serce na bieżni, tak jak to trzeba zrobić. Dałbym z siebie wszystko. Bardzo chciałbym tam pojechać i mam nadzieję, że to się spełni.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Janusz Romanowicz
Janusz Romanowicz

Od 2018 roku redaktor sportowy w lokalnej stacji radiowej. Amatorsko trenuje biegi długodystansowe, głównie 5 i 10 km. Sukcesów brak, ale i tak jest fajnie.