debno
9 maja 2024 Bartłomiej Falkowski Imprezy

50. AMPANEL Maraton Dębno – zapowiedź


Już w niedzielę 12 maja, w Dębnie, odbędzie się jubileuszowa, pięćdziesiąta edycja maratonu, który jest jednym z najważniejszych biegów w Polsce. To tam w przeszłości padały ważne historycznie rezultaty. To tam swój ostatni maraton pobiegnie aktualny rekordzista Polski – Henryk Szost. O tym, czego można spodziewać się po okrągłej edycji maratonu, przeczytacie poniżej.

W Dębnie padało wiele znakomitych rezultatów. To tu organizowano 28 razy bieg w randze Mistrzostwa Polski Kobiet, a mężczyźni ścigali się o miano Mistrza Polski 34 razy. W Dębnie biegała m.in. Christa Vahlensieck, Niemka, która dwukrotnie ustanawiała rekord świata w maratonie (1975, 1977), a także kilka innych rekordów jak choćby ten w biegu na 10000 metrów (1975). Biegał także Ron Hill, który w 1975 wygrał w Dębnie, a wcześniej zdobył złoty medal Mistrzostw Europy, a także wygrał maraton w Bostonie.

W 1986 roku wynik 2:21:00 nie dawał miejsca w pierwszej czterdziestce klasyfikacji biegu. A ze współczesnych edycji, najbardziej emocjonująca była ta w 2021 roku, gdzie minima olimpijskie wypełniła trójka Polek – Aleksandra Lisowska, Angelika Mach i Izabela Paszkiewicz oraz trzech Polaków – Arkadiusz Gardzielewski, Kamil Karbowiak i Krystian Zalewski. Tu w 2007 roku debiutował Henryk Szost, który pięć lat później ustanowił aktualny do dziś rekord Polski. Rekordzista w tym roku pożegna się z maratonem również w tym samym miejscu, gdzie zaczął swoją bogatą karierę.

Szost radzi

W tym roku poza Rekordzistą Polski, wystartuje także Rafał Wójcik, który w Dębnie wygrywał dwa razy – w 2005 i 2006 roku, a także był uczestnikiem Igrzysk Olimpijskich czy Mistrzostw Europy. Wśród kobiet pobiegnie Arleta Meloch, która dziewięciokrotnie sięgała po medale Mistrzostw Polski w maratonie, w tym trzykrotnie zdobywała złoto w Dębnie (2007, 2011, 2014). Swój ostatni medal zdobyła również w tym mieście w 2018 i był to brązowy krążek. Meloch startowała też podczas Igrzysk Paraolimpijskich. W Sydney i Londynie zdobywała srebrne medale na 800 i 1500 metrów w kategorii T20.

O pierwsze miejsce walczyć będzie rekordzista trasy, Kenijczyk Cosmas Kyeva, który wygrywał w Dębnie trzykrotnie w 2014, 2016 i 2022 roku, a jego rekord trasy 2:09:57 pochodzi z pierwszego biegu.

W Dębnie odbędą się również biegi mistrzowskie w kilku kategoriach branżowych. O medale będą ścigać się nauczyciele, strażacy i policjanci. Tradycyjnie odbędzie się też rywalizacja wśród rozbieganych mieszkańców gminy i miasta Dębno. Faworytem do wygrania na swoim podwórku jest Łukasz Hryciuk, który może pochwalić się rekordem życiowym wynoszącym 2:29:53.

Dla kibiców

W ramach obchodów 50 edycji biegu organizatorzy przygotowali wystawę pokazującą historię i rozwój biegu. Będzie ją można oglądać w sobotę i niedzielę 11 i 12 maja w Filii Biblioteki Publicznej nr 2 na ulicy Mickiewicza 43. W dniu biegu, o godzinie 14 wystąpi Mezo, który będzie umilał oczekiwanie na dekoracje najlepszych zawodników 50. AMPANEL Maraton Dębno, a także na losowanie Fiata 500, który zostanie przekazany jednemu z uczestników biegu.

tlo FIAT 500

Start maratonu o godzinie 10:00, w niedzielę 12 maja. 15 minut później wystartują uczestnicy biegu na 10 kilometrów. Wciąż istnieje możliwość zapisów na oba biegi i bycia częścią wydarzenia, podczas którego pożegnany zostanie Rekordzista Polski- Henryk Szost.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zibi
Zibi
14 dni temu

Ciekawe jaka forma naszego rekordzisty Polski. Jakieś typy na wynik? Ja myślę że 2.30 połamie

Zibi
Zibi
10 dni temu
Reply to  Zibi

Jednak byłem zbyt optymistyczny, ale i tak wynik zacny 2.44 to pewnie nawet 1% uczestników nie osiąga, choć to pewnie najwolniejszy maraton Heńka w życiu 🙂

Bartłomiej Falkowski
Bartłomiej Falkowski

Biegacz o wyczynowych aspiracjach, nauczyciel wychowania fizycznego i wielbiciel ciastek. Lubi podglądać zagranicznych biegaczy i wplatać ich metody treningowe do własnego biegania.