28 sierpnia 2018 Redakcja Bieganie.pl Sport

IAAF, ITRA i WMRA nawiązują partnerstwo, aby organizować połączone mistrzostwa świata w trailu i biegach górskich


Wraz z ekspansją na nowe terytoria, rok 2021 będzie kamieniem milowym dla sportów biegowych i górskich z inauguracją IAAF World Trail i Mountain Running Championships, wynikiem wyjątkowej współpracy pomiędzy IAAF, ITRA i WMRA.

Na wspólnej konferencji prasowej, która odbyła się dzisiaj przed Ultra Trail du Mont Blanc (UTMB) w Chamonix we Francji, International Trail Running Association (ITRA) i World Mountain Running Association (WMRA) ogłosiły, że dołączą do globalnego organu zarządzającego lekkoatletyką, zaznaczając początek nowej ery dla dwóch największych społeczności biegowych na świecie.

Prezes IAAF, Sebastian Coe, powiedział: "Bieganie jest najbardziej naturalną rzeczą na świecie i chcemy zachęcić ludzi na całym świecie do działania w środowisku które najbardziej lubią. Jako globalna federacja, naszą ambicją jest prowadzić wszystkich biegaczy razem pod jednym parasolem, a ten proces osiągnie znaczący kamień milowy w 2021 roku, kiedy będziemy gospodarzami pierwszego połączonego Mistrzostw Świata w trailu i biegach górskich IAAF. Jest to dla nas nowe i ekscytujące terytorium, a my z niecierpliwością oczekujemy aby móc zaoferować nowe możliwości biegaczom długodystansowym, którzy będą rywalizować w spektakularnych sceneriach i na trudnych trasach, jakie oferują tradycyjne imprezy górskie".

Zgodnie z nową umową obie organizacje oficjalnie stają się partnerami technicznymi IAAF i będą współpracować z International Association of Ultrarunning (IAU), partnerem konsultacyjnym, którego celem jest rozwój, ekspansja, promocja na kolejny poziom na całym świecie.

To wyjątkowe partnerstwo, łączące wszystkie formy biegania, jeden z kluczowych elementów sportu lekkoatletycznego, pod jednym parasolem. Punktem kulminacyjnym tego partnerstwa będą nowe dwuletnie Mistrzostwa Świata i Mistrzostwa Górskie IAAF, które zostaną wprowadzone w 2021 roku. Obecnie oba Mistrzostwa Świata w biegach trailowych i górskich odbywają się corocznie i organizowane przez ITRA i WMRA.

Przemawiając w imieniu społeczności biegaczy górskich, prezes WMRA, Jonathan Wyatt, powiedział: "Cieszymy się, że możemy wziąć udział w wielkiej inicjatywie, w której jesteśmy w stanie zgromadzić najlepszych górskich i biegaczy na jednym wydarzeniu".

Prezydent ITRA Michel Poletti powiedział: "Bieganie trailowe to dynamicznie rozwijająca się dyscyplina na całym świecie, która zasługuje na międzynarodowe uznanie dla elit, które ją reprezentują, dlatego projekt partnerski z IAAF to wielki krok naprzód w naszym sporcie. To sposób na połączenie doświadczenia i umiejętności każdego z nas oraz dzielenie się własnymi doświadczeniami. Organizacja Mistrzostw Świata IAAF i biegania górskiego z WMRA obiecuje świetlaną przyszłość, w której każda dyscyplina może potwierdzić swoją tożsamość i podnieść wspólne wartości: autentyczność, szacunek i fair-play".

Ruth Croft, biegaczka z Nowej Zelandii (789 pkt ITRA) powiedziała: "Chcemy być częścią zawodów, które zgromadzi wszystkich najlepszych zawodników raz na dwa lata. Nowa koncepcja Mistrzostw Świata była niezbędna do zbudowania tego sportu. "

"Intryguje mnie to, aby sprowadzić najlepszych zawodników na ten sam wyścig", dodał Jim Walmsley (najwyżej notowany wg ITRA zawodnik w historii).

W nadchodzących miesiącach ITRA, WMRA i IAU będą ściśle współpracować z IAAF nad szczegółami dotyczącymi nowych połączonych dwuletnich mistrzostw świata i tworzeniem co dwa lata mistrzostw lokalnych (area), które są również częścią tej nowej strategii rozszerzenia i wprowadzenia biegania trailowego i górskiego na nowe terytoria.

Możliwość komentowania została wyłączona.