Golden Trail World Series
24 września 2021 Redakcja Bieganie.pl Sport

Skyrhune – ostatni etap Golden Trail World Series!


Już w najbliższą sobotę 25 września 2021 r. odbędą się zawody Skyrhune – szósty, końcowy etap tegorocznego Golden Trail World Series. W zawodach zobaczy aż czterech Polaków: Bartka Przedwojewskiego, który jest wiceliderem cyklu i jest pewien występu w Wielkim Finale, Krzysztofa Bodurkę, Marcina Rezszótkę, którzy mają realne szanse o niego powalczyć oraz debiutującego w zawodach tej rangi – Marcina Kubicę.

Ostatni etap cyklu tradycyjnie miał odbyć się w Szkocji podczas biegu Ring of Steall. Niestety pandemia i związane z nią ograniczenia w podróżowaniu do Wielkiej Brytanii zmusiły organizatorów GTWS do przeniesienia rywalizacji do francuskiego Ascain, gdzie od kilku lat organizowana jest Golden Trail National Series Francja/Belgia.

Ascain położone jest w departamencie Prenees-Atlantiques, natomiast historycznie i kulturowo przynależy do baskijskiej prowincji Lapurdi. Trasa biegu prowadzi przez masyw de la Rhune, który może nie robi wrażenia pod względem wysokości, jednak organizatorzy zapewniają, że przygotowali ją tak, by prowadziła mało znanymi, dzikimi ścieżkami, ze stromymi podejściami i technicznymi zbiegami wymagającymi dobrego górskiego przygotowania. Trasa w sumie liczyła będzie 21 km /+1700m. Start nastąpi we wspomnianym miasteczku Ascain, położonym praktycznie na poziomie morza, by następnie poprowadzić biegaczy na szczyt Miramar (542 m n.p.m.), który leży na 4 km kilometrze trasy. Kolejne 4 km to zbieg, po którym na biegaczy czekają podejścia na kolejne szczyty – Cibur Mendi (411 m n.p.m.) oraz Rhune (892 m n.p.m.), a na pewnym etapie trasy zawodnicy pokonają na 2 kilometrach aż 700 metrów w pionie. Ostatnie kilometry to głównie zbieg do mety w Ascain.

Dotychczasowe rekordy trasy należą do Francuzów: wśród mężczyzn rekordzistą jest Thibaut Baronian z czasem 1:53:27 (2017 r.), a wśród kobiet Blandine L’Hirondel z czasem 2:12:08 (2019 r.).

Skyrhune to ostatnia szansa, aby zdobyć punkty i zakwalifikować się do wielkiego finału Golden Trail World Series w El Hierro. Stian Angermund (Team Salomon, Norwegia) i Maude Mathys (Team Salomon, Szwajcaria) z racji trzykrotnego zwycięstwa utrzymają swoje prowadzenie w ogólnym rankingu, ale większość czołowych 11 miejsc dla mężczyzn i kobiet dających akces do finału jest nadal otwarta.

gtwsf1
fot. Jordi Saragossa

Faworytki wśród kobiet

Pod nieobecność Maude Mathys (Team Salomon, Szwajcaria) i Judith Wyder (Team Salomon/Red Bull, Szwajcaria), główną pretendentką do zwycięstwa wydaje się być Holenderka Nienke Brinkman z Teamu Salomona oraz Karina Carsolio z Meksyku, która jest specjalistką od krótkich, stromych, technicznych tras. Meksykanka jest obecnie na 16. miejscu, więc będzie musiała mocno atakować, żeby awansować w rankingu. Dobrego wyniku potrzebuje również Hiszpanka Sara Alonso czy Caitlin Fielder z Nowej Zelandii. Szansę ma Dani Moreno z USA, która obecnie jest 14. pozycji. Jeśli zajmie miejsce na podium podczas Skyrhune, może wejść do pierwszej dziesiątki i zdobyć kwalifikację do Wielkiego Finału. Inne zawodniczki, na które warto zwrócić uwagę, to Iris Pessey, Élise Poncet, Mathilde Sagnes, Lucille Germain z Francji, Norweżka Eli-Anne Dvergsdal czy biegaczka z Kraju Basków Oihana Kortazar.

Faworyci wśród mężczyzn

Po zwycięstwie w Chiemgau Trail Run i pod nieobecność lidera klasyfikacji, jednym z faworytów jest Bartłomiej Przedwojewski, który obecnie zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji generalnej GTWS. Warto pamiętać, że trzeci, zaraz za Bartkiem, jest Davide Magnini, którego również zobaczymy w sobotę na linii startu. Udział w rywalizacji zapowiedział Thibaut Baronian, do którego należy rekord trasy Skyrhune. O utrzymanie dobrych pozycji muszą walczyć Roberto Delorenzi ze Szwajcarii, Francuz Anthony Felber, Marokańczyk Elazzaoui, Nadir Maguet z Włoch czy Francuzi Sylvian Cachared i Nicolas Martin. My szczególnie mocno będziemy trzymać kciuki za trójkę pozostałych Polaków. Krzysztof Bodurka i Marcin Rzwszótko będą walczyć o wyjazd na Wielki Finał, z kolei Marcin Kubica sprawdzi się na tle najszybszych biegaczy na świecie. Trzymamy kciuki!

Kto wygra Skyrhune? Czy rekord trasy zostanie pobity? Kto zakwalifikuje się na Wielki Finał w El Hierro? Zapraszamy do śledzenia wyścigu NA ŻYWO, start o 14:00 w sobotę 25 września, na stronie głównej goldentrailseries.com

Tekst: Salomon

Możliwość komentowania została wyłączona.