5 września 2008 Redakcja Bieganie.pl Sport

GL Bruksela: Złota Pamela Jelimo

W Brukseli rozegrano ostatni mityng z cyklu Złotej Ligi: Memoriał Ivo Van Damme’a. Po główną nagrodę w wysokości miliona dolarów sięgnęła 18-letnia Pamela Jelimo, Kenijka, która sześć razy na mityngach Golden League zwyciężała na dystansie 800 metrów.

a866_gl.jpgDla rekordzistki świata juniorek był to sezon szczególny. Oprócz zwycięstwa w Golden League i poprawienia kilkukrotnie rekordu globu juniorek Kenijka zwyciężyła bowiem także na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie oraz na mistrzostwach Afryki w Addis Abebie. Co ciekawe trzynaście swoich tegorocznych startów na dystansie 800 metrów zawsze kończyła na pierwszym miejscu.

Obok Jelimo jedyną, która przed rozpoczęciem zawodów w Brukseli mogła liczyć na udział w podziale miliona dolarów była skoczkini wzwyż – Blanka Vlasić. Chorwatce nie udało się jednak dziś zwyciężyć, a tym samym zakończyć udziału w cyklu Golden League z dorobkiem sześciu zwycięstw.

Po złoto nie sięgnęli także inni wielcy zawodnicy, którzy mimo to dziś okazali się najlepsi: Usain Bolt na 100 metrów (9.77, -1.3 m/s)) oraz Jeremy Wariner na 400 m (44.44).

Trójka startujących dziś polskich biegaczy zanotowała słabszy występ. Najlepiej spisał się Paweł Czapiewski, piąty w biegu na 800 metrów (1:45.70), gdzie pokonał m.in. mistrza olimpijskiego, Wilfreda Bungei. Marek Plawgo był siódmy w konkurencji 400 m ppł. (49:.6), a Tomasz Szymkowiak dopiero dwunasty na 3000 m pprz. (8:34.78).