off
4 lipca 2022 Karolina Obstój Sport

Francja pokazała siłę na Mistrzostwach Europy w biegach Off-Road

W dniach 1-3 lipca na hiszpańskiej wyspie La Palma, odbyły się pierwsze Mistrzostwa Europy w biegach Off-Road. Rywalizację na długim dystansie zdominowała Francja, a z dwoma medalami z La Palmy wyjechała Maude Mathys. Kto jeszcze zdobył medale? Jak wypadli Polacy? Szczegóły poniżej.

Na kanaryjskiej wyspie La Plama, a dokładnie w El Paso mistrzów wyłoniono w trzech konkurencjach:

• Uphill Mountain Race – bieg alpejski, czyli rozgrywany w formule pod górę o długości 8,8 km i 997 m przewyższenia.
  • Trail Race – bieg górski na długim dystansie 47,4 km i 2562 m przewyższenia.
  • Up & Down Mountain Race – bieg anglosaski, czyli góra-dół na dystansie 17,6 km i przewyższeniem 858 m.

Zasady kwalifikacji Polaków na Mistrzostwa Europy

W Mistrzostwach wzięło udział 25 europejskich federacji lekkoatletycznych. Polska również wystawiła swoją reprezentację. Ustalone przez PZLA zasady kwalifikacji do reprezentacji były następujące:

Uphill mountain race

• Mistrzowie Polski Seniorów w Biegu Górskim w stylu alpejskim, Międzygórze, 30.07.2022 (coś tu chyba poszło nie tak…).
  • Dodatkową osobę może powołać Dyrektor Sportowy PZLA na podstawie „decyzji eksperckiej”.

Up & down mountain race

• Mistrzowie Polski Seniorów w biegu anglosaskim, Bielsko-Biała, 10.04.2022.
  • + „decyzja ekspercka”.

Trail race

• Mistrzowie Polski Seniorów w Biegu Górskim na Długim Dystansie, Szczawnica, 23.04.2022.

Wyjaśniono, że „Decyzja ekspercka jest to decyzja Działu Szkolenia PZLA, oparta o następujące kryteria: rankingi, wyniki w turniejach (w szczególności w imprezach międzynarodowych i mistrzowskich), wyniki bezpośrednich pojedynków pomiędzy zawodnikami aplikującymi o dodatkowe miejsce, obecność i postawa na konsultacjach oraz zgrupowaniach PZLA, wiek zawodnika, inne istotne zagadnienia.”

Na tej podstawie do kadry zakwalifikowano: Piotra Jaśtala, Sylwestra Lepiarza i Dominika Tabora na dystans Uphill mountain race oraz Andrzeja Witka na Trail race. Na Mistrzostwa nie pojechała żadna Polka.

Medaliści i pozycje Polaków

1 lipca w biegu alpejskim złoty medal wywalczył Włoch Cesare Maestri. Nie jest to jego pierwszy medal na imprezie międzynarodowej. Włoch ma na swoim koncie srebrny medal Mistrzostw Europy w 2018 r. i również srebrny medal Mistrzostw Świata w 2019 r. W rozmowie po zawodach powiedział: „Myślałem, że wirus COVID skradł moje najlepsze lata. Ale dzisiaj odniosłem sukces, na który tak długo czekałem – moje emocje i szczęście są nie do opisania!” Srebro zdobył Szwajcar Domik Rolli, a brąz Hiszpan Daniel Osanz.

Wśród kobiet zwyciężyła Szwajcarka Maude Mathys, znana ze startów i zwycięstw w GTWS. Maude wyznała, że „To zwycięstwo wiele dla mnie znaczy. Pokazuje, że mogę rywalizować na bardzo stałym, wysokim poziomie i że mogę rywalizować z młodszymi sportowcami. Trudno jest cały czas utrzymywać się na szczycie, dlatego jestem szczególnie dumna z dzisiejszego złotego medalu.” Na końcu z uśmiechem dodała: „Bardzo ważne było dla mnie pokazanie, że nadal jestem królową”. Srebrny medal wywalczyła Austriaczka Andrea Mayr. Brąz powędrował do Francuzki Christel Dewalle.

Polacy dobiegli na ósmym miejscu drużynowo, zajmując indywidualnie następujące pozycje: Sylwester Lepiarz 22, Dominik Tabor 30 i Piotr Jaśtal 42.

Trail race

2 lipca najdłuższy dystans zdominowali Francuzi. Zdobywając 4 medale indywidualnie pokazali, jak mocni są w górach. Wygrał jednak Belg Maximilien Drion du Chapois z czasem 3:43:01. Pełen radości wyznał na mecie: „Jeszcze nie mogę w to uwierzyć. Miałem nadzieję na miejsce w pierwszej dziesiątce, a medal i zwycięstwo przyszły tak nieoczekiwanie”. Srebro i brąz powędrowały do Francuzów. Drugie miejsce zajął Arnaud Bonin, który dobiegł na metę 54 sekundy za Belgiem. Trzeci był Thomas Cardin, który zawody ukończył niecałe 2 minuty za swoim rodakiem.

Najszybszą kobietą była Francuzka Blandine L’Hirondel. Z jednej strony była największą faworytką do zwycięstwa, z drugiej strony Francuzka dwa miesiące temu przeszła operację, po której musiała odpoczywać sześć tygodni, więc jej forma stała pod znakiem zapytania. „Federacja Francuska powołała mnie przed operacją i nie byłam pewna, czy w ogóle będę mogła wziąć udział w Mistrzostwach. Ale zaczęłam czuć się pewniej podczas pierwszych sesji treningowych po przerwie. A teraz stoję tutaj jako zwycięzca. Jestem zachwycona!” – wyznała L’Hirondel. Na drugim miejscu bieg ukończyła Hiszpanka Nuria Gil. Brąz wybiegała Francuzka Mathilde Sagnes.

Andrzej Witek ukończył zawody na 23 pozycji. Jak sam przyznał w swoich social mediach, odcięło go na trasie. Nie zdążył się zregenerować – co w sumie nie powinno dziwić – po Marathon du Mont-Blanc, który przebiegł 6 dni wcześniej.

Bieg ukończyło 37 zawodników. Jeden zawodów nie ukończył, a jeden dostał dyskwalifikację.

3 lipca odbył się bieg anglosaski. Kalendarz imprez został tak ułożony, że dwa najkrótsze dystanse odbywały się pierwszego i trzeciego dnia mistrzostw, co niektórzy zawodnicy wykorzystali do startu w dwóch biegach, aby mieć okazję do wywalczenia dwóch medali. Zwyciężył Francuz Sylavain Cachard z czasem 1:06:02, wyprzedzając Włocha Cesare Maestri (1:06:42), który z La Palmy wyjedzie z dwoma medalami indywidualnymi. Brąz wywalczył Szwajcar Dominik Rolli (1: 07:41), dla którego jest to również drugi medal tych mistrzostw. Zwycięzca wyznał na mecie: „Śniłem o tym dniu każdej nocy przez ostatnie sześć miesięcy i budziłem się z gęsią skórką przez ostatnie 30 dni. Być mistrzem Europy, to najlepsza rzecz, jaką mogłem sobie wymarzyć”

Tak jak bieg na długim dystansie zdominowała Francja, tak śmiało można powiedzieć, że Maude Mathys zdominowała całe mistrzostwa. Bowiem zdobyła również złoto w biegu anglosaskim! Wyprzedziła Rumunkę Monikę Madalinę Floreę i Brytyjkę Scout Adkin. „Podoba mi się dystans prawie bardziej niż Uphill, ponieważ jest dłuższy i to bardziej mi odpowiada.” – skomentował Mathys.

Karolina Obstój

Z wykształcenia prawniczka, a z zamiłowania ambitna biegaczka amatorka, spełniająca się w biegach górskich, choć od asfaltu nie stroni. Trenerka biegania i organizatorka obozów biegowych. Więcej o mnie znajdziesz na Instagramie.