MS Budapest 21082023 fotPawelSkraba 35
21 sierpnia 2023 Redakcja Bieganie.pl Sport

Ewa Swoboda szósta na świecie. Richardson nową królowa sprintu

Ewa Swoboda zajęła 6. miejsce w finale biegu na 100 metrów. Polka pobiegła w czasie 10.97. Złotą medalistką została Sha’Carri Richardson. Amerykanka poprawiła rekord mistrzostw świata – 10.65. Za nią były dwie jamajskie mistrzynie – Shericka Jackson (10.72) i Shelly-Ann Fraser-Pryce (10.77)

Dla Swobody był to najlepszy start na imprezie mistrzowskiej i mimo perturbacji związanych z wejściem do finału wytrzymała psychicznie i pobiegła szybciej niż w eliminacjach (10.98) i w półfinale (11.01). 26-letnia sprinterka trzykrotnie w tym sezonie biegała poniżej 11 sekund. Dwukrotnie dokonała tego w Budapeszcie, a miesiąc temu na mityngu Diamentowej Ligi w Chorzowie pobiegła w czasie 10.94 i tylko jednej setnej sekundy zabrakło jej do wyrównania rekordy Ewy Kasprzyk z 1986 roku.

Nową mistrzynią świata została Richardson. 23-latka z Dallas od kilku sezonów należy do najszybszych zawodniczek na świecie, ale do tej pory nie miała medalu na wielkiej imprezie. Dwa lata temu miała startować na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, ale została zawieszona po wykryciu w jej organizmie marihuany. Rok temu z kretesem przegrała amerykańskie kwalifikacje do mistrzostw świata. Teraz nie tylko zdobyła złoto, ale też poprawiła rekord mistrzostw świata. Poprzednią rekordzistką była Fraser-Pryce, która rok temu pobiegła w czasie 10.67. W Budapeszcie Richardson wyrównała też najlepszy w tym roku wynik na świecie, który do tej pory należał wyłącznie do Jackson. W całej historii szybsze były tylko cztery zawodniczki: Florence Griffith-Joyner (10.49), Elaine Thompson-Herah (10.54), Fraser-Pryce (10.60) i Carmelita Jeter (10.64).

Z kolei dla drugiej Jackson to piąty indywidualny medal na mistrzostwach świata. Rok temu została mistrzynią na 200 metrów i zdobyła srebro na 100. W 2015 i 2019 roku miała brązowe medale na 400 metrów.

Jeszcze bardziej okazały dorobek ma Fraser-Pryce, która miała szansę, by szósty raz zdobyć złoty medal w jednej konkurencji i wyrównać rekord tyczkarza Serhija Bubki. Jamajka oprócz zwycięstw na 100 metrów ma też triumf na dwukrotnie dłuższym dystansie z 2013 roku. Rok temu była druga na 200 metrów. Teraz do swojej kolekcji dołożyła pierwszy brązowy medal. W sumie na mistrzostwach świata stała na podium aż osiem razy w konkurencjach indywidualnych, czym powtórzyła osiągnięcie Mohameda Faraha. Więcej medali miał tylko Usain Bolt, który stał na podium dziewięć razy.