bgt2023
22 sierpnia 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Znamy zwycięzców szóstej edycji Biegu Granią Tatr!


Prawie 350 śmiałków wyruszyło 19 sierpnia o godzinie 4:30 na jedną z najtrudniejszych, jak się okazało, edycji kultowego już Biegu Granią Tatr. Skrócone limity na poszczególnych punktach i wysokie jak na Tatry temperatury sprawiły, że do mety dobiegło 221 osób. Najszybszymi okazali się Jan Elantkowski i Tomek Skupień oraz Kinga Kwiatkowska.

Najszybsi panowie potrzebowali 9 godzin 21 minut i 44 sekund, by wygrać szóstą edycję Biegu Granią Tatr na dystansie 72 kilometrów z 5000m przewyższenia. Elantkowski i Skupień na metę wbiegli razem, więc pierwszy raz w historii zawodów zwycięzców było dwóch! Wśród kobiet z czasem 11 godzin 10 minut 18 sekund tryumfowała Kinga Kwiatkowska, która jednocześnie ukończyła zawody na 10. miejscu w kategorii open.

Dodatkową atrakcją biegu była premia górska LOTTO, która usytuowana była na odcinku 6,8km z 988m przewyższenia z Hali Ornak na Ciemniak 2096m n.p.m. Wśród mężczyzn z czasem 1:04.53 premię wygrał Tomek Skupień, a wśród kobiet ponownie Kinga Kwiatkowska 1:19.02.

Ranek i popołudnie zaserwowały zawodnikom i kibicom piękną aurę, a wschód słońca na Grzesiu w Tatrach Zachodnich wielu zawodnikom zostanie w pamięci. Po południu przyszła jednak zapowiadana burza i 29 zawodników musiało zostać cofniętych z podejścia na Krzyżne w Tatrach Wysokich. Kontynuowali oni zawody skróconą trasą i biegli do mety, gdzie zostali sklasyfikowani jako finiszerzy po zawodnikach, którzy zdążyli przebiec całość. 

Bieg Granią Tatr to najdłuższy i jeden z najpiękniejszych biegów w polskich Tatrach, od 2013 roku rozgrywany był raz na dwa lata. Od kolejnej edycji będzie odbywał się co roku i już teraz zachęcamy do rezerwacji terminów: zapisy ruszą 14 lutego, a bieg zostanie rozegrany 24 sierpnia 2024 roku.

Przy okazji wydarzenia, dzięki uprzejmości Tatrzańskiego Parku Narodowego i przy wsparciu Piekarni Gałuszka z Żywca na mecie w Kuźnicach rozegrano charytatywne biegi dla dzieci, z których cały dochód został przeznaczony na pomoc w leczeniu i rehabilitacji Jasia Ślusarczyka z Zakopanego. Ponad 80 najmłodszych dzielnie rywalizowało w zawodach sportowych przeznaczonych specjalnie dla nich, wspinało się na ściance wspinaczkowej TOPR i korzystało z dziecięcych atrakcji z Tatra Family Park. Wyjątkowym wydarzeniem było także wręczanie medali, które dzieci otrzymywały od ambasadorki marki Dynafit Justyny Kowalczyk-Tekieli.

369384685 693381466161395 2096189101613290145 n

Zawody nie odbyłyby się, gdyby nie wsparcie ponad stu wolontariuszy z całego kraju, zgody Tatrzańskiego Parku Narodowego i Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Honorowy patronat objął burmistrz Miasta Zakopane.

Wyniki, filmy i relacje na stronach organizatora:
FB: https://www.facebook.com/BiegUltraGraniaTatr
Instagram: https://www.instagram.com/bieggraniatatr/
Strona: http://graniatatr.pl/

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mateusz
Mateusz
9 miesięcy temu

Od 2017 roku zapisuje się na bieg. Mam wyjątkowego pecha w losowaniu, nie wylosowali mnie ani razu.