ostrowski
22 sierpnia 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Ruszają biegi na 800 metrów. Jak wypadnie nasza narodowa konkurencja?


Bieg na 800 metrów to jedyna biegowa konkurencja, w której mamy trzy indywidualne medale Mistrzostw Świata. Dwa srebrne medale zdobył Adam Kszczot (Londyn 2015 oraz Pekin 2017), a jeden brązowy Paweł Czapiewski (Edmonton 2001). Mamy również brązowy medal Patryka Dobka podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Czy węgierski czempionat przyniesie nam równie dużo radości?

O specyfice biegów na dystansie 800 metrów opowiadał nam kiedyś Paweł Czapiewski. Z pewnością jest to jeden z najbardziej widowiskowych, ale również najtrudniejszych dystansów w całej plejadzie biegów podczas Mistrzostw Świata. Tu często zdarzają się niespodzianki, a taktyka, jaką przybierają biegacze, jest jedną z najważniejszych czynników determinujących późniejszy sukces.

W tegorocznych tabelach sezonu na świecie lideruje Kenijczyk Wyclife Kinyamal, który z czasem 1:43.22 wygrał Diamentową Ligę w Monako. Niestety nie zobaczymy go w Budapeszcie, ponieważ przegrał on krajowe eliminacje, zaliczając bardzo słaby bieg. Drugi w tabelach jest jego rodak Emmanuel Wanyonyi, który swój czas 1:43,27 uzyskał, wygrywając paryską odsłonę DL i to on jest najszybszy na liście zgłoszonych. Drugi jest Kanadyjczyk Marco Trop, który uzyskał 1:43,30, będąc drugim w Paryżu. To także brązowy medalista zeszłorocznych Mistrzostw Świata. Groźny będzie także wicemistrz świata, Algierczyk Djamel Sedjati. Na bieżni zobaczymy także niezbyt szybko biegającego w tym sezonie, ale nadal będącego faworytem Kenijczyka Emmanuela Korira, który jest aktualnym Mistrzem Olimpijskim i Mistrzem Świata.

Polskę reprezentować będzie dwóch zawodników: Mateusz Borkowski oraz Filip Ostrowski. Szybszym według list startowych jest Mateusz Borkowski z rekordem życiowym 1:44,79. 26-letni zawodnik ma już na swoim koncie młodzieżowe Mistrzostwo Europy z 2019 roku na tym dystansie i brązowy medal juniorów z 2015. W seniorskiej karierze zdobywał już srebrny medal halowych mistrzostw Europy w 2021 roku, więc doświadczenia naszemu reprezentantowi nie powinno zabraknąć. Będzie to znakomita okazja dla Mateusza, żeby pokazać się na tak dużej imprezie.

Drugim z naszych reprezentantów w Budapeszcie będzie Filip Ostrowski, który jedzie na światowy czempionat jako mistrz Polski w biegu na … 1500 metrów. Jego tegoroczny rekord życiowy na 800 metrów to 1:45.62. W tym roku Ostrowski startował już na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w Espoo, gdzie zajął szóste miejsce. Czy Budapeszt okaże się łaskawszy dla naszego 22-letniego reprezentanta? Zobaczymy już dziś od godziny 19.20.

Harmonogram startów – bieg na 800 metrów mężczyzn

Eliminacje – wtorek 22 sierpnia o 19:20
Półfinał – czwartek 24 sierpnia o 20:50
Finał – sobota 26 sierpnia o 20:30

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments