17 listopada 2015 Redakcja Bieganie.pl Sport

Czarne chmury nad Kenią


Nie tylko Rosja znajduje się na celowniku osób i podmiotów walczących z dopingiem. Intensywne śledztwo prowadzone jest także w Kenii, której także grozi zawieszenie ze strony WADA i wykluczenie kenijskich biegaczy z udziału w zawodach aż na 4 lata.
Oczywiście problemy Kenii są inne niż Rosji. W Kenii nie działa system dopingowy, w który ingeruje państwo. Działają jednak podejrzani lekarze, menadżerowie, a nade wszystko istnieje zjawisko korupcji i nie funkcjonuje odpowiedni system antydopingowy.

Obawy związane z wykluczeniem Kenii podał w ubiegłym tygodniu Kipchoge Keino. Przewodniczący Kenijskiego Komitetu Olimpijskiego powiedział, że Światowa Agencja Antydopingowa poważnie rozważa zawieszenie Kenii głównie ze względu na zarzuty korupcyjne wobec wysoko postawionych kenijskich działaczy lekkoatletycznych oraz za opóźnianie wprowadzenia odpowiedniego systemu antydopingowego, czyli lepszego testowania i monitorowania zawodników.

Colm O’Connell, trener Davida Rudishy powiedział, że jeżeli Kenii nie uda się natychmiast rozpocząć prac z wiązanych z poprawieniem systemu antydopingowego, to czarne chmury mogą się unosić nad Kenią aż do Igrzysk w Rio de Janeiro.

Lista zawieszonych obecnie kenijskich lekkoatletów

Emily Perpetua Chepkorir – kara do 5 kwietnia 2016 (Norandrosterone)
Josephine Jepkoech Jepkorir – 14 marca 2017 (Norandrosterone)
Philip Kandie – 15 marca 2016 (Testosterone & Norandrosterone)
Isaac Kemboi Kimaiyo – 22 marca 2016 (Norandrosterone)
Agatha Jeruto Kimaswai – 19 maja 2019 (Norandrosterone)
Viola Chelangat Kimetto – 11 października 2016 (Norandrosterone)
Jacqueline Nytepi Kiplimo – 4 stycznia 2016 (Norandrosterone)
Julia Mumbi Muraga – 13 września 2016 (EPO)
Julius Kiprono Mutai – 7 maja 2016 (Norandrosterone)
Joseph Mutinda – 15 lutego 2017 (Norandrosterone)
Alice Ndirangu – 25 maja 2017 (Methandienone & Clenbuterol)
Benjamin Kiprop Serem – 27 stycznia 2016 (Nandrolone)
Rita Jeptoo Sitienei – 29 października 2016 (EPO)
Stephen Kibet Tanui – 25 stycznia 2016 (Norandrosterone)

Sam doping to jednak nie wszystko. Dzięki dochodzeniu Sunday Times możemy dowiedzieć się o niewyjaśnionej aferze korupcyjnej. Jak podali brytyjscy dziennikarze istnieje realne podejrzenie dotyczące nielegalnego przejęcia przez trzech kenijskich działaczy: prezydenta Athletics Kenya – Isaiaha Kiplagata, wiceprezydenta Davida Okeyo i byłego skarbnika Josepha Kinyua’ę sporej sumy pochodzących od Nike’a pieniędzy.

Okeyo, który zasiada w 26-osobowym zarządzie IAAF zaprzeczył jednak tym zarzutom twierdząc, że wymyślił je były pracownik AK. Okeyo dodaje, że wszystkie środki, które Kenijczycy otrzymali od Nike są w pełni rozliczane przez zarząd Athletics Kenya.

Brytyjscy dziennikarze, w tym redaktorzy The Guardian są jednak w posiadaniu wiadomości od Matthewsa Kiprono Kiptum, byłego statystyka AK, który ma wątpliwości czy wszystkie wyznaczone środki, które Nike przeznaczył na wsparcie zawodników trafiły do zawodników, a nie do kieszeni działaczy. 

Mamy nadzieję, że ta i wiele innych spraw dotyczących korupcji i dopingu w Kenii zostaną wkrótce wyjaśnione. Póki co cieszyć należy się, że kenijski rząd podjął kroki w celu utworzenia profesjonalnej Kenijskiej Agencji Antydopingowej. To jednak wciąż za mało.


Możliwość komentowania została wyłączona.