maraton warszawski
22 września 2022 Jakub Jelonek Sport

Co nas czeka w weekend w stolicy? Zapowiedź 44. Maratonu Warszawskiego


W najbliższy weekend w Warszawie odbędzie się 44. edycja Maratonu Warszawskiego, a oprócz biegu na 42 195 m w stolicy ścigać się będą mogli uczestnicy Warszawskiej Dychy i Sztafety Maratońskiej, a także dzieci i młodzież podczas Mini Maratonu. Sprawdźcie, co czeka nas w najbliższym czasie w stolicy.

Warszawska Dycha po raz pierwszy

Dla nas na pewno będzie to wyjątkowa edycja przez obecność po raz pierwszy w programie nowego dystansu – Pekao S.A. Warszawskiej Dychy. Nowy punkt programu wchodzi na scenę z przytupem. Już niedługo to będzie najlepsza „dycha” w kraju. Jej historię zaczynamy pisać już za chwilę. I z tego powodu tej edycji nie zapomnimy – tłumaczy Marek Tronina, dyrektor Maratonu Warszawskiego.

– Maraton to święto. Ale takim samym świętem jest każdy inny dystans pokonywany wspólnie z tysiącami ludzi. Obiecajcie sobie, że te kilometry po ulicach miasta będą – razem i z osobna – niezwykłe. Bo jeśli już stawać na starcie, to z poczuciem, że to najlepsze, co tego dnia moglibyście robić. A potem ‒ zróbcie to – dodaje Prezes Fundacji „Maraton Warszawski”, organizatora imprezy.

Faworyci 44. Maratonu Warszawskiego

Wśród pań drugim najlepszym wynikiem w stawce legitymuje się Iwona Bernardelli (2:27:47). W dodatku Polka nie ukrywa, że chce pobiec szybko. Od jej maratońskiego debiutu (oczywiście w Warszawie) mija 12 lat, dlatego pięknie byłoby okrasić ten powrót życiówką. O zwycięstwo łatwo nie będzie, bo do walki na pewno włączą się Kenijki: Betty Chepkwony i Salina Jebet (obie z taką samą życiówką – 2:30:28) oraz Etiopki Askale Alemayehu (2:27:32) i Demissie Abera (2:29:30). Rekord trasy należy do Kenijki Rebeccy Korir, która uzyskała 2:29:04 w 2019 r.

Wśród mężczyzn faworytem wydaje się David Metto, zwycięzca Maratonu Warszawskiego z 2018 r. (2:09:45), Etiopczycy – Danel Terese (2:10:09) i Shambel Jimma (2:10:28) oraz Kenijczyk Felix Kirui (2:11:26). Do walki mogą włączyć się czterej inni biegacze z Afryki z życiówkami poniżej 2:14, dlatego tegoroczny bieg może być najbardziej wyrównany od lat. Rekord imprezy należy do Kenijczyka Sammy’ego Kibeta, który pokonał dystans maratoński w czasie 2:08:17. Start maratonu w niedzielę punktualnie o 9:00. Emocji na pewno nie zabraknie!

Biuro Zawodów i Expo

Już w piątek 23 września w godz. 14:00-20:00 będzie można odbierać pakiety startowe, a także wziąć udział w Expo Sport&Fintess, które będzie się mieściło w Biurze Zawodów w Pałacu Kultury i Nauki (Plac Defilad 1).

W sobotę 24.09. Biuro Zawodów i Expo będzie czynne w godz. 10:00-20:00, a w godz. 12:00-18:00 odbędzie się również „Rozbiegówka”, czyli spotkania z ekspertami, analiza trasy maratonu, prezentacja faworytów biegu, spotkanie z pacemakerami itd. Pamiętajcie, że w dniu biegu Biuro Zawodów nie będzie czynne!

Mini Maraton dla dzieci i młodzieży

W sobotę na Stadionie Polonii o godz. 11:00 rozpocznie się Mini Maraton, czyli biegi dla dzieci i młodzieży w wieku do 17 lat (numery dla uczestników Mini Maratonu będzie można odbierać w biurze zawodów 44. Maratonu Warszawskiego w Pałacu Kultury i Nauki już w piątek 23 września). Kategorie wiekowe to do 3 lat (Bieg Bąbla), 4–5 lat (Bieg Krasnala), 6–7 lat (Bieg Smyka), 8–9 lat (Bieg Urwisa), 10–11 lat (Bieg Zucha), 12–13 lat (Bieg Juniora) i 14–17 lat (Bieg Nastolatka). Dystanse to od ok. 100 m do ok. 1300 m, a wszystkie biegi odbędą się na stadionie Polonii.

Maraton, Sztafeta Maratońska i Warszawska Dycha

Niedziela to już start 44. Maratonu Warszawskiego (9:00), Bridgestone Sztafety Maratońskiej (9:00) i Pekao S.A. Warszawskiej Dychy (9:30) – wszystkie biegi rozpoczną się na ul. Konwiktorskiej, a depozyty będą się znajdowały przy ul. Sanguszki/Wisłostradzie.

maraton

Dekoracje

Zaraz po biegu rozpoczną się dekoracje (Wisłostrada przy znamiennej w tym wypadku ul. Boleść). O godz. 10:30 rozpocznie się dekoracja zwycięzców Pekao S.A. Warszawskiej Dychy i Dekoracja zawodników na wózkach z napędem bezpośrednim Pekao S.A. Warszawskiej Dychy, o godz. 12:30 odbędzie się dekoracja zwycięzców klasyfikacji generalnej 44. Maratonu Warszawskiego i dekoracja zwycięzców Bridgestone Sztafety Maratońskiej, natomiast od 14:00 będzie dekoracja zawodników na wózkach z napędem bezpośrednim w 44. Maratonie Warszawskim i dekoracje zwycięzców klasyfikacji wiekowych i klasyfikacji drużynowej 44. Maratonu Warszawskiego.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Jakub Jelonek
Jakub Jelonek

Ciągle aktywny chodziarz, który dalej walczy o kolejne cele (wielokrotny reprezentant Polski i dwukrotny olimpijczyk – z Pekinu i Rio). Współautor książek: „Trening Mistrzów” (2018), „Henryk Szost – Rekordzista” (2019), „Marcin Lewandowski – Mój Bieg” (2020), „Adam Kszczot – W pogoni za mistrzostwem” (2022). Doktor nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Pracownik Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, a także trener lekkoatletycznych klas sportowych w IV liceum w Częstochowie. Działa też jako sędzia i organizator imprez, nie tylko sportowych.