maraton warszawski
22 września 2022 Jakub Jelonek Sport

Największe maratony na świecie biegną z New Balance


Marka New Balance jest sponsorem technicznym czterech uznanych maratonów, które odbędą się tej jesieni. Będą to Maraton Warszawski, Maraton w Nowym Jorku, Londyn Maraton i Maraton w Walencji. Sprawdźcie korzyści płynące z tej współpracy i specjalne kolekcje stworzone przez New Balance dla każdego z tych maratonów.

Maraton Warszawski

44. edycja Maratonu Warszawskiego będzie wyjątkowa z wielu względów. Biegiem towarzyszącym maratonowi po raz pierwszy będzie Warszawska Dycha, a dodatkowo odbędzie się po raz kolejny Sztafeta Maratońska. Wśród faworytek głównego dystansu jest Iwona Bernardelli (2:27:47), która wraca do stolicy po 12 latach od swojego debiutu w tej imprezie. Do walki powinny włączyć się  Betty Chepkwony i Salina Jebet (obie z taką samą życiówką – 2:30:28) oraz Etiopki Askale Alemayehu (2:27:32) i Demissie Abera (2:29:30).

Wśród mężczyzn faworytem jest David Metto, zwycięzca Maratonu Warszawskiego z 2018 r. (2:09:45), Etiopczycy: Danel Terese (2:10:09) i Shambel Jimma (2:10:28) oraz Kenijczyk Felix Kirui (2:11:26).

Marka New Balance od roku 2019 roku jest sponsorem technicznym Półmaratonu jak i Maratonu Warszawskiego. Na początku września New Balance przedstawił oficjalny but zawodów – Fresh Foam More v4. Jest to najbardziej amortyzowany model z rodziny Fresh Foam. Za największą ochronę kolan i stawów odpowiada maksymalna ilość miękkiej pianki Fresh Foam X. To idealny model na dystans maratoński.

W czwartej generacji Fresh Foam X More zapewnia jeszcze lepsze oddawanie energii, odpowiada za większą amortyzację i przede wszystkim niespotykane dotychczas przetoczenie stopy. Dowiedz się więcej o zastosowanych w tych butach technologiach.

GW NB TCSLM 22 KV PORTRAIT warsaw 9x16 4 576x1024 1

Maraton Nowojorski

Faworytkami wśród kobiet będą medalistki mistrzostw świata Gotytom Gebreslase z Etiopii, Lonah Chemtai Salpeter z Izraela, Hellen Obiri z Kenii oraz mistrzyni olimpijska (i zwyciężczyni maratonu w Nowym Jorku) – Peres Jepchirchir. Wystąpi też oczywiście liczna grupa Amerykanek, na czele z Sarą Hall.

Wśród mężczyzn faworytem jest ubiegłoroczny zwycięzca – Albert Korir (2:08:22), choć do walki na pewno włączą się Mohamed El Aaraby z Maroka (drugi w ubiegłym roku), Etiopczyk Shura Kitata, Kenijczyk Evans Chebet, Brazylijczyk Daniel Do Nascimento i Japończyk Suguru Osako. Piąty w tamtym roku Abdi Abdirahman, pięciokrotny olimpijczyk, zakończy tym biegiem swoją wieloletnią karierę. Największą gwiazdą gospodarzy wydaje się Galen Rupp, dla którego będzie to 12 maraton w życiu.

Maraton w Nowym Jorku, którego partnerem od dawna jest New Balance, oprócz zestawów finiszera oferuje również całą kolekcję dedykowaną uczestnikom tego kultowego biegu. Jest to przeszło 200 produktów z logiem TCS New York City Marathon. Nie są to tylko stroje typowo sportowe, ale także Kolekcja Lifestylowa przeznaczona do noszenia na co dzień.

Oficjalne obuwie biegu to Fresh Foam X More v4 oraz The FuelCell Rebel v3.

Londyn Maraton

Maraton Londyński odbędzie się w niedzielę 2 października 2022 r. Bieg elity tegorocznego Maratonu Londyńskiego zapowiada się bardzo ciekawie. Oprócz broniącego tytułu z ubiegłego roku Sisay Lemmy, na listach startowych znajduje się aż trzech z pięciu najszybszych maratończyków w historii. Będzie to Kenenisa Bekele (drugi wynik wszechczasów – 2:01:41 w Berlinie 2019), Etiopczyk Birhanu Legese (trzeci w historii z wynikiem 2:02:48) i Mosinet Geremew (piąty w historii – 2:02:55). Zagrozić im może również rekordzista Europy (2:03:36) reprezentujący Belgię – Bashir Abdi. Zgłoszona jest również wielka brytyjska gwiazda biegów długich i wielokrotny mistrz olimpijski na stadionie – Mo Farah.

Wśród kobiet zobaczymy m.in. rekordzistkę świata Brigid Kosgei z Kenii, broniącą tytułu sprzed roku jej rodaczkę Joyciline Jepkosgei i posiadaczkę najlepszego debiutu w historii Yalemzerf Yehualaw z Etiopii. Gospodarzy będzie reprezentować najlepsza obecnie Brytyjka – Charlotte Purdue.

Marka New Balance współpracuje z Maratonem Londyńskim już od 2017 r. Kolekcja związana z tegoroczną imprezą zawiera prawie 150 produktów z logiem TCS London Marathon Edition. Oficjalne buty Maratonu Londyńskiego to Fresh Foam X 1080v12 oraz Fresh Foam X 860 v12. Wszystkie produkty można sprawdzić tutaj.

Maraton w Walencji

Maraton w Walencji odbędzie się 4 grudnia br. i ma w tym roku status Platinum Label przyznawany przez World Athletics (podobnie jak maratony w Londynie i w Nowym Jorku). Wśród elity tegorocznego biegu znajdziemy m.in. Etiopczyka Tamirata Tolę (2:03:00 w 2020 r.), który jest aktualnym mistrzem świata z Eugene w maratonie.

Wśród kobiet w maratonie zadebiutuje Letesenbet Gidey z Etiopii, która właśnie w Walencji uzyskała dwa z czterech swoich rekordów świata (14:06,62 na 5000 m i 1:02:52 w półmaratonie). Pozostałe rekordy świata uzyskała w Holandii (15 km w 44:20 i 10 000 m w 29:01,03). W tym roku wygrała na 10000 m na mistrzostwach świata w Eugene.

Również dla Maratonu w Walencji New Balance wypuściło specjalną kolekcję ubrań i butów nawiązujących do tego szybkiego i urokliwego maratonu. Prawie 30 produktów dedykowanych temu biegowi można znaleźć tutaj.  

Możliwość komentowania została wyłączona.

Jakub Jelonek
Jakub Jelonek

Ciągle aktywny chodziarz, który dalej spełnia swoje marzenia (wielokrotny reprezentant Polski i dwukrotny olimpijczyk – z Pekinu i Rio). Współautor książek „Trening Mistrzów” (2018), „Henryk Szost – Rekordzista” (2019), „Marcin Lewandowski – Mój Bieg” (2020), „Adam Kszczot – W pogoni za mistrzostwem” (2022). Doktor nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki o kulturze fizycznej. Pracownik Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie, a także trener lekkoatletycznych klas sportowych w IV liceum w Częstochowie. Działa też jako sędzia i organizator imprez, nie tylko sportowych.