10 sierpnia 2016 Redakcja Bieganie.pl Sport

Bolt chce odejść w wielkim stylu


Najszybsi atleci świata ponownie staną na linii startu by złamać nieosiągalne dla zwykłych ludzi granice szybkości. Wśród nich absolutny król krótkich dystansów: Usain Bolt, który już zapowiedział, że nadchodzący występ w Rio będzie dla niego ostatnim w historii startów w Igrzyskach Olimpijskich. „Szybszy niż błyskawica” nie ma jednak zamiaru odpuszczać rywalom: „Celuję w zdobycie tutaj trzech złotych medali” – ostrzegł polujących na jego koronę Bolt.
Usain Bolt w swoim ostatnim olimpijskim starcie ma szansę zapisać się złotymi zgłoskami na kartach historii Igrzysk Olimpijskich. Już jest jednym z najlepszych biegaczy w historii, a w Rio de Janeiro ma w dodatku szansę zostać pierwszym lekkoatletą w historii, który sięgnie po trzy złote medale na trzech igrzyskach olimpijskich z rzędu. Bolt w Pekinie i Londynie sięgał po złoto w biegach na 100 m, 200 m oraz sztafecie 4×100 m. W Chinach pobił rekord świata w obu konkurencjach.
Najszybszy człowiek świata od tego czasu musiał zmagać się jednak z wieloma problemami. Seria kontuzji, słabsze występy i krytyka sprawiają, że pewność olimpijskiego światka co do jego możliwości spadła, a apetyt rywali na zdetronizowanie króla tylko wzrósł. 

Usain_Bolt_Spikes.jpg
To właśnie posuchę na polu ustanawiania nowych rekordów świata najczęściej wytykają Mistrzowi dziennikarze. „Moim głównym celem jest dziś zdobywanie medali. Nadal jednak jestem w stanie bić kolejne rekordy świata, szczególnie na dystansie 200 m. Na ich bicie składa się wiele czynników. Przede wszystkim dłuższe serie treningów nieprzerwanych kontuzjami” – tłumaczył Usain Bolt na konferencji prasowej Jamajskiego Komitetu Olimpijskiego i PUMA.
Jamajczyk wyjaśniał też zgromadzonym dziennikarzom, jak ostatnia forma fizyczna i wiek wymusiły na nim zmianę diety. Legendarne skrzydełka z kurczaka, na których Jamajczyk pobił trzy rekordy świata, zastąpiły warzywa: „Z wiekiem trzeba przykładać większą uwagę do tego, co się je. Nadal lubię zjeść w fast foodzie, ale staram się jadać w ten sposób zdecydowanie rzadziej”

Bolt_Samba.jpg

„Szybszy niż błyskawica” skomentował także swoją szansę na przejście do historii igrzysk olimpijskich. Nikt przed nim nie obronił złotych medali na dystansie 100 i 200 metrów na dwóch tej rangi imprezach z rzędu, a dokonanie tego na trzech… „Myślę, że uczyniłoby mnie to legendą. Jeszcze większą, niż jestem dziś. Czuję się niezwykle zaszczycony samą możliwością dokonania tego. To będzie coś, o czym nikt nigdy nie zapomni. Najtrudniej mi będzie z obroną 100 metrów. Dystans 200 metrów to moja koronna konkurencja i czuję się pewny swego”. Na torze Estádio Nilton Santos Jamajczyk pobiegnie w specjalnie zaprojektowanych dla niego PUMA evoSPEED Disc.
Bolt zapowiedział też, że „Rio 2016” będzie dla niego ostatnim występem na igrzyskach w karierze. „Po wszystkim udam się na zasłużone wakacje. Mam już kilka podróży zaplanowanych ze znajomymi. Będę miał też czas poświęcić się współpracy ze sponsorami”. Pewny swego Jamajczyk pozował przed kamerami w charakterystycznej dla siebie pozie, a konferencję zwieńczył pokaz brazylijskiej samby, w którym wziął udział także sam Bolt.

Możliwość komentowania została wyłączona.