MemorialJanuszaKusocinskiego 04062023 fotPawelSkraba 72
9 sierpnia 2023 Redakcja Bieganie.pl Bieżnia

Rewolucje w przepisach na mistrzostwa świata w Budapeszcie


Przed nami najważniejsze wydarzenie lekkoatletyczne tego roku. W dniach 19-27 sierpnia w Budapeszcie odbędą się mistrzostwa świata. World Athletics postanowiło sporo zmienić w zasadach i prezentacji zawodów, co ma poprawić komfort zarówno sportowców, jak i kibiców.

Jedna ze zmian dotyczy sposobu losowania torów. Począwszy od mistrzostw w Budapeszcie, tory będą dopasowywane w następujący sposób:

100 metrów/110 metrów ppł:

  • Najlepsi zawodnicy po eliminacjach: tory 3-6
  • Kolejni: 2 i 7
  • Ostatni: 1 i 8

200 metrów:

  • Najlepsi: 5-7
  • Kolejni: 3-4 i 8
  • Ostatni: 1-2

400 metrów/400 metrów przez płotki:

  • Najlepsi: 4-7
  • Kolejni: 3 i 8
  • Ostatni: 1-2

Inaczej mają też wyglądać eliminacje do kolejnej rundy w biegach średnio- i długodystansowych. Wielu zwracało uwagę na niekorzystną sytuację zawodników startujących w pierwszym biegu w porównaniu z tymi startującymi w kolejnych, którzy wiedzieli, w jakim czasie pobiegli konkurenci. Dlatego od teraz na dystansach: 1500 metrów, 3000 metrów z przeszkodami i na 5000 metrów o awansie do kolejnej rundy zadecydują wyłącznie zajęte miejsca, a uzyskane czasy nie będą miały znaczenia.

Kolejna zmiana dotyczy zastępowania zawodników, którzy wycofali się ze startu. Od teraz tory, które pozostają puste, mogą być zajęte przez biegaczy, mających pierwotnie wystartować w kolejnym wyścigu. Zasada ta będzie miała zastosowanie we wszystkich konkurencjach biegowych.

Coś nowego przygotowano również dla sprinterów, płotkarzy i biegaczy na 800 metrów. Zawodnicy, którzy nie awansują do kolejnej rundy automatycznie, będą mogli przeczekać w „pokoju q”, gdzie dowiedzą się, czy uzyskali awans na podstawie czasów. Pomieszczenie będzie wyposażone w wygodne krzesła oraz ekrany do oglądania kolejnych wyścigów. Nie zabraknie tam też rollerów, taśm rozciągających, napojów i innego potrzebnego sprzętu. Biegacze będą też mogli konsultować się tam z trenerami.

Zawodnicy mogą przebywać w pomieszczeniu do 20 minut, po czym zostaną przeniesieni do strefy mieszanej. Pokój będzie wyposażony w kamery telewizyjne, dzięki czemu kibice mogą na bieżąco obserwować rozwój wydarzeń.

World Athletics wprowadziło też bieg w ramach protestu. Dotyczy to zawodników, którzy według czujników popełnili falstart, ale zbliżony do dozwolonego limitu (0,100), gdzie jakikolwiek ruch może być ledwo widoczny. W takich przypadkach, jeśli sędzia startowy uzna, że dany start wymaga dalszej analizy, może pozwolić zawodnikowi na bieg. W przypadku każdego biegu objętego protestem ostateczna decyzja jest podejmowana przez sędziego i podlega odwołaniu do jury.

Zawodnicy nie będą mogli startować w ramach protestu, jeśli falstart został wykryty przez w pełni działający system informacji startowej lub w przypadkach, gdy falstart jest wyraźnie widoczny. Sędzia startowy ogłosi odpowiednie decyzje widzom na stadionie oraz w telewizji.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments