2 września 2012 Redakcja Bieganie.pl Sport

Biegowy przegląd weekendu – Igrzyska Paraolimpijskie w Londynie


Po Igrzyskach w Londynie kibice lekkoatletyki nie mogą narzekać na brak ciekawych wydarzeń sportowych. Na arenach olimpijskich trwa rywalizacja sportowców niepełnosprawnych, w Polsce odbyły się Młodzieżowe Mistrzostwa Polski, natomiast w wielu miejscach na świecie odbywają się prestiżowe mityngi i biegi uliczne.
O Igrzyskach Paraolimpijskich pisaliśmy tutaj: Igrzyska Paraolimpijskie w Londynie, natomiast tutaj na bieżąco umieszczamy wyniki naszych biegaczy i wózkarzy startujących na bieżni stadionu olimpijskiego: Igrzyska Paraolimpijskie – wyniki. Na naszej stronie pojawił się także krótki raport z Radomia, gdzie o medale mistrzostw kraju rywalizowali najlepsi młodzieżowcy: Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w Radomiu.

Wczoraj pisaliśmy także o ciekawie zapowiadającym się półmaratonie w Lille. I jak się okazuje nadzieje nasze oraz organizatorów na szybki bieg nie były bezpodstawne. Faworyzowani Kenijczycy postarali się bowiem o nowy rekord trasy, który od dziś wynosi 59:05 i należy do Ezekiela Chebii. W czasie lepszym od dotychczasowego rekordu metę mijali także Bernard Koech i Eliud Kipchoge. Dla Kipchoge oznacza to bardzo udany debiut na dystansie półmaratonu. Świetny zawodnik, znany przede wszystkim jako zwycięzca biegu na 5000 m podczas mistrzostw świata w Paryżu, gdzie pokonał samego Hichama El Guerrouja oraz Kenenisę Bekele, uzyskał czas 59:25, co plasuje go na drugim miejscu w rankingu debiutantów.

Do udanych swój półmaratoński debiut zaliczy także Kenijka Priscah Cherono, która w rywalizacji kobiet także zajęła trzecie miejsce. Zwyciężyła jej rodaczka Filomena
Chepchirchir z bardzo dobrym wynikiem 68:06.

Mężczyźni
1. Ezekiel Chebii (Kenia) – 59:05 PB – rekord trasy
2. Bernard Koech (Kenia) – 59:10 PB
3. Eliud Kipchoge (Kenia) – 59:25 PB
4. Gideon Kipketer (Kenia) – 59:53 PB
5. Gilbert Masai (Kenia) – 59:57 PB
6. Andualem Shiferaw (Etiopia) – 60:10
Kobiety
1. Filomena Chepchirchir (Kenia) – 68:06 PB
2. Diane Chepkemoi (Kenia) – 68:08 PB
3. Priscah Cherono (Kenia) – 68:35 PB
4. Lydia Cheromei (Kenia) – 68:54
5. Sarah Chepchirchir (Kenia) – 68:59
6. Monika Jepkoech (Kenia) – 69:12

W drugim zapowiadanym przez nas biegu w Tilburg formę przed maratonem sprawdzał Patrick Makau. Rekordzista świata nie okazał się jednak na 10 milowym dystansie najszybszy. Nieznacznie lepsi byli bowiem dwaj Kenijczycy: Pius Kirop (45:38) i John Mwangangi (45:40). Makau z czasem 45:41, będącym jego nowym rekordem życiowym, minął metę jako trzeci.

Również w wyścigu kobiet na 10 km najszybsze okazały się Kenijki. Zaciętą walkę o zwycięstwo stoczyły Gladys Cherono i Emily Chebet. Ostatecznie najszybszą okazała się ta pierwsza, która metę minęła w świetnym czasie 30 minut i 57 sekund. W biegu wystartowała także Karolina Jarzyńska. Nasza reprezentantka zajęła ósme miejsce z wynikiem 33:08.

berlinstadion.jpg
Stadion olimpijski w Berlinie (fot. istaf.de)

Interesującym wydarzeniem weekendu był także mityng ISATF w Berlinie. Zawody niegdyś zaliczane do cyklu Golden League wciąż zachowują swój wysoki prestiż i przyciągają na start czołowych zawodników. Najbardziej wartościowy wynik zawodów w konkurencjach biegowych uzyskał Aries Merritt. Mistrz olimpijski wynikiem 12.97 potwierdził, że ten sezon należy do niego. Kolejne zwycięstwo odniósł także Mohamed Aman. Po niedawnym triumfie nad Davidem Rudishą tym razem Etiopczyk wyprzedził drugiego na mecie Edwina Melly o blisko sekundę.

Swoje niepowodzenie na dystansie 3000 m pprz. podczas ostatniego mityngu Diamentowej Ligi odbiła sobie Sofia Assefa. Etiopka, która została w Zurychu zdyskwalifikowana i w ten sposób pozbawiona szans na wywalczenie diamentów, tym razem zwyciężyła z czasem 9:21.64. Niestety tego samego biegu nie ukończyła Katarzyna Kowalska.

Ze zwycięstw na stadionie olimpijskim w Berlinie cieszyli się także m.in. Kellie Wells (100 m ppł. – 12.72), Pamela Jelimo (800 m – 1:58.68), Felix Sanchez (400 m ppł. – 48.89), Nixon chepseba (1500 m – 3:33.11), Kemar Bailey-cole (100 m – 10.00) oraz Kelly-Ann Baptiste (100 m – 11.25). Zwycięstwo w stumetrówce, w słabszej serii odniosła także Daria Korczyńska, która przy wietrze -0.7 m/s uzyskała czas 11.64.

Pełne wyniki: ISTAF Berlin.

882_11.jpg

Na koniec kolejne wieści związane z Haile Gebrselassie. Cesarz stwierdził niedawno, że chętnie wystartuje w biegu Two Oceans Marathon i nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie to, ze jest to bieg rozgrywany na dystansie 56 km. Czy byłby to zatem debiut legendarnego biegacza w biegach ultra i być może przymiarki do startu na dystansie 100 km? Na razie przypominamy o jego pojedynku z Mo Farahem: Mo i Haile pobiegną razem w półmaratonie.

Możliwość komentowania została wyłączona.