30 sierpnia 2012 Redakcja Bieganie.pl Sport

Igrzyska Paraolimpijskie w Londynie


Zaledwie 17 dni po zakończeniu Igrzysk XXX Olimpiady londyńskie obiekty olimpijskie znów staną się arenami zmagań wielkich sportowców. Już po raz czternasty odbędą się bowiem Letnie Igrzyska Paraolimpijskie, czyli najważniejsze zawody dla osób niepełnosprawnych. W zawodach wystartuje 101 Polaków, a wśród nich 31 lekkoatletów.

Pierwsze Igrzyska Paraolimpijskie odbyły się w 1960 roku. Polacy startują w nich od 1972 i zdobyli w historii swoich startów już 655 medali! W Londynie liczymy na kolejne, chociaż osoby związane z polskim sportem niepełnosprawnych twierdzą, że ciężko będzie powtórzyć sukcesy z Sydney i Aten, gdzie Polacy wywalczyli po ponad 50 medali. Działacze liczą raczej na powtórzenie wyczynu z Pekinu, gdzie nasi zawodnicy zdobyli 30 krążków, chociaż i o to będzie bardzo trudno.

korc_pek.jpg
Rafał Korc (182) i Daniel Pek (185) podczas mistrzostw świata INAS FID w Ligurii, gdzie zajęli odpowiednio pierwsze i drugie miejsce w biegu na 1500 m (fot. z archiwum Daniela Peka)

Na kogo polscy kibice mogą liczyć najbardziej? Oczywiście murowaną kandydatką do zwycięstwa jest tenisistka stołowa, świetnie radząca sobie także w rywalizacji z pełnosprawnymi zawodniczkami, Natalia Partyka. Uczestniczka poprzednich oraz ostatnich Igrzysk w Pekinie i Londynie, a także złota medalistka paraolimpijska z Aten i Pekinu jest jednym z najbardziej znanych sportowców niepełnosprawnych na świecie o czym świadczy m.in. fakt, że w trakcie ostatnich Igrzysk można ją było zobaczyć w spocie reklamowym u boku samego Usaina Bolta.

Czy równie dużych faworytów mamy w gronie lekkoatletów? Wydaje się, że nasi sportowcy nie są bez szans w walce o tytuły mistrzów paraolimpijskich. W składzie reprezentacji znajdziemy bowiem znaną ze startów w polskich biegach ulicznych Arletę Meloch, wielokrotną rekordzistkę świata w swojej kategorii na wielu dystansach. Ponadto kwalifikację do Pekinu uzyskali: złoty medalista z Pekinu Marcin Awiżeń, rekordzista świata w swojej kategorii Rafał Korc, także rekordzistka świata Barbara Niewiedział, lider list światowych Daniel Pek, świetni skoczkowie wzwyż Maciej Lepiata i Łukasz Mancasza oraz sprinter Mateusz Michalski.

W Londynie wystartuje także Arkadiusz Skrzypiński. Bardzo utytułowany kolarz startujący na handbike’u zadebiutuje na Igrzyskach, jednak już teraz mówi się o nim jako o kandydacie do ostatecznego zwycięstwa. Jak bowiem nie mówić o szansach na złoto, gdy zawodnik na swoim koncie ma już zwycięstwa w mistrzostwach świata i Pucharze Europy oraz triumfy w wielu prestiżowych maratonach handbike’erów m.in. w Bostonie i Nowym Jorku. 

pistorius_2.jpg
Oscar Pistorius podczas memoriału Kamili Skolomowskiej w Warszawie (2011)

Pisząc o Igrzyskach Parolimpijskich nie sposób wspomnieć także o Oscarze Pistoriusie. Ten poruszający się na protezach z włókna węglowego zawodnik z powodzeniem startuje z pełnosprawnymi biegaczami o czym przekonali się także polscy kibice, którzy mogli podziwiać go podczas ubiegłorocznego memoriału Kamili Skolimowskiej w Warszawie (Oscar Pistorius – zbliżenie). Finał biegu na 100 m z udziałem Pistoriusa będzie jednym z najważniejszych wydarzeń całych Igrzysk.

Rywalizacja paraolimpjczyków rozpocznie się dzisiaj. Lekkoatleci zainaugurują swoje zmagania w piątek, 31 sierpnia. Zawody śledzić będzie można na www.youtube.com (relacje wideo) oraz www.london2012.com (program i wyniki).

Skład reprezentacji Polski (lekkoatletyka)

Renata Chilewska /F35/ – pchnięcie kulą, rzut dyskiem
Ewa Durska /F20/ – pchnięcie kulą
Anna Duzikowska /T13/ – 100 m, 400 m
Alicja Fiodorow /T46/ – 100 m, 200 m
Daria Kabiesz /F40/ – pchnięcie kulą, rzut dyskiem
Karolina Kucharczyk /F20/ – skok w dal
Marta Langner /T37, F37/ – 100 m, skok w dal
Arleta Meloch /T20/ – 1500 m
Barbara Niewiedział /T20/ – 1500 m
Katarzyna Piekart /T46, F46/ – 100 m, 200 m, rzut oszczepem
Ewa Zielinska /T42, F42/ – 100 m , skok w dal
Marcin Awiżeń /T46/ – 800 m, 1500 m
Tomasz Blatkiewicz /F37/ – pchnięcie kulą, rzut dyskiem
Tomasz Hamerlak /T54/ – 1500 m, 500 m, maraton
Jacek Kołodziej /F20/ – skok w dal
Rafał Korc /T20/ 1500 m
Karol Kozuń /F55/ – pchnięcie kulą, rzut oszczepem
Maciej Lepiato /F44/- skok wzwyż
Łukasz Mamczarz /F42/ – skok wzwyż
Mateusz Michalski /T12/ – 100 m, 200 m
Marcin Mielczarek /T36, F36/ – 100 m, 200 m, skok w dal
Daniel Pek /T20/ – 1500 m
Paweł Piotrowski /F36/ – rzut dyskiem
Mirosław Pych /F12/ rzut oszczepem
Tomasz Rębisz /F46/ pchnięcie kulą
Janusz Rokicki /F58/ – pchnięcie kulą
Krzysztof Smorszczewski /F56/ – pchnięcie kulą
Mariusz Sobczak /F36/ – skok w dal
Maciej Sochal /F32/ – pchnięcie kulą, rzut maczugą
Bartosz Tyszkowski /F40/ – pchnięcie kulą, rzut dyskiem
Łukasz Wietecki /T13/ – 800 m, 1500 m
Wojciech Kikowski – trener
Bronisław Kokoszko – trener
Zbigniew Lewkowicz – trener
Jacek Szczygieł – trener
Kazimierz Żuromski – trener

Źródło: www.niepelnosprawni.pl.

Możliwość komentowania została wyłączona.