1 września 2012 Redakcja Bieganie.pl Sport

Mo i Haile pobiegną razem w półmaratonie


Do starcia dwóch świetnych biegaczy dojdzie już 16 września w Newcastle. Na dystansie półmaratonu o zwycięstwo w Bupa Great North Run rywalizować będą bowiem Mo Farah i Haile Gebrselassie. Ponadto już w ten weekend zapowiada się świetny debiut w półmaratonie Eliuda Kipchoge.
Po emocjonującym sezonie na bieżni wraz z początkiem września do kalendarza imprez sportowych wracają prestiżowe biegi uliczne. W najbliższą niedzielę odbędą się dwa ciekawe biegi w Lille i Tillburgu. Natomiast już 16 września bardzo interesujący wyścig w Newcastle, gdzie na starcie pojawią się utytułowani Haile Gebrselassie i Mo Farah. 

haile

Organizatorzy półmaratonu w Lille tradycyjnie zadbali o wysoki poziom reprezentowany przez zawodników. Niemal co roku najlepsi biegacze startujący na trasie tego biegu walczą o wyniki poniżej 1 godziny. W tym sezonie o takie rezultaty oraz o rekord trasy (59:34) powalczyć mają Atsedu Tsegay (RŻ 58:47), Bernard Kipyego (59:10), Philemon Limo (59:30), Lucas Rotich (59:44), Ezekiel Chebii (59:22) oraz debiutujący na dystansie 21 km Eliud Kipchoge – mistrz świata z Paryża, medalista Igrzysk w Atenach i Pekinie oraz posiadacz świetnych rekordów życiowych na 3 km (7:27.66), 5 km (12:46.53) i 10000 m (26:49.02). 

Faworytkami w gronie kobiet powinny być Lydia Cheromei (67:26). Sarah Chepchirchir (68:07) i Flomena Chepchirchir (68:22) oraz dobrze radząca sobie na bieżni, debiutantka Priscah Jepleting Cherono.

W holenderskim Tillburgu, na dystansie 10 mil swoją formę przed startem w maratonie w Frankfurcie sprawdzi rekordzista świata Patrick Makau, natomiast w rywalizacji kobiet będziemy świadkami walki o zwycięstwo w wykonaniu Joyce Chepkirui, Lineth Masai i Emily Chebet.

Wszystkie te pojedynki nie będą jednak cieszyły się takim zainteresowaniem jak zapowiadana na 16 września rywalizacja dwukrotnego mistrza olimpijskiego z Londynu – Mohammeda Faraha oraz dwukrotnego medalisty olimpijskiego z Atlanty i Sydney – Haile Gebrselassie. Obaj na swoim koncie mają wiele sukcesów. Farah jest obecnie najlepszym biegaczem na świecie na dystansach 5000 i 10000 m. O Haile mówi się, że jest najlepszym biegaczem w historii. O tym, który zawodni zwycięsko wyjdzie z tego prestiżowego pojedynku okaże się za dwa tygodnie w Newcastle. 

Przypomnijmy, że wrzesień zakończą także dwa ciekawe biegi maratońskie: krajowy maraton w Warszawie oraz jeden z największych biegów na świecie – maraton w Berlinie.

Możliwość komentowania została wyłączona.